CHP Balıkesir Milletvekili Serkan Sarı, 4 yıl öce açılışı yapılan ve tarifeli uçak inmeyen Balıkesir Merkez Havaalanının onarımı için yapılan ihaleye tepki gösterdi. Konuya ilişkin TBMM Genel Kurulu’nda söz alan Sarı, “İsrafın mimarı AKP iktidarı tasarruftan söz ediyor, genelgeler ve talimatlar havada uçuşuyor ama gelgelelim, iktidar, Balıkesir merkeze bir uçak indiremiyor. Daha önce ot biçme ihalesi, elektrik alım ihalesi açılan hayalet havaalanımız için şimdi de onarım ve yapım işleri için ihale açıldı. Milletin parasını çürüyen havaalanına gömüyorsunuz” dedi.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’nün (DHMİ) Şubat 2020’de açılan ancak bugüne kadar herhangi bir tarifeli uçağın inmediği Balıkesir Merkez Havaalanı için onarım ihalesine çıktığını kaydeden Sarı, şunları söyledi:

“Daha önce 19 Aralık 2023’te ‘Havalimanı Muhtelif Onarım’ ihalesi çıkan ancak “bütün tekliflerin alıma ayrılan ödeneğin yaklaşık maliyetin çok üzerinde olması nedeniyle” iptal eden DHMİ, bu kez 5 Haziran 2024 tarihinde yapacak.”

Konuya ilişkin daha önce iktidarı uyardığını anımsatan Sarı, sözlerini şöyle sürdürdü:

Çelik: Cumhurbaşkanımız bu tablonun kalıcı kazanımlara dönüşmesi gerektiğini ifade etmiştir Çelik: Cumhurbaşkanımız bu tablonun kalıcı kazanımlara dönüşmesi gerektiğini ifade etmiştir

“Yirmi dört saat açık olan ve hiç uçak inmeyen havaalanımız için ihale üstüne ihale açıyor. Daha önce ot biçme ihalesi, elektrik alım ihalesi açılan hayalet havaalanımız için şimdi de onarım ve yapım işleri için ihale açıldı. Milletin parasını çürüyen havaalanına gömüyorsunuz. ‘Hava yolunu halkın yolu yaptık.’ diyen, kendi de özel uçakla Almanya'ya giden Ulaştırma Bakanına sesleniyorum: Millete ‘tasarruf’ diyerek zulüm etmeyi bırakın. Balıkesir Merkez Havaalanı'nda tarifeli uçuşları bir an önce başlatın.”

Muhabir: Merve Us Acıoğlu