Daha önce en az bir romanı yayımlanmış yazarların, henüz yayımlanmamış romanlarıyla başvurduğu Don Kişot İyi Edebiyat Ödülü Yarışması’nın ön seçici kurulu olan The Kitap Yayın Kurulu tarafından titizlikle değerlendirilen kısa liste belirlendi. 161 geçerli başvurunun arasından kısa listeye girmeye hak kazanan 8 eser, şu şekilde açıklandı:

·       Balcı, Fatıgül               - Gitmesen Olmaz mı

·       Baran, Hasan              - Şair Ali

·       Karakaşoğlu, Hakan   - Kül Şehir

·       Kozalı, Şükran             - Muhtelif Cazibeler

Adıyaman'ın tarihi ören yerleri bayram tatilinde 45 bin kişiyi ağırladı Adıyaman'ın tarihi ören yerleri bayram tatilinde 45 bin kişiyi ağırladı

·       Meseri, Raşel              - Delik Eşik

·       Saraçoğlu, Emre         - Mediha Hanım Ölmek İstiyor

·       Savran, Cem                - Gündüz Düşleri

·       Türkmenoğlu, Umut  - Kuzeye Düşen Gölgeler

Birinciliğe layık görülen eser, 2.000 adet basılacak ve yüzde 12 telif ödemesi yapılacak.

Kısa listenin belirlenmesinin ardından seçilen eserler Prof. Dr. Feyza Doyran, Prof. Dr. Gonca Gökalp Alpaslan, Prof. Dr. Harun Duman, Prof. Dr. Ali Atıf Bir ve editör Umut Burgaz’ın yer aldığı ana seçici kurulun değerlendirmesine sunuldu. Ana jüri tarafından birinciliğe layık görülen eser, 30 Eylül 2024 tarihinde açıklanacak ve 30 bin TL ödülün sahibi olacaktır.

Ödülü almaya hak kazanan eser, The Kitap Yayınları tarafından en az 2 bin adet basılacak ve yazara yüzde 12 telif verilecektir. Telif hakkının yüzde 30’u baskıdan, kalan kısmı ise satıştan ödenecektir.

Kaynak: Haber Merkezi