Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyon Üyesi Ömer Fethi Gürer, Niğde’de çarşı, pazar, esnaf ziyaretleri kapsamında girdiği bir kasap dükkanında, et fiyatlarındaki artışların nedenleriyle ilgili görüş alışverişinde bulundu.

Niğde’de kasap olarak hizmet veren Zeki Güçlü, yem fiyatlarındaki artışın canlı hayvan fiyatına yansıdığını, bu tabloda doğal olarak et fiyatlarının da sürekli arttığını belirtti.

BİR TORBA YEM 550 LİRA OLDU

50 kg’lık bir torba yemin 550 liraya çıktığına dikkat çeken Zeki Güçlü, yem fiyatlarının önüne geçilmediği müddetçe, etteki fiyat artışlarının önlenmesinin mümkün olmadığını ifade etti.

Son 20 gün içerisinde et fiyatlarının yüzde 20 oranında artığına vurgulayan Zeki Güçlü, fiyat artışları nedeniyle et satışlarında da yüzde 20-30 oranında kırılma olduğunu belirtti.

KUZU CİĞER 480 LİRAYA ÇIKTI

1 kg kemiksiz kuzu kuşbaşı fiyatının 390 liraya, kana kuşbaşı fiyatının 370 liraya, kuzu ciğer fiyatının ise 480 liraya çıktığını anlatan Zeki Güçlü, işkembe fiyatlarının ise 40 liraya yükseldiğini ifade etti.

Büyükbaş hayvanlarda karkas kesim fiyatının 270 lira, ham düve kesiminin 255 lira olduğunu kaydeden Zeki Güçlü, bu şartlarda vatandaşın ucuza et almasının mümkün görünmediğini söyledi.

EMEKLİ 20 YIL ÖNCEKİ MAAŞIYLA 120 KG ET ALABİLİYORDU

TBMM Genel Kurulu'nda '8'inci Yargı Paketi' kabul edildi TBMM Genel Kurulu'nda '8'inci Yargı Paketi' kabul edildi

Bundan 20 yıl önce emekli bir vatandaşın en düşük emekli maaşı ile 120 kg et alabilirken, bugün 10 bin lira en düşük emekli maaşı alan bir vatandaşın, emekli maaşıyla ancak 25 kg et alabildiğine dikkati çeken Zeki Güçlü, yıllar itibariyle maaşları erişen dar gelirlinin et alabilme imkanının her yıl biraz daha azaldığına işaret etti.

HAYVAN VARLIĞI AZALDIKÇA FİYATLAR ARTIYOR

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise hayvan ithalatının artmasına rağmen et fiyatlarındaki artışın devam ettiğini belirterek, “Çünkü kesim için hayvan bulmakta zorlanılıyor. Hayvan varlığı azaldı, fiyatlardaki artış devam ediyor. Büyükbaştaki fiyat artışları küçükbaşa da yansıdı.TÜİK verilerine göre üç yılda 2 milyon büyükbaş hayvan varlığında azalma var. Küçük baş varlığında azalmada artıyor.Çok yerde ahırlar boş.Hayvan varlığı azaldıkça sorun katlıyor” dedi.

Kaynak: Cemil Cahit SARAÇOĞLU