İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

Pursaklar'da gaziler onuruna yemek

Spor

Mamak çeyrek finali garantiledi

Genel

Çubuk Turşuları 22 ülkeye ihraç ediliyor

Genel

Yenimahalle'nin Yerel eşitlik eylem planı dünyaya açılıyor

Genel

Altındağ'da gençlik merkezi kurs kayıtları başladı

Genel

Mamak Belediye Başkanı Köse, vatandaşlarla bir araya geldi

Genel

CHP Etimesgut İlçe Kadın Kolları, Mavangatlı Afetzedeleri Yalnız Bırakmadı

Genel

AHİD'den Yenimahalle Kaymakamına ziyaret

Çevre

ASKİ'den Gölbaşı'na su projesi

Genel

Altındağ'da hareketli gün

Genel

Mamak'ta pedallar hareketlilik için çevrildi

Genel

30 ayda 42 yeni park

Siyaset

Siyaset Haberleri

Öztrak: Hükümet şaibe altındadır

Zehra ŞAHİNDOKUYUCU 26.05.2021 12:09
Öztrak: Hükümet şaibe altındadır

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, “Bu hükümet artık sadece metal yorgunu değildir. Birçok bakımdan şaibe altındadır. Artık kimseye güven vermemektedir. Çözüm bellidir. Sandıktan korkmayın, milletten kaçmayın. Çare millettir.” diye konuştu.  

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında, video konferans yöntemiyle toplandı. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Genel Merkez’de MYK gündemine dair basın toplantısı düzenledi. Öztrak, memleketin bir mafya elebaşının ifşa ve itiraflarıyla adeta ‘Narcos setine’ dönüştüğünü ifade etti. Öztrak, “Mafya-Siyaset-Ticaret ekseninde patlayan kanalizasyondan ortalığa yayılan kokulara karşın savcıların harekete geçmediğini, ülkede her şeyin sorumlusu olduğunu söyledi.  Sarayın sustuğunu, İçişleri Bakanı’nın tüm milletvekillerini zan altında bırakan açıklamalarına rağmen TBMM Başkanı’nın sessiz kaldığını belirten Öztrak, “Bu hükümet artık sadece metal yorgunu değildir. Birçok bakımdan şaibe altındadır. Artık kimseye güven vermemektedir. Çözüm bellidir. Sandıktan korkmayın, milletten kaçmayın. Çare millettir.” diye konuştu.  

 Öztrak, camide cuma namazı öncesinde verdiği vaazdaki ifadeleri nedeniyle hakkında soruşturma başlatılan ve tedbiren görevden uzaklaştırılan Akçakoca İlçe Müftüsü Şaban Soytekinoğlu'na ilişkin, "Hiç kimsenin ama hiç kimsenin hele hele maaşını milletin ödediği devlet memuru makamını işgal eden birinin, toplumu bölmeye ve parçalamaya yönelik sözlerini, kin ve nefret kusmasını asla kabul etmemiz mümkün değildir." dedi.

Toplantıya ilişkin açıklamada bulunan Öztrak, Pençe-Yıldırım Harekatı sırasında şehit düşen Uzman Onbaşı Eyyüp Gergin'e Allah'tan rahmet, ailesine başsağlığı diledi. Öztrak, Sakarya'nın Karasu ilçesindeki camide cuma namazı öncesinde verdiği vaazdaki ifadeleri nedeniyle hakkında soruşturma başlatılan ve tedbiren görevden uzaklaştırılan müftü Soytekinoğlu'na ilişkin, şunları söyledi:  "Akçakoca İlçe Müftüsü koltuğunda oturan bir kendini bilmez hadsiz, güya bir devlet görevlisi, bu ülkenin asli unsuru olan bazı yurttaşlarımıza, kaybedilmiş topraklarımızın aziz hatıralarına hem de cami minberinden ağır ve kabul edilemez hakaretler etti. Bu müftü, bu makama layık değildir. İlk Diyanet İşleri Başkanımız Rıfat Börekçi'nin, milli ruh ve imanının yanından bile geçmemiş bu şahıs, o koltukta bir dakika dahi oturtulamaz. Hiç kimsenin ama hiç kimsenin hele hele maaşını milletin ödediği devlet memuru makamını işgal eden birinin, toplumu bölmeye ve parçalamaya yönelik sözlerini, kin ve nefret kusmasını asla kabul etmemiz mümkün değildir. Bu adam hakkında, Diyanet İşleri Başkanlığının soruşturma başlatmış olması, açığa almış olması yetmez. Savcılar bu kendini bilmez hakkında halkı kin ve düşmanlığa sevk etmekten derhal yasal işlem yapmalıdır. Devlet olmanın gereği budur."

