İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, bugün sosyal medya hesabından yayımladığı bir mesajla bayram tatili için yurdun çeşitli bölgelerine giden ve geri dönüş yolculuğuna başlayan vatandaşları uyardı. Yerlikaya, “Bayram tatili için memleketimizin çeşitli illerine giden vatandaşlarımızın geri dönüş yolculukları başladı. Trafik yoğunluğu tekrar artıyor. Lütfen aşırı hız yapmayalım.

Araçlarımızda da otobüslerde de emniyet kemeri takmayı ihmal etmeyelim. Trafik kurallarına uyalım” dedi. Bayram tatili boyunca trafik polislerinin ve jandarma trafiğinin 24 saat esasına göre denetimlerine devam ettiğini kaydeden Yerlikaya, tatil boyunca meydana gelen kazaların acı bilançosunu da açıkladı. Buna göre; bayram tatilinin 6. günü 20 Haziran 2024 Perşembe günü 24 saatlik sürede 668 trafik kazası meydana geldi. 13 kişi hayatını kaybetti. Bin 133 kişi yaralandı. 414 bin 776 araç denetlendi. 22 bin 592 araca hız ve radar işlemi, 39 bin 56 araca ise diğer işlemler yapıldı.

Yerlikaya açıklamasında şu bilgilere yer verdi:

“Anız yakma gibi çağdışı uygulamalara son verilmeli” “Anız yakma gibi çağdışı uygulamalara son verilmeli”

“Bayram tatilinin ilk gününde (Cumartesi, Pazar, Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Perşembe) maalesef 49 kişi hayatını kaybetti. 7 bin 683 kişi ise yaralandı. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Yolculuklar sizleri sevdiklerinize kavuşturmak için vardır, ayırmak için değil. Yolun sonu bayram olsun.”

Muhabir: Merve Us Acıoğlu