İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

Bekir Coşkun'un adı Çankaya'da yaşayacak

Genel

Muhtarlarla bir arada

Genel

Öveçler Çankaya Evi'nde çalışmalar tam gaz

Genel

 Haymana'da şeffaf kabin ve hijyen paketi mesaisi

Genel

Mamak Belediyesi'nin 2021 bütçesi onaylandı

Genel

Çankaya'nın yeni hizmet binası yükseliyor

Genel

 Karagöl'de renk cümbüşü

Kültür-Sanat

"Selvi Boylum Al Yazmalım" Devlet Tiyatroları sahnesinde

Genel

‘Sakin Kent'te yaz bitmedi 

Genel

Başkent'te minibüs devrildi 

Sağlık

Kovid-19 sürecinde "soğuk hava" uyarısı

Spor

Razgatlıoğlu birinciliğe alışıyor

Genel

Genel Haberleri

“Bireysel silahlı şiddet arttı”

Makbule AKGÜL AKKUŞ 30.09.2020 13:37
“Bireysel silahlı şiddet arttı”

Umut Vakfı'nın yaptığı açıklamaya göre, 2020'nin ilk 9 ayında, geçen yılın aynı dönemine göre bireysel silahlı şiddet olaylarında yüzde 3 artış yaşandı. 2014 yılından bu yana silahlı şiddet olayları yüzde 66 arttı.

Umut Vakfı, Bireysel Silahsızlanma Günü’nde Türkiye’de artan silahlanma ve paralelinde artan şiddete dikkat çekerek kamuoyuna “silahsızlanma” ve hükümete “silahlanmaya engel” olma çağrısında bulundu. Konuyla ilgili basın açıklaması yapan Umut Vakfı, Türkiye’de bireysel silahlanma ve bireysel silahlı şiddetin her yıl katlanarak arttığını ifade etti. Açıklamada “İnsanların bir tıkla internetten ulaştıkları, evde kapıya kadar teslim edilen silahlarla hemen hemen her gün masum pek çok canın yaralandığına, öldürüldüğüne tanık oluyoruz” diyen Umut Vakfı, “En üzücüsü de; büyüklerin kolaylıkla ulaştıkları ve evde rastgele ortalıkta bıraktıkları silahları eline alıp oynayan çocuklar; kardeşlerini, ebeveynlerini, arkadaşlarını vurarak ‘kazayla katil’ oluyorlar” ifadelerine yer verdi. “Toplumsal huzur için şiddete ve silahlanmaya karşı herkes duyarlı olmalı” diyen Umut Vakfı yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Umut Vakfı olarak; yıllar önce Türkiye’de yüzde 85’i ruhsatsız en az 25 milyon silahın olduğunu vurgulamıştık… Ki bu silahlanma her geçen gün artıyor. Üstelik silahlananlar bir değil birden fazla uzun namlulu silahlarla pervasızca sosyal medyada pozlar verip, yayımlıyorlar. Daha geçenlerde bir cemaatin önde gelen ismi de; bir televizyon programında; 2 bin selefi derneğinin ülkede bulunduğunu ve silahlandığını önü sürdü. Silahlanmaya dikkat çeken şahıs; “Şahıslar pompalı. İç savaşa hazırlanıyorlar, bunları durdurun. İzmir kaynıyor” uyarısında bulundu. Bu Türkiye’de kontrolsüz bireysel silahlanmanın ne boyuta geldiğini, kimlerin ne amaçla silahlandığını ortaya koyuyor. Sonuç olarak görünen o ki; bireysel silahlanma hem kişilerin güvenliği için, hem de ülkemizin güvenliği, geleceği için tehlikeli boyutlara gelmiş bulunuyor.”

“SİLAHLI ŞİDDET YÜZDE 3 ARTTI”

Açıklamanın devamında ise şu ifadelere yer verildi: “Bu yıl; Ocak’tan başından bu yana yani 24 Eylül 2020’e kadar Türkiye genelinde; 2 bin 61’i ateşli silahlarla olmak üzere toplam 2 bin 455 olay basına yansıdı. Umut Vakfı’nin ilk istatistiksel çalışmayı yaptığı 2014’te ise 24 Eylül tarihine kadar yansıyan olayların sayısı toplam bin 481. Bireysel silahlarla meydana gelen şiddet olaylarında, geçen yılın aynı dönemine göre bu yıl yüzde 3 artış olduğu görülürken 2014’e göre; aradan geçen 6 yılda yüzde 66 bireysel silahlı şiddetin arttığı dikkat çekiyor. Üstelik bu yıl salgın hastalık süreci yaşanmasına ve aylarca insanların evlerde kapalı kalmasına rağmen. Her geçen yıl silahlanma ve silahlı şiddet artıyor. Maalesef bu yıl gördünüz salgına rağmen sokaklarda, eğlencelerde insanlar umursamazca yine silahları kullandı, kullanıyorlar. Umut Vakfı olarak; bir kez daha ‘Silahın şakası yok, silah öldürür’ diyerek uyarıyoruz."

“DÜZENLEMELER YAPILMALI”

Umut Vakfı, bireysel silahsızlanma için yapılması gerekenleri ise şöyle sıraladı:

• Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ilgili komisyonunda kadük hale getirilmiş olan “Silah Kanun Tasarısı” yeniden ele alınarak silahlanmayı zorlaştırıcı düzenlemeler yapılmalıdır.

• Ruhsatlı silah sahiplerine sağlık ve yerinde saklama denetimleri sıkça yapılmalıdır. Bunun için ülkenin yöneticilerine ve tüm siyasi partilerin milletve- killerine duyarlı davranmaları çağrısında bulunuyoruz. Aksi halde silahlı şiddet sonucu ölen, yaralanan her insanın, canlının vebali onların boynunadır…

• Cezalar ağırlaştırılmalı, mahkemelerce ertelenmemeli, para cezasına çevrilmemelidir. Silah bir oyuncak değildir. Çocuklarımızı daha bebeklikten itibaren eğitelim, silahın bir oyun aracı olamayacağını anlatalım.