İmamoğlu'ndan AK Parti standına ziyaret İmamoğlu'ndan AK Parti standına ziyaret

CHP İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak, bugün haftalık değerlendirme raporunu yayımladı. Emekli vatandaşların 2024 yılı için beklediği zam oranlarını gündemine alan Toprak, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın “emeklileri enflasyona ezdirmeme prensibinden vazgeçmediklerini ancak yapılacak zammın ocak ve temmuza bölünebileceğini” ifade eden sözlerini anımsatarak, “SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 37,6 enflasyon farkı verildiğinde, 7 bin 500 TL alanların zammı sıfır olacak. Milyonlarca insanın umut ve beklentileri istismar ediliyor. Anlaşılan iktidarın sefalete mahkum ettiği emekli için 2024’te de fazla değişen bir şey olmayacak” dedi. 

DEPREMZEDELERE 11 AYLIK FATURA GÖNDERİLDİ

 İktidarın depremzede vatandaşlara yaptığı kira yardımına ilişkin de değerlendirmede bulunan Toprak, İstanbul'da aylık 5 bin 500, Ankara, Antalya, Bursa ve İzmir'de 4 bin 500, diğer büyükşehirlerde 3 bin 750 ve diğer şehirlerde 3 bin liraya yükseltildiğini ifade etti. Kira desteğinde yapılan bu artışın, iktidarın ülke gerçeklerinden koptuğunu gösterdiğini ileri süren Toprak, şunları kaydetti:

“6 Şubat deprem felaketinin yaşandığı illerde geçen yıl sonunda ilk etaplarının teslim edileceği vaat edilen konutlar hâlâ ortada yok. Kurulan çadır kentlerde, konteyner kentlerde insanlık dramları yaşanıyor. Özelleştirilen elektrik şirketleri depremzedelere geriye dönük 11 aylık fatura gönderiyor.”

İŞSİZLİK KASIMDA ARTIŞA GEÇTİ

Toprak, değerlendirme raporunda şu ifadelere yer verdi:

Seçim sonrası uygulamaya konulan faiz artışı, parasal sıkılaştırma vb. ekonomik politikaların yıkıcı etkisi açıklanan kasım ayı sanayi üretimi ve işsizlik verilerine eş zamanlı şekilde yansıdı. Sanayi üretimi temmuzdan bu yana düşüşe devam ederken, işsizlik kasımda artışa geçti. İktidarın tüketimi-harcamayı kısıp enflasyonu düşürme planıyla talep azaldığı için üretim düşüyor, istihdam azalıyor. Bu kısır döngüyle işsiz kalıp gelirini kaybedenler artacağı için talep ve harcamalar daha da düşecek. AKP iktidarında patlama yapan Alışveriş Merkezi (AVM) inşaatları ve buna dayalı rant paylaşımı ekonomisi çöküş sürecine girdi. 447’ye ulaşan AVM sayısıyla Avrupa’da birinci olan Türkiye’de şimdi AVM’lerin yeni sahibi icra ve hacizler sonrası bankalar oldu.”

Kaynak: Merve US ACIOĞLU