İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

Kitapseverlere metro durağında “İstasyon Kütüphane”

Genel

Çankaya'da Melek Mosso rüzgarı esti

Genel

BELMEK, ‘Yıl Sonu Karma Sergisi'ni açtı

Genel

Pursaklar Endemik Vadi'de gençlik buluşması

Genel

Altındağ Belediyesi Aile Sağlığı Merkezi açılışı gerçekleştirdi

Kültür-Sanat

Başkent'te müzikli yaz akşamları başlıyor

Genel

Gölbaşı'nda hayvan yetiştiricilerine büyük destek

Politika

ALES başvuruları başladı

Kültür-Sanat

Kadın Emeği Festivali başlıyor

Genel

Çankaya'da kurban bayramı hazırlıkları başladı

Genel

Yenimahalle'de kurban satış alanında çadırlar kurulmaya başlandı

Genel

Lavantalar hasat zamanını bekliyor

Ekonomi

Ekonomi Haberleri

Gençler ya işsiz ya da asgari ücretli

Makbule AKGÜL AKKUŞ 20.05.2022 11:25
Gençler ya işsiz ya da asgari ücretli

DİSK-AR’ın 19 Mayıs’a özel bültenine göre genç işsizliği yaklaşık 5 puan arttı. Raporda, geniş tanımlı genç işsiz sayısının 2,3 milyon olduğu belirtildi. Her iki genç kadından biri işsiz. Yükseköğrenim mezunu gençler asgari ücretle çalışıyor.

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR), 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2022 1. Çeyrek Hanehalkı İşgücü Araştırması (HİA) ile 2021 yıllık verilerini kullanarak, Türkiye'de genç işsizliğe ilişkin verilerini paylaştı.

Raporda, geniş tanımlı genç işsiz sayısının 2,3 milyon olduğu belirtildi. Genç işsizliğin AKP döneminde arttığına vurgu yapılan raporda, yüksek öğrenimli gençlerin ağırlıklı olarak asgari ücretle çalıştığı yer aldı.

DİSKAR, 15-24 yaş arası gençlerle yaptıkları araştırmada, Türkiye’de genç işsizlik oranlarının salgın döneminde daha arttığına yer verdi. Raporda, “Salgın döneminde gençler işgücü piyasasından daha hızlı çekildi. İşi olmayan milyonlarca genç ya iş aramayı bıraktı ya da işgücü piyasasına girişlerini geciktirdi. 1 İş aramaktan vazgeçen, iş bulmaktan ümidini kesen ve işgücü dışına çıkan gençlerde hem dar hem geniş tanımlı işsizlik oranı artmaya devam ediyor” denildi.

“GENİŞ TANIMLI GENÇ İŞSİZLİĞİ ARTTI”

TÜİK 2021 yıllık verilerine göre gençlerde dar tanımlı işsizlik oranının yüzde 21,1 iken DİSK-AR tarafından TÜİK verilerinden hareketle hesaplanan geniş tanımlı işsizlik oranının ise yüzde 41 olduğu belirtildi. Raporda, geniş tanımlı genç işsizliğinin dar tanımlı genç işsizliğinden 20 puan yüksek olduğu ifade edildi.

“GENÇ KADIN İŞSİZLİĞİ ‘VAHİM’ BOYUTTA”

Raporda, genç kadınlarda işsizlik oranlarının daha vahim boyutta olduğuna değinildi. Raporda, “Genç kadınlarda dar tanımlı işsizlik oranı yüzde 26 ve geniş tanımlı işsizlik oranı ise yüzde 49,7 düzeyindedir. 15-24 yaş arası erkeklerde dar tanımlı işsizlik yüzde 18,8 ve geniş tanımlı işsizlik yüzde 36,1 olarak gerçekleşti. 15-24 yaş arası genç kadınlarda ise dar tanımlı işsizlik TÜİK tarafından yüzde 25,3 olarak açıklanmışken geniş tanımlı işsizlik yüzde 49,7 olarak hesaplandı. Böylece dar tanımlı işsizlik geniş tanımlı işsizlikten erkeklerde 17,3 puan ve kadınlarda ise 24,4 puan yüksek seyretmektedir” ifadelerine yer verildi.

“TÜRKİYE GENÇ İŞSİZLİĞİNDE ÖN SIRALARDA”

Raporda, Türkiye’de genç işsizliği AB-27, OECD ve G27 ülke ortalamalarından yüksek durumda olduğu belirtilerek, “Mart 2022 verilerine göre genç işsizliği G7 ülkeleri ortalamasında yüzde 9,1, OECD ortalamasında yüzde 11,1, AB-27 ülkeleri ortalamasında yüzde 14’tür. Türkiye, yüzde 21,1 olan dar tanımlı genç işsizliği ile dünyada ön sıralarda yer almaktadır” denildi.

“TIP MEZUNU HARİÇ ÜNİVERSİTELİLER ASGARİ ÜCRET ALIYOR”

Gençlerin pek çoğunun iş bulamadığı ve üniversite mezunlarından iş bulan gençlerin iş hayatına asgari ücretle başladığına dikkat çekilerek şöyle dendi: “Tıp fakültesi mezunları dışında bir fakülteden mezun olan gençlerin çok büyük bir bölümü asgari ücret civarında bir ücretle çalışıyor. Mühendislik fakültesinden mezun gençlerden ücretlerinin asgari ücrete yakın bir ücretle işe başlayanların oranı yüzde 40-50 dolaylarındadır. Sosyal bilimler, iktisadi ve idari bilimler mezunlarında bu oran yüzde 60’larda seyretmektedir. En iyi ücretle işe başlayanlar ise İslami bilimlerden mezun gençlerdir. İslami bilimler mezunlarında asgari ücret civarında bir ücretle işe başlayanların oranı yüzde 18’dir.”