İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

Dink suikastı davası 12. yılında

Spor

Sharapova, son şampiyon Wozniacki'yi eledi

Çevre

Longoz ormanı ve Acarlar Gölü bölgesi korunmalı

Genel

Hitit Federasyonu kaynak geliştirme toplantısı yaptı

Genel

Aybüke öğretmenin şehit edilmesi davasında karar

Genel

 Nesibe Aydın Özel Eğitim Kurumları'nın acı günü 

Genel

Sigarayı bırakmak isteyene ücretsiz sağlık hizmeti

Spor

Şahika Ercümen Antarktika'da dalış yapacak

Sağlık

"Gripli hasta sayısındaki artış olağan"

Politika

"Gönül belediyeciliğine başlıyoruz"

Sağlık

Kalp krizi riski kışın 4 kat artıyor 

Genel

Muhterem Nur savcılığa başvurdu

Ekonomi

Ekonomi Haberleri

Okullar açılırken dikkat!

Zehra ŞAHİNDOKUYUCU 17.09.2018 09:53
Okullar açılırken dikkat!

Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, okulların açılmasıyla tüketicini yaşayacağı sorunları anlattı. Çakar, “Bugün okullar sorunlarla açılıyor. Özellikle de, eşleri çalışmayan, iki çocuklu ve açlık sınırının altında yaşayan asgari ücretli ailelerin okula giden çocuklarının giderlerini karşılamaları pek mümkün görünmüyor.” dedi.

Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, okulların açılmasına ilişkin yaptığı açıklamada, “Bugün okullar sorunlarla açılıyor. Özellikle de, eşleri çalışmayan, iki çocuklu ve açlık sınırının altında yaşayan asgari ücretli ailelerin okula giden çocuklarının giderlerini karşılamaları pek mümkün görünmüyor. Çünkü, Türk-İş’in araştırmasına göre, Ağustos 2018’de açlık sınırı bin 812TL’dir. Bugün itibariyle ise eşi çalışmayan iki çocuklu bir asgari ücretlinin eline bin 679TL geçmektedir. Bu nedenle, asgari ücretlilerin, okula giden çocuklarının ulaşım, yemek ve diğer okul giderlerini karşılamaları mümkün görünmüyor. Bu bakımdan, asgari ücretlilerin okula giden çocuklarının tüm giderlerini devlet karşılasın.” diye konuştu.

Okulların erken saatlerde eğitime başladıklarını hatırlatan Çakar şunları söyledi: “Okullar erken saatlerde eğitime başladığı için çocukların belli bir kesimi kahvaltı yapamadan okula gitmek durumunda kalıyorlar. Bu durum, çocukların sağlığını ve başarısını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu bakımdan, çocukların yeterli, dengeli ve sağlıklı bir kahvaltı yaparak okula gitmeleri başarıları açısından çok önemlidir.

Okullardaki paketlenmiş unlu ve şekeri gıda sorununa değinen Çakar, sözlerini şöyle sürdürdü: Okullarda yaşanan çok önemli bir sorun ise, okul kantinlerinde satılan hazır – paketlenmiş unlu ve şekerli gıdaların ağırlıkta olmasıdır. Çocuklar, harçlıklarının nerede ise tamamına yakın bir kısmını okul kantinlerinden aldıkları hazır ve sağlıksız yiyeceklere harcamaktadırlar. Özellikle de, Dünya Sağlık Örgütü’nün raporuna göre, Türkiye’de şişmanlık ve obezite hızla artmaktadır. Bu bakımdan, okul kantinlerinde hazır gıdaların değil, sağlıklı gıdaların satılmasına izin verilsin. Okulda çocukların başarılı olabilmeleri için gerekli olan vitamin ve mineralleri alabilmeleri açısından fındık, fıstık ve ceviz gibi gıdaları tüketmeleri çok gerekli ve önemlidir. Bu nedenle, okullarda öğrencilere her gün yeterli miktarda fındık, fıstık ve ceviz verilmelidir.” Çakar, “Tüm bunlar için, Milli Eğitim Bakanlığını, Hazine ve Maliye Bakanlığını, Sağlık Bakanlığını ve diğer yetkili kurumları göreve çağırıyoruz.” dedi.

 

+++++