Aile sağlığı merkezi (ASM) çalışanları birçok ilde basın açıklaması yaparak, “ASM emekçileri geçinemiyor”, “Vergide adalet istiyoruz”, “Güvenli kamusal binalar istiyoruz” pankart ve dövizler taşıdı. SES MYK üyeleri de bulundukları illerdeki açıklamalara katıldı.

Jandarma üniforması ile sözde GBT sorgusu yapan genç kadın, sözleşmeli öğretmen çıktı Jandarma üniforması ile sözde GBT sorgusu yapan genç kadın, sözleşmeli öğretmen çıktı

“Vergide Adalet” eylemleri, ASM’ler için vergi kesintileri yıl içinde sabit kalana ve kesinti oranı üst sınırı yüzde 15 olana dek her çarşamba süreceği belirtildi. İllerde okunan basın açıklamasında şunlara yer verildi: “ Cebimize daha girmeden eriyen ücretlerimizden yüksek vergi kesintisine karşı eylemlerimizi sürecek. Aile hekimliği çalışanları altı haftadır “Vergide Adalet İstiyoruz!” diye kendi aile sağlığı merkezlerinde (ASM) eylem yapıyor, sesini duyurmaya çalışıyor. Geçen hafta yaptığımız anketlerde aile hekimlerinden Şubat 2024’te ocak vergi kesintisine ilaveten ücretlerinden ortalama 8 bin TL vergi kesintisi yapıldığını duyurmuş, hükümetin bu haksız, adaletsiz kesintilerden vazgeçmesi için ASM önlerinde eylemlerimize devam etmiştik. Maalesef taleplerimize kayıtsız kalan hükümet, enflasyon karşısında daha cebimize girmeden eriyen ücretlerimizden haksızca yüksek vergi kesintisi yapmaktan kaçınmıyor.

“TALEBİMİZDE ISRARLIYIZ, MÜCADELEMİZDEN VAZGEÇMİYORUZ”

Çarşamba günleri yaptığımız “Vergide Adalet İstiyoruz!” eylemlerinin altıncısını gerçekleştiriyoruz. Aile hekimliği çalışanlarından her ay giderek artan oranda yüzde 35’e varan vergi kesintilerine son verilsin. Ücretlerden yapılan vergi kesintileri her ay sabit ve en fazla yüzde 15 oranında olsun. Talebimizde ısrarlıyız, mücadelemizden vazgeçmiyoruz. Deprem bölgesindeki aile hekimliği çalışanlarından yapılan büyük kesinti derhal geri ödenmelidir. Deprem bölgesinde hizmet veren aile hekimliği çalışanlarından vergi kesintileri dışında yüksek oranda yapılan performans kesintileri için hükümet sessiz kalmakta, deprem bölgesinde zor koşullarda çalışan sağlık emekçilerinin talebine kayıtsız kalmaktadır. Yapılan kesintilerin geri ödenmesi, performansa bağlı kesintilerin ve yüksek vergi kesintilerinin son bulması için deprem bölgesinde hizmet veren sağlık çalışanlarının haklı mücadelesinin yanındayız.

"ŞİRKETLERE VERGİ MUAFİYETİ SAĞLAMAK YERİNE SAĞLIK ÇALIŞANLARINA HAKLARINI VERİN!"

Hükümete söylediklerimiz ve talebimizi açık bir şekilde bir daha yineliyoruz: Kamudan yüksek vergi muafiyetleriyle vergi aflarıyla beslediğiniz, büyüttüğünüz bir avuç şirkete sağladığınız destekler yerine, halkın sağlığı için fedakârca hizmet eden sağlık çalışanlarının emeklerinin karşılığını verip, haksız ve adaletsiz vergi kesintilerinden vazgeçin.

"VERGİDE ADALET İÇİN ORTAK MÜCADELE OLANAKLARINI YARATACAĞIZ!"

Çarşamba günleri eylemlerimizi sürdürürken seçimlere üç gün kala altı haftadır taleplerimize seyirci kalanlardan hesabımızı sandıklarda da soracağız. Şimdilik ASM’lerde sürdürdüğümüz esas olarak tüm çalışanların ücretlerinden kesilen yüksek vergilere karşı ortak mücadele olanaklarını yaratacağız. Talebimiz karşılanana dek tüm ASM’lerde her çarşamba eylem yapmaya haklarımız için mücadele etmeye devam edeceğiz. Halkın sağlık hakkı ve sağlık çalışanlarının haklı mücadelesi için, verginin adaletli alınması için yürüttüğümüz mücadelede halkımızdan destek bekliyoruz.”

Muhabir: Hatice GÜREL