Türkiye'nin bir "mafya elebaşı"nın ifşa ve itiraflarını tefrika halinde izlediğini belirten Öztrak, "mafya-siyaset-ticaret ekseninde patlayan kanalizasyondan ortalığa tahammül edilemez kokular saçıldığını" ifade etti. Öztrak, "Saray sosyetesine mensup birçok kişi zan altında. Türkiye'ye yönelik uyuşturucu rotaları, Kolombiya'da ele geçen kokainler, Venezuela üzerinden gelen uyuşturucular, mafya-siyaset-ticaret şeytan üçgeni, faili meçhul cinayetler ve bunların faillerine ilişkin yeni iddialar var. Uğur Mumcu'nun katledilmesiyle ilgili ortaya atılan iddialar yenilir, yutulur cinsten değil." şeklinde konuştu.

Bu çürük duvardan çekilmesi gereken hangi tuğla varsa artık onun çekilmesi gerektiğini ifade eden Öztrak, memleketin memleket olmaktan çıktığını kaydetti. Öztrak, sözlerine şöyle devam etti: "Mafya konuşuyor ama asıl konuşması gerekenler susuyor. Adalet Bakanı susuyor. Bağımsız ve tarafsız yargı susuyor. Cumhuriyet savcıları susuyor. Havuz medyası susuyor. Bir İçişleri Bakanı konuşuyor, o da milletvekillerini zan altında bırakıyor. TBMM Başkanı da susuyor. Ama en önemlisi işler iyi giderken 'Bu ülkede her şeyin sorumlusu benim ben' diyen Erdoğan'ın şimdi gıkı çıkmıyor. Hiçbir şey yokmuş gibi 'dördüncü yargı paketi yolda' masalları anlatıyor. Hayırlara vesile olur inşallah. Fakat bugüne kadar beyefendinin açıkladığı her pakette yargıda işler düzelmeyi bırakın, hep daha kötüye gitti."

Öztrak, insanın sadece konuştuklarından değil, sustuklarından da sorumlu olduğunu dile getirdi. Ülkedeki yerli ve milli üreticilerden almak yerine 11 bin kilometre uzaktaki Venezuela'dan peynir alındığını ve onun da toz çıktığını iddia eden Öztrak, "Son Başbakan'ın oğlu Venezuela'ya yardım için test kiti ve maske götürmüş. Babası öyle açıklıyor. Gittiği dönemde, Türkiye'de günlük vaka sayıları 15 bin 755. Venezuela'da 317. Filistin'de ise 1329. Venezuela'ya maske ve test kiti taşıma görevini oğlunuza kim verdi? Resmi heyetle Venezuela'da nasıl denk geldi? Madem yardım yapılacaktı vaka sayısı Venezuela'nın dört katı olan Filistin'e neden yardım etmediniz?" diye sordu.

 "600 MİLLETVEKİLİNİ ZAN ALTINDA BIRAKAN İDDİA"

Öztrak, bugün devleti ve demokrasiyi korumak için yapılması gerekenlerin belli olduğunu, hukukun işletilmesi, adaletin çalıştırılması gerektiğini söyledi. TBMM'nin devreye sokulması ve sandığın milletin önüne getirilmesi gerektiğini belirten Öztrak, sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye bağırsaklarını ancak bu şekilde temizler. Çürük duvarlardaki tuğlalar ancak böyle yerle bir edilir. Erdoğan ve Adalet Bakanı bu saatten sonra suskun kalamaz. Yargı ve cumhuriyet savcıları suskun kalamaz. Mayfa-siyaset-ticaret ekseninde, ortalığa dökülen bu iddiaları araştırmak için cumhuriyet savcıları derhal harekete geçmelidir. Siyasetle ilgili kirli iddialar mutlaka Mecliste soruşturulmalıdır. Bu iddiaları TBMM'den kaçıranların, milletin iradesine saygısı yoktur. Siyaset pisliğe bulaştığında bunun temizliği öncelikle millet iradesinin tecelligahı olan Türkiye Büyük Millet Meclisinde siyaset kurumu tarafından yapılmalıdır. Bu çerçevede bir Meclis Soruşturma Komisyonu derhal kurulmalıdır."

