CHP Antalya Milletvekili Mustafa Erdem, dün Meclis Genel Kurulu’nda esnaf ve sanatkarların kullandığı, borcu devam eden kredilerde faiz oranının yükseltilmesineyönelik iktidara tepki gösterdi. Erdem, şunları söyledi: “Geçtiğimiz hafta yaklaşık 1 milyon esnafımızı yakından ilgilendiren uygulamayla Halkbank tarafından Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifleri aracılığıyla esnafımıza kullandırılan hazine destekli kredilerin devam eden taksit ödemelerine geriye dönük fahiş zam yapıldı. İktidar özellikle esnafa tefeci gözüyle bakıyor. Bugün, ülkede çiftçi, esnaf, emekçi bu hâldeyse maalesef AKP iktidarının uyguladığı yanlış politikalar yüzündendir. BAĞ-KUR'unu ödemek için zorunlu olarak borçlanan ve güç bela bu borçları ödemeye çalışan esnaflarımızın bu yükün altından kalkmaları maalesef mümkün değildir. Esnaf zaten borç yükü altında ezilmektedir.”

‘30 BİNDEN FAZLA ESNAF KEPENK KAPATTI’

2024 yılının ilk dört ayında 30 bin 711 esnafın kepenk kapattığını, 266 bin 412 KOBİ'nin de borcunun icra takibine alındığını belirten Erdem, “Halkbank’ın verdiği kredilere baktığımızda esnafa verilmesi gereken kredilerin maalesef hem de sabit faizle yandaşa verildiğini hepimiz biliyoruz. Mevcut faiz oranlarıyla bile esnafın şu anda kredi çekemez durumda olduğunu da biliyoruz” diye konuştu.

TBMM Genel Kurulu'nda 'hububat alım fiyatı' tartışması TBMM Genel Kurulu'nda 'hububat alım fiyatı' tartışması

Konuşmasında ayrıca Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 13 Mayıs 2024 tarihinde yayınlanan Tasarruf Tedbirleri Paketi’ne de değinen Erdem, tasarruf tedbirlerine dair eleştirilerde bulundu. Erdem, “Kelimenin tam anlamıyla dostlar alışverişte görsün tasarruf paketi. Ekonominin bu hâle gelmesine neden olan 5'li çetelerinin silinen vergi borçları yok bu pakette, sarayın şatafatı yok, yandaş müteahhitlere verilen teşvik yok, dolar garantili köprüler, otoyollar, hatta hasta garantili hastaneler yok, Diyanete harcanan milyonlar yok. Peki pakette ne var? İşçinin servisini kaldırma var, vatandaşın iş umudunu söndürme var” ifadelerini kullandı. 

Muhabir: Merve US ACIOĞLU