DEVA Partisi lideri Ali Babacan aday tanıtım toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Ankara Bilkent Otel’de gerçekleştirilen aday tanıtım toplantısına eşi Zeynep Babacan’la katıldı.  DEVA Partisi lideri konuşmasına Başbakan Yardımcısı olarak görev yaptığı yıllarda dolar kuruna ilişkin rakamları paylaşarak başladı.

“İKİ KUTUPLU EKONOMİ”

Babacan’ın gündeminde ekonomi ve hukuk vardı. ‘İki kutuplu siyaset isteyenler ekonomide de iki kutbu başardı’ diyen Babacan, partili Cumhurbaşkanı sistemine geçilmesiyle kurumların ve kuralların hiçe sayıldığını söyledi. Ülkedeki ekonomik krizden dem vuran DEVA Partisi lideri, gelir adaletsizliğinin giderek arttığını, orta sınıfın kalmadığına dikkat çekti. Ülkenin içinde bulunduğu durumu Necip Fazıl’ın Destan şiirini hatırlatarak örnek gösterdi: “Destan şiirinde diyor ki, ‘Allah’ın on pulunu, bekleye dursun on kul; Bir kişiye tam dokuz, dokuz kişiye bir pul. Bu taksimi kurt yapmaz, kuzulara şah olsa.’ Bunlar orta sınıfı darmadağın ettiler, yok ettiler. Artık aynı ülkede, aynı devlette yaşayan iki farklı coğrafyanın insanlarıyız. Ülke gelirinin yarısına sahip yüzde 20 ve ülke gelirinin sadece yüzde 6’sına sahip yüzde 20. Sipariş verenler ve siparişi getirenler. Story atanlar ve onları izleyenler. Ev üstüne ev alanlar ve kiralarını ödeyemeyenler. Senede birkaç kez arabasını yenileyenler ve belediye otobüsüne binerken hesap yapanlar. En lüks restoranlarda bir gecede iki asgari ücret kadar hesap ödeyenler; öğün atlayarak aç aç hayatta kalmaya çalışanlar. ” diyerek durumu özetledi.

İYİ Partili Zorlu: Biz kardeşlik hukuku projesiyiz İYİ Partili Zorlu: Biz kardeşlik hukuku projesiyiz

“MİLLİ İRADE YOK SAYILDI”

Ali Babacan, TİP Hatay Milletvekili Can Atalay 'ın AYM kararının hak ihlali kararına karşın vekilliğinin düşürülmesini sert bir dille eleştirdi. Babacan tepkisini şu sözlerle dile getirdi: "Dün meclisimiz için utanç verici bir gündü. AYM’nin iki kere verdiği karara rağmen Can Atalay’ın milletvekilliği haksızca hukuksuzca düşürüldü. Öyle bir konu ki meclis başkanı bile ortalarda yok. Ve bu işlere yatkın hani kukla oyunları diyoruz ya bu tür insanlar maalesef ön planda. Bu kararla küçük ortağın rüyalarını süsleyen AYM’yi yok etme fikri de gerçek oldu ha! Hani diyordu ya ‘kapatın bunu’ diye, ha kapatmışsın ha aldığı kararı yok saymışsın. Kapatmaktan farkı ne! Bu karar meclis tarafından da tanınmış oldu. Bu çok vahim bir durum. Hukuk normu yapmakla mükellef olan kurum var olan bir anayasa mahkemesine açıkça aykırı bir adım attı ya! Bu kararla bireysel güvencelerimiz en büyüklerinden biri olan AYM’ye bireysel başvuru hakkı kalkmış oldu maalesef! Milli irade dün yok sayıldı. 15 Temmuz gecesi Meclis’e bomba atanlar bunu başaramamıştı; ama bu iktidar başardı ya! Dün olanlar anayasal düzene bir darbedir ve bu darbe Meclis çatısı altında yapılmıştır! Susan vekillere seslenmek istiyorum bu hak hepimizin hakkıydı.”

“DOLANDIRICILAR ÜLKEDE BAYRAM EDİYOR”

Babacan’ın gündemindeki bir diğer konuda veri hırsızlığıydı. ‘85 milyonluk ülkenin 85 milyon vatandaşının tüm verileri sağa sola saçılmış.’ diyerek tehlikeyi işaret etti: “ 85 milyonun telefon numarasından tutun kimlik numarasına kadar devletin korumakla yükümlüğü olduğu adres kaydından soy ağacına kadar hepsi internete sızdırılmış. Çok basit bir araştırma ile kimi zaman ücretsiz kimi zaman da birkaç yüz lira karşılığında bütün vatandaşlarımızın her türlü bilgisine artık ulaşılıyor. Dolandırıcılar bayram ediyor ülkede" sözlerini kaydetti.

“DEMOKRASİ NASIL YERELDEN YÜKSELİR ONU GÖSTERECEĞİZ”

Babacan konuşmasının bitiminde partisinin 3. grup adaylarını tanıttı. 110 aday takdim eden Babacan partililerden çok çalışma sözü aldı.  

Kaynak: Nursel DİLEK MANAVBAŞI