CHP İstanbul Milletvekili Ali Gökçek, geçtiğimiz günlerde açıklanan Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı (TUS), yerleştirme sonuçlarını değerlendirdi. İstanbul’un birçok hastanesinde çocuk sağlığı ve hastalıkları kontenjanlarının boş kaldığını kaydeden Gökçek, konuyu Meclis gündemine taşıdı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Gökçek, “Bir an evvel gerekli adımlar atılmazsa İstanbul başta olmak üzere ülke genelinde kamu hastanelerinde çocuk doktoru bulamayacağız. Bugüne dek atılan yanlış sağlık politikalarının karşımıza çıkardığı bu vahim tablo konusunda Sağlık Bakanlığı hiç vakit kaybetmeden gereken tedbirleri almalı, hekimlerin, uzmanların yıllardır dile getirdiği sorunları çözüme kavuşturmalıdır” uyarsında bulundu.

‘YAŞANACAK AKSAKLIĞIN ÖNÜNE GEÇİLMELİDİR’

 Gökçek, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Geçtiğimiz günlerde açıklanan 2024 1. Dönem TUS sonuçları incelendiğinde, İstanbul’da birçok hastanede çocuk sağlığı ve hastalıkları kontenjanlarının boş kaldığı görülmüştür.  İstanbul genelindeki hastaneler için açılan çocuk sağlığı ve hastalıkları kontenjanlarının yarıdan fazlası boş kalmış, Bağcılar, Ümraniye, Samatya, Haseki, Okmeydanı gibi önemli Eğitim ve Araştırma Hastanelerimizin açtığı kontenjanlar hiç tercih edilmemiştir. Yüksek Malpraktis davaları, bir türlü önü alınmayan sağlıkta şiddetin günden güne artması, hekimlik mesleğini itibarsızlaştıran söylem ve eylemler, hekimlerin ekonomik ve özlük haklarının iyileştirilmemesi bu tablonun başlıca sebebidir. TUİK verilerine göre İstanbul’da 15.655.924 kişilik nüfusun 3.794.303’ünü 18 yaş altı çocuklar oluşturmaktadır. Hal böyleyken, 4 milyona yakın çocuğumuzun yaşadığı İstanbul’da hastanelerde çocuk sağlığı ve hastalıkları branşlarının hekimlerimizce neden talep görmediği, bu branşların hekimlerce talep görmesi için neler yapılabileceği konuları üzerinde ivedilikle çalışılmalı, İstanbullu çocukların sağlık hizmetine erişiminde yaşanabilecek olası aksamaların önüne geçilmelidir.”

İHTİYAÇ DUYULAN  ÇOCUK HASTALIKLARI UZMAN SAYISI NE KADAR?

CHP’li Ali Gökçek Bakan Fahrettin Koca’ya şu soruları sordu:

-      “İstanbul’da kamu hastanelerinde görev yapan çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı sayısı kaçtır?

-      İstanbul’da kamu hastanelerinde görev yapan çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı başına düşen 18 yaş altı vatandaş sayısı kaçtır?

-      İstanbul’un kamu hastanelerinde ihtiyaç duyduğu çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı sayısı kaçtır?

CHP'li Taşcıer: Milyonlar geçim, iktidar asgari ücreti geçiştirme derdinde CHP'li Taşcıer: Milyonlar geçim, iktidar asgari ücreti geçiştirme derdinde

-      Son TUS sonuçlarına bakıldığında, İstanbul’da birçok hastanede açılan çocuk sağlığı ve hastalıkları branşının hekimlerce tercih edilmemesinin sebeplerinin tespiti ve bir an evvel bu sebeplerin ortadan kaldırılması için atılması düşünülen adımlar nelerdir?”

Muhabir: Merve US ACIOĞLU