CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeliha Aksaz Şahbaz, 26 Mart Dünya Epilepsi Farkındalık Günü dolayısıyla açıklama yaptı. Türkiye'de son dönemlerde epilepsi hastalığı için önemli olan bazı ilaçların üretiminin durdurulduğuna dikkati çeken Şahbaz, konuyu Sağlık bakanı Fahrettin Koca’ya sordu. Epilepsi hastalığında depresyon, anksiyete ve stres gibi psikolojik sorunların, hastaların ruh sağlığını etkileyebildiğini ve yaşam kalitesini düşürebildiğini kaydeden Şahbaz, “Özellikle çocuklar ve genç yetişkinler, nöbetlerin sıklığı ve etkisi nedeniyle eğitim veya iş başarısızlığı riski altında olabilmektedirler” dedi. Şahbaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu hastalıkla yaşayan bireyler, kolaylıkla ciddi yaralanmalara maruz kalabilir, hatta ani beklenmedik ölüm riski ile karşı karşıya kalabilirler. Ancak uygun tedavi, destek ve bilinçlendirme ile birlikte, birçok epilepsi hastası normal bir yaşam sürdürebilmekte ve günlük aktivitelerini başarıyla yerine getirebilmektedir. Antiepileptik ilaçlarla nöbetlerin kontrol altına alınması ve hastaların yüzde 60-65'i gibi önemli bir oranda nöbetsiz bir yaşam sürebilmeleri mümkündür.”

İmamoğlu: Yeni bir dönem, yeni bir arayış, yeni bir hizmet anlayışı başladı İmamoğlu: Yeni bir dönem, yeni bir arayış, yeni bir hizmet anlayışı başladı

ÜRETİMİ DURDURULDU

Türkiye son zamanlarda bazı önemli antiepileptik ilaçların üretiminin durdurulduğunu ya da piyasadan çekildiğini ifade eden Şahbaz, “Özellikle Okskarbazepin, Primidone, Vigabatrin, gibi yaygın olarak kullanılan ilaçlar artık bulunmamaktadır. Bununla birlikte, bazı özel vakalarda kullanılan ACTH flakon ve Etosüksimid gibi ilaçlar da maalesef temin edilememektedir” dedi. Epilepsi tedavisinde kullanılan ilaçlara erişimin, hastaların sağlık ve yaşam kalitesi açısından kritik öneme sahip olduğunu belirten Şahbaz, “Bu nedenle, epilepsi hastalarının yaşamlarını sürdürebilmeleri ve ciddi sağlık risklerinden korunabilmeleri için, antiepileptik ilaçların üretimi ve temini konusunda acil önlemler alınması gerekmektedir” diye konuştu.

YAŞAMSAL ÖNEMDEKİ İLAÇLAR NEDEN YOK?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya seslenen Şahbaz, “Epilepsi hastaları için yaşamsal öneme sahip ilaçlar ülkemizde neden piyasadan çekilmiştir? Sizin yanlış uygulamalarınızın bedelini hastalarımız ödemek zorunda mıdır?

Bu konuda hızlı ve etkili adımlar atarak, epilepsi hastalarının sağlık hizmetlerine kesintisiz erişiminin sağlanması acil talebimizdir. Epilepsi, ciddi sonuçlar doğurabilecek bir hastalıktır ve tedavisi için gerekli olan ilaçlara erişim de herkesin hakkıdır” dedi.

Muhabir: Merve US ACIOĞLU