GYODER 25. yılını kutladığı bu özel yılda, sektörün geleceğine ışık tutmak amacıyla I. Ankara Gayrimenkul Zirvesi’ni düzenledi.  "Türkiye’de Gayrimenkulün Çarpan Etkisi” temasıyla gerçekleştirilen zirve gayrimenkul sektörünün kamu, özel şirketler, sivil toplum ve akademi kanadından en üst temsilcilerine ev sahipliği yaptı. Gayrimenkulün makro ekonomideki rolünden kentsel dönüşüme, taşınmazların menkulleştirilmesinden erişilebilir konut modellerine Türkiye’nin gündeminde yer alan birçok konu alanında yetkin isimler tarafından masaya yatırıldı.
Zirvenin açış konuşmalarını GYODER Başkanı Neşecan Çekici, Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran ve Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı İbrahim Ömer Gönül yaptı.

GAYRİMENKUL SEKTÖRÜ 2 MİLYON KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLIYOR

GYODER Başkanı Neşecan Çekici konuşmasında zirve ile gayrimenkul vizyonunun ilk adımlarının atıldığını belirterek etki yaratan buluşmalara imza atacaklarını söyledi. Başkan Çekici konuşmasına şöyle davam etti: "Bugün hem GYODER’in geleneksel gayrimenkul zirvesini özel bir içerikle Ankara’ya taşımış olmanın hem de derneğimizin 25. yılını kutlamanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyorum. Türkiye’de yaklaşık 2 milyon kişiye istihdam sağlayan, 300’den fazla alt sektörü destekleyen ve ekonomiye istikrarlı biçimde katma değer sunan gayrimenkul endüstrisi, ülkemizin modernleşme sürecinde önemli bir rol oynamıştır. Bugün, gayrimenkul sektörünü teknoloji, tasarım, tabiat ve toplum ile bütünleştirmek ve sektörün tüm alt açılımlarına değer katmak misyonuyla ilerliyoruz. Bizler, sürdürülebilir ve yenilikçi projelerle gayrimenkul dünyasını ileriye taşımak için azimle çalışıyoruz. Bu zirve ile yeni bir gayrimenkul vizyonunun ilk adımları atılmış olacak. Gayrimenkulün çatı platformu olarak özel sektör ile kamudaki kanaat önderlerimizi daha sık bir araya getireceğiz. Sorunlarımızı şeffaflıkla masaya yatıracağız, tüm çözüm önerilerini ön yargısızca dinleyeceğiz. Ve nihayetinde etki yaratan buluşmalara imza atacağız. Gayrimenkul ekonomiler için çarpan etkiye sahiptir. Doğru kurgulanan bir gayrimenkul endüstrisi, kalkınma hızını geometrik olarak artırır. Biz de bugün, gayrimenkulün çarpan etkisini kalıcı kılacak fikirleri ve çözüm önerilerini konuşmak için bir aradayız” dedi.

SOKAKTAN GEÇEN HAFRİYAT KAMYONLARININ SARSINTILARINDAN BİNA ÇÖKÜYOR

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Erdal Eren, ise sektördeki en önemli sorunlardan birinin disiplinsizlik olduğuna vurgu yaptı. Yakın zamanda İstanbul Küçükçekmece'de yaşanan olayı hatırlatan Eren ' Birlikte çabalayarak sektörümüzü disipline etmek, insanımıza mezar yerine konut yapma amacını güden meslektaşımızın yer aldığı çok değerli STK’larımızdan biri GYODER. Sokaktan geçen hafriyat kamyonlarının sarsıntılarından çöken binaları yapanlar bizimle aynı kartviziti taşıyorlar. O nedenle hep birlikte bu konuyu disipline edecek ve yasalaştıracak büyüklerimizin de bizi dinleyebilecekleri platformların artmasını bekliyoruz” dedi.

Türk müteahhitlerin yurtdışında 136 ülkede Türk bayrağını dalgalandırdıklarına dikkat çeken Eren, “Yurtdışında yaptığımız iş hacmi 509 milyar dolar. 12 bin 170 proje tamamlamışız. Bu bizim için büyük bir gurur tablosu” dedi. 

TotalEnergies ve EnBW, Almanya'daki 3,02 milyar avroluk RES ihalelerinin kazananları oldu TotalEnergies ve EnBW, Almanya'daki 3,02 milyar avroluk RES ihalelerinin kazananları oldu

DEPREM SONRASI YAŞANANLAR SIKINTILARI GÜN ÜZÜNE ÇIKARDI

ATO Başkanı Gürsel Baran “Planlama ile ilgili ekosistemde sıkıntı var. Özellikle deprem sonrası yaşadıklarımız bu sektörün sıkıntılarını günyüzüne çıkardı. Yıllar önce müteahhitlikte çok kâr var diye bir sürü kişi bu işe girdi. O süreçten sonra sektörde büyük sıkıntılar başladı. Planlamanın olmaması çok önemli bir etken. Diğer yandan eleman sıkıntısı bizim de uzun zamandır dile getirdiğimiz sıkıntılardan. Türkiye’de 208 üniversite var ama olması gereken belki de 50-60. Aileler olarak bizler çocuklarımızı üniversite okumaları için zorluyoruz ama şu an başta inşaat sektörü olmak üzere çalışacak eleman bulamıyoruz. Bir an önce bu sorunun çözülmesi gerekir. Bu sorun üretimi de etkiliyor. Buna rağmen gayrimenkul sektörü 2023’ü yüzde 8.7 büyüme ile kapattı. Hatta 2024 yılının ilk 3 ayı itibariyle yüzde 11 civarında bir büyümeden bahsediyoruz” dedi.  

GYO VE GYF’LER BÜYÜMEYE DEVAM EDECEK

GYO ve GYF modellerinin özellikle son yıllarda daha çok ilgi gördüğünün altını çizen SPK Başkanı İbrahim Ömer Gönül ise şunları söyledi: “GYO’ların 2021 yılında toplam piyasa değeri 95 milyar TL iken 2023 yılında 350 milyar TL’ye ulaştı. Mevcut durumda Borsa’da işlem gören toplam 47 adet GYO’muz var. Önümüzdeki dönem bu sayının artarak devam edeceğini görüyoruz. 2021 yılında 15 milyar TL olan GYF büyüklüğü 2023 yılı sonunda 75 milyar TL’ye ulaştı. Mevcut durumumuzda kuruluşuna izin verilmiş 203 adet GYF bulunmaktadır. Bu fonlardan 2024 yılının ilk 5 aylık döneminde portföy büyüklüğü 82.5 milyar TL’ye ulaştı” diye konuştu. 
 

Muhabir: Nursel Dilek MANAVBAŞI