İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

Ankara'da üreticilere tohum desteği

Genel

Ankara'ya 3 yılda 16 adet köprülü kavşak yapıldı

Genel

Yenimahalle'de yaz akşamlarına “Bergen” damga vurdu

Genel

Çankaya'ya “27 Aralık Kızılca Gün” parkı

Genel

"Pati dostları Yenimahalle'de bir araya geldi”

Kültür-Sanat

Gordion Antik Kenti'nin isminin geçtiği ilk yazıt bulundu

Genel

Çocuk Trafik Eğitim Parklarında 254 bin çocuğa trafik bilinci aşılandı

Genel

Kahramankazan “1. Grup Belediye” statüsüne yükseldi

Genel

Kadınlar işaret dili öğreniyor

Genel

Minik işçiler çevre ve ağaç sevgisiyle sahaya indi

Kültür-Sanat

Operanın "rockçı" tenorundan yeni albüm

Genel

Başkan Taşdelen: Halk Kart'ı bin lira yaptık

Eğitim

Eğitim Haberleri

YKS’nin ikinci oturumu AYT sona erdi

İHA 19.06.2022 15:36

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS-2022) ikinci oturumu olan, 2 milyon 56 bin 512 adayın ter döktüğü Alan Yeterlilik Testleri (AYT) sona erdi.

Uzun bir aradan sonra öğrenciler, maskesiz yapılan ve ilk kez bu yıl baraj olmadan gerçekleştirilen Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) ikinci oturumunda ter döktü. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) 81 il ve Lefkoşa'da düzenlenen, 2 milyon 56 bin 512 adayın girdiği AYT, 10.15'te başladı. 180 dakika süren sınav, 13.15’te sona erdi.
Hem öğrenciler hem de veliler için heyecana neden olan AYT, 6 bin 17 binada, 111 bin 531 salonda uygulandı. Sınavda 317 bin 765 kişi görev aldı. Sınavdan çıkan üniversite adayları AYT’yi değerlendirdi. AYT’nin diğer senelere nazaran daha kolay geçtiğini anlatan adaylar, matematiğin diğer derslere oranla zorluğundan bahsetti. Üniversite adayı Ada Tüzüner, “An itibariyle Cerrahpaşa Tıp Fakültesi hayallerim suya düşmüş bulunuyor. Ama önemli değil. Dünyanın sonu değil sonuç olarak. Artık işletmeye düştü. Matematik çok zordu. Aram iyi değil matematikle. Sağlık olsun. Dünyanın sonu değil” dedi. Berfin Yalınkılıç, “Güzel geçti, iyi geçti. Beklediğimiz gibiydi. Matematikte zorlandım. Hedefim Ankara Tıp, Gazi Tıp. Birkaç senedir çalışıyorum. Çok kolay geldi demeyelim de uğraşmak bir noktadan sonra işe yaramazdı” diye konuştu. Üniversite adaylarından Beyza Öztüfekçi sınavda zorlanmadığını, yalnızca matematiğin zorladığını anlattı. Başka bir aday Kerem Ünal ise, “İyiydi, güzeldi. Zorlanmadım. 3 yıldır giriyorum zaten. Bu yıl hallettik çok şükür. Hedef Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi. Bu sene olacak gibi. Geçen seneye göre biraz daha kolaydı” cümlelerine yer verdi.

“ANLAŞILMASI ZOR KELİMELER SIKLIKTAYDI”
Özgür Alp Bozkurt, “İyiydi, kötü yanları da vardı ama bu saatten sonra pek bir şey söylemek doğru gelmiyor kendi adıma. Tüm adaylara, başarılar dilemekten başka söyleyeceğim bir şey yok. Türkçe kısmında özellikle çok fazla eski Türkçe vardı. Anlaşılması zor kelimeler sıklıktaydı. Hukuk, işletme veya finans düşünüyorum” diyerek AYT’de Türkçe’nin zorluğuna değindi. Başka bir üniversite adayı Çağla Ünlüer ise “Matematik zor değildi, ortaydı bence. Biyoloji zordu ama kimya kolaydı. Onun dışında yaptım yani çok zor değildi. Geçen sene zorlamışlardı. Dün daha kolaydı. Geçen seneye kıyasla çok kolaydı bu sene” değerlendirmesini yaptı” ifadelerini kullandı.

SONUÇLAR 20 TEMMUZ’DA AÇIKLANACAK
Yükseköğretim Kurulunun aldığı karara göre bu yıl üniversiteye girişte TYT 150 ve AYT 180 baraj puanı uygulaması kaldırıldığından sınava girerek puanı hesaplanmaya hak kazanan tüm adaylar üniversite tercihinde bulunabilecek. Öte yandan, YKS sonuçları, 20 Temmuz'da açıklanacak.