İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

Pursaklar'da gaziler onuruna yemek

Spor

Mamak çeyrek finali garantiledi

Genel

Çubuk Turşuları 22 ülkeye ihraç ediliyor

Genel

Yenimahalle'nin Yerel eşitlik eylem planı dünyaya açılıyor

Genel

Altındağ'da gençlik merkezi kurs kayıtları başladı

Genel

Mamak Belediye Başkanı Köse, vatandaşlarla bir araya geldi

Genel

CHP Etimesgut İlçe Kadın Kolları, Mavangatlı Afetzedeleri Yalnız Bırakmadı

Genel

AHİD'den Yenimahalle Kaymakamına ziyaret

Çevre

ASKİ'den Gölbaşı'na su projesi

Genel

Altındağ'da hareketli gün

Genel

Mamak'ta pedallar hareketlilik için çevrildi

Genel

30 ayda 42 yeni park

Yaşam

Yaşam Haberleri

Türkiye'deki insani yardım kuruluşları Yemen'de binlerce ihtiyaç sahibine kurban eti dağıttı

AA 24.07.2021 15:57
Türkiye'deki insani yardım kuruluşları Yemen'de binlerce ihtiyaç sahibine kurban eti dağıttı

Türkiye'deki bazı insani yardım kuruluşları, Kurban Bayramı'nda Yemen'deki binlerce ihtiyaç sahibine kurban eti ulaştırdı.

Yemenli sivil toplum örgütü İnsana Erişim Derneğinden yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'den insani yardım kuruluşlarının Kurban Bayramı'nda Yemen'in farklı illerinde, 1000'in üzerinde büyükbaş ve küçükbaş kurbanlık hayvan kestiği belirtildi.

Açıklamada Türk Kızılay, Deniz Feneri, Sadakataşı, Vefa, Cansuyu, Yedi Başak ve Bonyan derneklerinin aracılığıyla Aden, Ebyen, Hacce, Hadramevt ve Marib illerinde 9 bin aileye; yaklaşık 52 bin ihtiyaç sahibine kurban eti ulaştırıldığı ifade edildi. Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de İran destekli Husiler ile hükümete bağlı güçler arasında çatışmalar yaşanıyor. Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde bulundururken Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

Yemen'de yaklaşık 7 yıldır süren çatışmalarda 233 bin kişi yaşamını yitirdi. Dünyanın en fakir ülkeleri arasında yer alan Yemen'de iç savaş nedeniyle büyüyen insani kriz korkunç boyutlara ulaştı. Birleşmiş Milletlere göre dünyanın en büyük insani krizlerinden birinin yaşandığı yaklaşık 30 milyon nüfuslu Yemen'de, 22 milyondan fazla kişi yardıma ve korumaya ihtiyaç duyuyor.