İzmir Bergama’da bulunan Agrobay Seracılık’ta çalışan işçiler geçtiğimiz yıl Tarım-Sen’e üye olduktan sonra haklarını alamadan işten çıkarıldı. Haklarını alabilmek için 200 günü aşkın süredir mücadele eden işçiler son olarak başkent Ankara’ya yürüyüş başlattı. Tarım- Sen ve işçilerden oluşan bir heyet; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, AK Parti, CHP ve İYİ Partili yetkililerle görüşme gerçekleştirdi. Görüşmeler sonucu işçilerin ilk kazanımını elde ettiği belirtildi. Konuya ilişkin Tarım-Sen’den yapıla açıklamada, “25 Mart 2024 tarihinde Ankara’ya ulaşan yürüyüş heyetimiz burada Çalışma Bakanlığı ve siyasi partilerin genel başkan yardımcıları düzeyinde birer görüşme gerçekleştirdi. Bu görüşmelere bağlı olarak Agrobay işletmesi işçilerin avukatı ile şirketin avukatının görüşmesi ve bir mutabakat yapılması yönünde adım attı” denildi.

23 Nisan'da 29 ülkeden 500 çocuk Ankara'da buluşacak 23 Nisan'da 29 ülkeden 500 çocuk Ankara'da buluşacak

‘DİRENİŞİMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ’

Gelinen aşamada,  dün itibariyle Agrobay işçilerinin ağustos ayı maaşlarının ve yıllık izinlerinin ödendiğini belirtildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:

“İşçilerin sürdürdükleri kararlı mücadele, kamuoyunun bu mücadeleyi sahiplenmesi ve desteklemesiyle birlikte haklarımızın ilk bölümünü aldık. Bu kazanım Agrobay işçilerinin ilk kazanımıdır, bu açıdan önemli ve tarihidir. Ancak yeterli değildir. İşçilerin hak ettikleri tazminatlar ödenene kadar sürecin takipçisi olacağız. Tazminatlar konusunda yaşanacak olumsuz bir durumda direnişimizi sürdüreceğiz.”

Muhabir: Merve US ACIOĞLU