CHP İstanbul Milletvekili Ali Gökçek, devlet okullarındaki revir ve okul hemşiresi eksikliğini Meclis gündemine taşıdı. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in yanıtlaması istemiyle soru önergesi veren Gökçek, bakanlık verilerine göre Türkiye’de 75 bin 19 okulda 19 milyon 904 bin 679 öğrenci ve 1 milyon 154 bin 383 öğretmenin bulunduğunu anımsattı. Gökçek, şunları söyledi:

“Bu okulların 11 bin 716’sı okul öncesi eğitim, 23 bin117’si ilkokul, 16 bin 640’ı ortaokul, 9 bin 261’i ortaöğretim olmak üzere 60 bin 734’ü resmi örgün eğitim hizmeti sunmaktadır. Çocuklarımızın sağlıklı ve nitelikli eğitime erişmelerinde okul içerisinde sunulması gereken sağlık hizmeti de önem taşımaktadır. Ancak öğretmenlerden ve velilerden sıklıkla dile getirilen ve kamuoyunda yer bulan şikayetlere göre, devlet okullarımızın çok az bir kısmında revir ve okul hemşiresi bulunmaktadır. Oysa çocuklarımızın sağlığını ön planda tutan bir eğitim sisteminde resmi veya özel ayırt etmeksizin her okulumuzda bir revirin bulunması ve okul hemşiresinin görev yapması önem taşımaktadır.”

Erdoğan:Milli iradenin egemenliğine kim kastederse karşısında yargımızı bulacaktır Erdoğan:Milli iradenin egemenliğine kim kastederse karşısında yargımızı bulacaktır

DEVLET OKULLARI REVİRLE DONATILMALI

Devlet okullarında okuyan öğrencilerin ve öğretmenler ile okul çalışanlarının okul ortamında karşılaşabilecekleri olası riskler ve ani rahatsızlıklar için okullarda revir bulundurulmasının ve okul hemşiresi istihdamının önem taşıdığını söyleyen Gökçek, Milli Eğitim Bakanlığının bir an evvel bu konuyu gündemine alması gerektiğini belirtti.

Gökçek, önergesinde Bakan Tekin’e reviri bulunan ve okul hemşiresi istihdam edilen devlet okullarının sayısını ve okul öncesi eğitim, ilkokul, ortaokul ve ortaöğretim şeklinde kademelere göre dağılımını sorarak Devlet okullarımızın tümünün revir ile donatılması ve her bir okulumuzda bir okul hemşiresi görevlendirilmesi için Bakanlığı bir an evvel gerekli adımları atmaya çağırdı.

Muhabir: Merve Us Acıoğlu