İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

Pursaklar'da gaziler onuruna yemek

Spor

Mamak çeyrek finali garantiledi

Genel

Çubuk Turşuları 22 ülkeye ihraç ediliyor

Genel

Yenimahalle'nin Yerel eşitlik eylem planı dünyaya açılıyor

Genel

Altındağ'da gençlik merkezi kurs kayıtları başladı

Genel

Mamak Belediye Başkanı Köse, vatandaşlarla bir araya geldi

Genel

CHP Etimesgut İlçe Kadın Kolları, Mavangatlı Afetzedeleri Yalnız Bırakmadı

Genel

AHİD'den Yenimahalle Kaymakamına ziyaret

Çevre

ASKİ'den Gölbaşı'na su projesi

Genel

Altındağ'da hareketli gün

Genel

Mamak'ta pedallar hareketlilik için çevrildi

Genel

30 ayda 42 yeni park

Siyaset

Siyaset Haberleri

"Yüzde 7 büyümeden payımıza düşeni istiyoruz"

Başkent 07.07.2021 11:51

Enflasyon rakamlarının gerçeği yansıtmadığını söyleyen BES Samsun Şube Başkanı Yılmaz Tuluk, "TİS görüşmelerinde bu rakamların üzerine yüzde 7 büyümeden refah payımızı istiyoruz" dedi.

2021 yılı altı aylık enflasyon rakamlarının gerçeği yansıtmadığını ifade eden Büro Emekçileri Sendikası (BES) Samsun Şube Başkanı Yılmaz Tuluk, “Açıklanan gerçek enflasyon rakamlar değil. Cumhuriyet Hükümet rejimi zam oldu, emekçilerin üzerine yağıyor. İktidardan gerçek enflasyon oranlarında kayıplarımızın karşılanmasını ve önümüzde başlayacak TİS görüşmelerinde bu rakamların üzerine yüzde 7 büyümeden refah payımızı istiyoruz.” dedi.

BES Samsun Şube Başkanı Yılmaz Tuluk, memur ve emekli maaşlarına yapılacak zamların açıklanan enflasyon rakamları baz alınarak belirleneceğini, hükümetin enflasyonu düşük göstererek memur ve emekli maaşlarına yapılacak zamları da düşük tutacağını söyledi.

“YETKİLİ SENDİKA SORUNLARIMIZI DİLE GETİRMEDİ”

Tuluk, açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Kamu emekçileri ve emeklilerini kapsayacak olan 2022 ve 2023 yıllarında geçerli ücret ve sosyal ödemelerin belirlenmesi süreci, Ağustos ayında başlıyor. Yasaya göre en fazla üyeye sahip üç konfederasyon temsilcilerinden oluşan kamu görevlileri sendikaları heyetinde imza yetkisi ise Memur Sen’e ait. Milyonların yoksullaşmasında büyük etkisi olan, geçmiş 5 toplu sözleşmeden 4 ünde imzası bulunan, geçen toplu sözleşmeyi de hakem heyetine gönderen yetkili sendika, konfederasyonların toplu sözleşme masasındaki varlığını 'çok başlılık' olarak değerlendiriyor, görüşmelere tek başına girmeyi istiyor. Diğer konfederasyonların kamu emekçilerinin taleplerini gündeme getirmesine dahi tahammülleri yok. Kamu emekçilerinin sorun ve taleplerinin gündeme gelmemesi yetkili sendika tarafından adeta toplu sözleşme maddesi haline getirilmiş durumda.”

“GERÇEK ENFLASYON DEĞİL”

‘2019 yılında danışıklı döğüş ile hakem heyetine başvuran yetkili sendikanın gayretiyle iktidar, 2020 ve 2021 yılı maaş artışını o yılki mevcut enflasyon beklentisine göre yılın ilk altı ayında yüzde 3 ve sonraki altı ayında yüzde 3 olarak belirledi’ diyen Tuluk, şu ifadeleri kullandı: “Ancak 2020 yıllık enflasyonunun beklentilerin üzerinde gerçekleşmesiyle yüzde 3’lük zam oranının üzerine enflasyon farkı eklendi ve nihai artış memur maaşlarında yüzde 2021 in ilk altı ayında yüzde 7,36, emekli maaşlarında ise yüzde 8,36 oldu. 2021 yılı ikinci yarısında ise yüzde 3 zam oranına ilaveten enflasyon farkı olarak 5,45 eklenip toplamda yüzde 8,45 artış olacak. Büro Emekçileri Sendikası olarak memur ve emekli maaşlarına yapılan bu zam oranlarının gerçek enflasyonun çok altında kaldığını, BES-AR olarak yaptığımız çalışmanın sonucu olarak yıllık enflasyon rakımının yüzde 37,03, altı aylık ise yüzde 20,01 çıktığını buradan kamuoyuna ilan ediyoruz.”

“BÜYÜMEDEN REFAH PAYIMIZA DÜŞENİ İSTİYORUZ”

BES-AR olarak yaptığımız hesaplamalara göre yıllık gerçek enflasyon yüzde 37,03; altı aylık ise yüzde 20,01 olarak gerçekleşmiştir. İkinci altı ay için verilmesi gereken enflasyon farkı yüzde 17,01 dir. İktidardan gerçek enflasyon oranlarında kayıplarımızın karşılanmasını ve önümüzde başlayacak TİS görüşmelerinde bu rakamların üzerine yüzde 7 büyümeden refah payımızı istiyoruz. Büro Emekçileri Sendikası olarak sendikalı, sendikasız tüm kamu emekçilerini insanca yaşamaya yetecek ücret, güvenceli çalışma ve güvenli gelecek için verilecek mücadelede yan yana omuz omuza olmaya çağırıyoruz.”