Kulak, Burun, Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Yavuz Selim Yıldırım, sürekli tekrarlayan baş ağrılarına karşı uyarıda bulunarak bu durumun sinüzite işaret edebileceğini belirtti. Konuya ilişkin bilgi veren Yıldırım, şunları söyledi:

“Tekrarlayan baş ağrısında genellikle migren ve beyin tümörleri akla gelirken sinüzit unutuluyor. Sinüsler, burun ve göz çevresinde bulunan hava boşluklarıdır. Sinüslerin iltihaplanması sonucu burun tıkanıklığı, yüz ve baş ağrısı, koku almada azalma, sarı – yeşil burun akıntısı, geniz akıntısı, öksürük ve balgam şeklinde bulgu verir.”

“Burun tıkanıklığı her zaman olmayabilir” diyen Selim, bazı sinüslerin tıkanması halinde tek belirtinin baş ağrısı olabileceğini, bazen ilk belirti gözlerde şişme, menenjit veya beyin apsesi olarak da karşımıza çıkabileceğini söyledi.

SİNÜZİT NEDEN OLUR?

Sinüzitin neden olduğunu da anlatan Yıldırım, şunları söyledi:

“Burun içerisindeki yapısal nedenler, örneğin sonradan oluşan burun eti, var olan burun etlerinin büyük olması, burun etlerinin hava ile şişmesi, kemik ve kıkırdak eğriliği sinüzite neden olur, bunlardan başka üst solunum yolu enfeksiyonları, alerjik burun rahatsızlığı, uçak yolculuğuna bağlı basınç değişikliği ve geniz eti gibi nedenlere bağlı da sinüzit gelişebilir.”

Yıldırım, sinüzitin; burun tıkanıklığı, baş ağrısı, yüzlerde dolgunluk ve basınç hissi, geniz akıntısı, öksürük, balgam, ağız kokusu, horlama, halsizlik ve yorgunluk yaparak hastaların yaşam kalitesini tansiyon ve şeker hastalığına oranla daha fazla bozduğu bilgisini de verdi.

ISLAK SAÇ SİNÜZİTE NDEN OLUR MU?

Islak saç ile dışarı çıkmanın ya da duş sonrası saçları kurutmadan dışarı çıkmak, rüzgarlı havalar dış ortam ısısını vücuda iletmede iletken rol oynayarak sinüzite neden olur. Mukozadaki ödemin artması sonucu sinüslerin ağzının tıkanması  ile sonuçlanır, sinüs içerisinde hapsolan hava ve sinüs sıvıları bakterilerinde etkisi ile enfekte olunca baş ağrısı, alın ve iki taraflı şakak ağrısı, dişlere, damağa ve buruna yayılan ağrı, geniz arkası ağrısı, unutkanlık ve dalgınlık görülebilir.  

TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Yıldırım, '”Akut sinüzit medikal tedavi ile kronik sinüzit bilgisayar destekli endoskopik sinüs cerrahisi ile güvenli ve kolay bir şekilde tedavi edilir. Sinüziti alternatif tedaviler ile tedavi etmeye kalkarken hayati riskler taşıyan yöntemlerden uzak durulmalı. Halk arasında sinüzite iyi geleceği düşünülen bazı yöntemler gırtlakta ödem yaparak hayati birtakım sonuçlara neden olabilir. Sinüzite iyi geldiği düşünülen, bitkisel tedaviler de yan etkileri nedeniyle çok riskli olabilir” dedi.

SİNÜZİT OLMAMAK İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER NELER?

Akut üst solunum yolu enfeksiyonları sırasında burnun deniz suyu ve spreyler ile açık tutularak burun ve sinüslerin tıkanması önlenmeli

-       Burun alerjisi tedavisi yapılmalı

Gençlerde Değersizlik Hissine Dikkat ! Gençlerde Değersizlik Hissine Dikkat !

-       Islak saç ile dışarı çıkılmamalı

-       Başınızı rüzgardan koruyum

Kaynak: Merve US ACIOĞLU