CHP Genel Başkan Yardımcısı Burhanettin Bulut, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü dolayısıyla yazılı açıklama yaptı. İktidarın “Taksim yasağı” kararını eleştiren Bulut, "Emeğin en yüce değer olduğu gerçeğine inanmayan iktidar, meydanların sesinden ve emekçilerin örgütlü mücadelesinden korkmaktadır. Bu yüzden Taksim, 'Taksim Meydanı toplantı ve gösteri yürüyüşü için belirlenen yer ve güzergahlar arasında değil' bahanesiyle bir kez daha emekçiye kapatılmıştır. Dayanışmanın simgesi Taksim’i emekçiye kapatan iktidar AYM kararlarını ihlal etmektedir. İşçinin meydanı Taksim, işçiye haktır” dedi.

Erdoğan: Mevcut anayasanın yeni Türkiye'yi taşıması mümkün değildir Erdoğan: Mevcut anayasanın yeni Türkiye'yi taşıması mümkün değildir

Türkiye'de 16 milyon 395 bin275 işçiden yalnızca 2 milyon 495 bin 423'ünün sendikalı olduğunu kaydeden Bulut, yoksulluk ve gelir adaletsizliğinin her geçen gün derinleştiğini savundu. Bulut, “Açlık sınırının 19 bin 980 TL, yoksulluk sınırının ise 58 bin 205 lira olduğu ülkemizde 17 bin TL olan asgari ücret günbegün erimekte, asgari ücrete ara zam yapmayı aklından dahi geçirmeyen iktidar emekçiye zulmetmektedir. Emekçiler perişan haldeyken emekliler de 10 bin TL sefalet ücretiyle ayın sonunu getirememektedir” ifadelerini kullandı.

Bulut, “1 Mayıs ancak, emekçilerin hakları yasal düzenlemelerle güvence altına alındığında, işçiler insana yaraşır ücret alabildiğinde, emeklerinin sömürülmediğinde, iş cinayetleri olmadığında bayram olarak kutlanabilecektir” dedi. 

FOTOĞRAF: AA

Muhabir: Merve US ACIOĞLU