DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Hasan Karal, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) tarım sektörünün yılın ilk çeyreğinde 4,6 oranında büyüdüğünü gösteren verilere ilişkin değerlendirmede bulundu. Açıklanan verilere tepki gösteren Karal, “Çiftçi can çekişirken, üretici kan ağlarken nasıl oluyor da tarım sektörü büyüyor? Tarımın içler acısı hali ortadayken bunun tek bir izahı olabilir; TÜİK yine, her zamanki gibi aklımızla alay ediyor” dedi.

Tarımda ithalatın artarak devam ettiğini öne süren Karal, “Tarım Bakanı, temel amaçlarının çiftçinin emeğinin karşılığını alması ve tüketicilerin kaliteli ürünlere uygun şartlarda ulaşabilmesi olduğuna işaret ediyor ancak tarımın da çiftçinin de vatandaşın da durumu ortada. Ne çiftçi emeğinin karşılığını alabiliyor ne de tüketici kaliteli ürüne uygun şartlarda ulaşabiliyor” dedi.

Gürer: ESK her yönüyle incelensin Gürer: ESK her yönüyle incelensin

Girdi fiyatlarının 4 yıldan fazladır aralıksız yükseldiğini kaydeden Karal, buna karşılık çiftçinin ürettiği ürününü satamadığını dile getirdi. Karal, “Hal böyle olunca çiftçi emeğinin karşılığını alamadığı için ağaçlarını kesti, ürünlerini yola döktü, üretimi bırakmak zorunda kaldı. Tüketiciler, hayat pahalılığından dolayı tarım ürünlerini ancak taneyle alabiliyor. Kaliteli ürün yerine de hastalıklı et, GDO’lu mısır ithal ediyorlar. İşte tarımın içler acısı hali” ifadelerine yer verdi.

‘BÜYÜYEN SADECE ÇİFÇİNİN MALİYETLERİ’

Karal, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Büyüyen sadece çiftçinin maliyetleri. Üretici alın terinin, emeğinin karşılığını dahi alamazken, tarım sektörünün yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 4,6 oranında büyümesi normal değil. Bir büyüme gerçekleştiyse de bu çiftçinin cebine yansıyan bir büyüme değil. Çiftçi can çekişirken, üretici kan ağlarken nasıl oluyor da tarım sektörü büyüyor? Tarımın içler acısı hali ortadayken, bunun tek bir izahı olabilir; TÜİK yine, her zamanki gibi aklımızla alay ediyor.”

Muhabir: Merve Us Acıoğlu