Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili ve Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer çiftçilerin sorununu. gündemine taşıdı. 

ÇİFTÇİYİ ÜRETTİĞİNE PİŞMAN ETTİLER

Dervişoğlu: Milletine yabancılaşan partiler çare üretemez Dervişoğlu: Milletine yabancılaşan partiler çare üretemez

“Cumhurbaşkanı, buğdaya maliyetin altında alım fiyatı vererek çiftçiye "Keşke ekmeseydim." dedirtti ifadesini kullanan Gürer  Toprak Mahsulleri Ofisi, bu yılbaşından beri ithal buğdayla depoları doldurdu, hasat başladı, düşük alım fiyatı yetmedi, randevulu alım uygulamasının yanında hasat ettiğin ürünü ayağıma getir diyor, kırk beş günde de ödeme yapıyor; çiftçiyi tüccara boğduruyor" dedi. 

TMO ÇİFTÇİNİN KARAGÜN DOSTU OLMAKTAN ÇIKTI

CHP’li Gürer, “Hasat bitecek, çiftçiden ürün çıkacak, tüccardayken fiyat artacak; bu gidiş, iyi gidiş değil. Toprak Mahsulleri Ofisi çiftçinin kara gün dostu olmaktan çıktı, tüccar gibi davranıyor. Bir an önce alım fiyatı 15 liraya çıkarılmalı. Toprak Mahsulleri Ofisi çiftçiyi ayağına çağırmak yerine çiftçinin tarlada ürününü almalı. Çiftçiler üretim nedeniyle bekledikleri fiyata eremeyince büyük sıkıntı içindeler. Bu anlamda düzenleme mutlak surette yapılmalı, çiftçiye destekleyici uygulamalar getirilmelidir" açıklamasında bulundu. 

Muhabir: Nursel Dilek MANAVBAŞI