CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından  50 liralık ücret karşılığı vatandaşların havaalanına ulaşımı için hizmete sunulan EGO otobüslerine, Esenboğa Havaalanı’nda yer tahsis edilmemesini Meclis gündemine taşıdı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Emir, “50 TL’lik ücretle halkın çıkarına resmi taşımacılık yapan EGO otobüslerine havalimanı içinde depolama-bekleme alanı neden tahsis edilmemektedir? Vatandaşın havaalanından fahiş fiyatla taşınmasına neden önayak olunmaktadır” diye sordu.

EGO 50 TL, ÖZEL FİRMA 80 TL

Emir, soru önergesinde şu değerlendirmeyi yaptı:

“Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin bu hizmetine engeller çıkarılırken, diğer yandan geçtiğimiz yıl Nisan ayında sözleşmesi sona eren ve eski adı BELKO AIR, yeni adı ANKARA AIR olan firmanın sözleşme süresi bu yılın başında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca 31.12.2024 tarihine kadar uzatılmıştır. Sözleşme ihale yapılmaksızın uzatılırken, firma 80 TL’ye yolcu taşımaya başlamış ve bu firmaya bekleme-depolama alanları tahsisi devam etmiştir. Fakat 50 TL’lik ücretle halkın çıkarına resmi taşımacılık yapan EGO otobüslerine ise bu alan tahsis edilmemiştir. Burada cezalandırılan Ankara Büyükşehir Belediyesi değil, Ankara halkıdır. EGO Genel Müdürlüğü, konforlu ulaşım amacıyla geniş bagaj hacimli 15 adet otobüs almasına rağmen yer tahsisi gerçekleştirilmediği için bunların sadece 6’sını faal olarak çalıştırabilmektedir. Vatandaşın yanında kamu kurumunun zararı da söz konusudur.”

VATANDAŞ NEDEN FAHİŞ FİYATA TAŞINIYOR?

Emir, Bakan Uraloğlu’nun yanıtlaması istemiyle şu soruları sordu:

“Ankara Büyükşehir Belediyesi bünyesinde çalışan EGO otobüslerinin havalimanı yolcu taşımacılığı yapmasını zorlaştıran Bakanlık birimleri ile ilgili bir soruşturma başlatılmış mıdır?

EGO'dan MSÜ için ek otobüs seferleri EGO'dan MSÜ için ek otobüs seferleri

-Sözleşmesi sona eren eski adı BELKO AİR yeni adıyla ANKARA AİR firmasının sözleşmesi hangi gerekçeyle 31 Aralık 2024 tarihine kadar uzatılmıştır? Bu süreçte yeni bir ihale yapılmış mıdır?

-EGO otobüslerine havalimanı içinde depolama-bekleme alanı neden tahsis edilmemektedir?

-Vatandaşın havaalanından fahiş fiyatla taşınmasına neden önayak olunmaktadır?”

Editör: Ezgi Bardakçı