Yaklaşan hububat hasat döneminde bir an önce hububat alım fiyatlarının açıklanması gerektiğini söyleyen Avşar; “Ülkemizde hasattan sonra yapılan fiyat açıklaması çiftçimizi hem mağdur ediyor hem de serbest piyasada tüccara ürününü düşük fiyata satmak zorunda bırakıyor.” dedi.    Yükselen maliyetlere değinerek geçen sene TMO’nun açıkladığı fiyatları hatırlatan Avşar; “Geçen yıl TMO buğday alım fiyatını 9,25 TL, arpa alım fiyatını 7,50 TL olarak belirlemişti. Bu yıl ise yüksek enflasyon ve geçen yıl bu zamanlara göre ikiye katlayan mazot fiyatı derken Buğday hasadının başladığı bu günlerde Türkiye Ziraat Odaları Birliği 1 kg buğdayın üretim maliyetini 10 lira 87 kuruş olarak açıkladı.” şeklinde konuştu.

 “RANDEVU ALAMAMA, KOTALI ALIM GİBİ KONULARDA ÇİFTÇİ MAĞDUR EDİLMEMELİ”

TBMM Başkanı Kurtulmuş, Özbekistan Cumhurbaşkanıyla görüştü TBMM Başkanı Kurtulmuş, Özbekistan Cumhurbaşkanıyla görüştü

TMO’ya uyarılarda bulunan Avşar; “Bu maliyet artışları dikkate alınarak üreticimizin emeğine değecek bir fiyat belirlenmelidir. Ayrıca geçen sene yaşanan randevu alamama, kotalı alım vb. konularda çiftçimiz mağdur edilmemeli ve gerekli tedbirler alınmalıdır.” diye konuştu

Daima çiftçiden taraf olduklarını, emeklerinin karşılığını almaları için mücadele edeceklerini belirten Avşar, 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Gününü kutladı.

Muhabir: Nursel DİLEK MANAVBAŞI