Öztrak, "Tüm bu olayların göbeğindeki İçişleri Bakanının, bir milletvekilinin bir suç örgütü lideri tarafından, 'ayda 10 bin dolar maaşa bağlandığını' iddia ettiğini" söyleyerek, "Bakan, milletvekillerini zan altında bırakmıştır. TBMM Başkanı derhal İçişleri Bakanını çağırmalıdır. Bu konuda kendisinden bilgi almalı ve gereğini yapmalıdır. 600 milletvekilini zan altında bırakan bu iddia öyle ortalıkta bırakılamaz." ifadelerinde bulundu.

Öztrak, 128 milyar doların hesabının hala verilmediğini, milletin 128 milyar dolarının Merkez Bankasının arka kapısından, hukuksuz biçimde buharlaştırıldığını belirterek, faiz, döviz kuru ve enflasyonun rekorlar kırdığını  söyledi. Öztrak, "Çünkü Merkez Bankasının kasasında sigorta olarak yeterli döviz rezervi kalmadı. Yeni Hazine ve Maliye Bakanının geçen mart ayında açıkladığı eylem planında, "İç borçlanmada döviz cinsi borçlanmayı azaltacağız" sözü verdi. Bu yılın ilk üç ayında yapılan iç borçlanmanın yüzde 39'u, döviz cinsindendir.” dedi. Döviz cinsinden iç borçlanmanın Ekim 2017'ye kadar sıfırken artık iç borç stokunun dörtte birinin döviz ve altın cinsinden olduğunu, borç yükünün sıçradığını aktaran Öztrak, "128 milyar dolar gittiği için de dolar ve altın en ufak bir belirsizlik de artıyor, arkasından borç yükü sıçrıyor." diye konuştu.

Akaryakıttan alınan ÖTV'nin artırıldığını, benzinin litresine 55, mazotun litresine 67, oto gazın litresine 35 kuruş zam geldiğini ifade eden Öztrak, "Bu zamlarla haziran-aralık döneminde, milletten toplanacak ilave ÖTV yaklaşık 12 milyar lira. Yani ÖTV artışıyla milletin cebinden çekilip alınacak para esnafa verilecek hibenin neredeyse üç katı. Kalan 8 milyar lira da milletin sırtına bu iktidarın beceriksizliklerinin faturası olarak bindiriliyor." dedi.

Bu sene pek çok bölgede ciddi kuraklık yaşandığını, bunun verimi düşürdüğünü ve çiftçinin üretim için harcadığı parayı geri almakta zorlandığını vurgulayan Öztrak, şöyle konuştu:

"Tarımda acil bir eylem planı gerekiyor. Çiftçinin hem bu sene yaptığı masrafı çıkarması hem önümüzdeki dönemde tarlasını ekebilmesi için ciddi destekler gerekiyor. Kuraklık nedeniyle özel bankalara olan borçlarının da uygun şartlarda ertelenmesi için şahsım hükümetinin derhal gerekli adımları atması gerekiyor. Çiftçi borçları yeniden yapılandırılırken de faizlerin silinip, silinen faizlerin destek alacaklarına mahsup edilmesi gerekiyor. Bu şekilde yeniden yapılanma yapmazsanız, önümüzdeki yıl çiftçi tarlasına girmekte zorlanır."

 SORULARI  YANITLADI

"Parti Meclisi ne zaman toplanacak? Kamuoyuyla yeni anayasa çalışması ne zaman paylaşılacak?" sorusuna karşılık Öztrak, "Bu konuyla ilgili olarak gerekli açıklamayı Genel Sekreterimiz yapacaktır. Zamanında toplanacağız." dedi.

"Susurluk, JİTEM davasında beraat kararları bozuldu. Mehmet Ağar ve Korkut Eken'in de aralarında olduğu isimlere yeniden yargı yolu açıldı. Gündem ve zamanlama itibarıyla CHP'nin bu mahkeme kararlarına ilişkin yorumu nasıl olacak?" sorusuna Öztrak, şu yanıtı verdi:

"Bu çürük duvardan hangi tuğlanın çekilmesi gerekiyorsa artık çekilmelidir. Ancak bu kadar kirlenmiş metal yorgunu bir yönetim ve vesayet altındaki bir yargı Türkiye'deki faili meçhul cinayetleri aydınlatmaz, aydınlatamaz. Olsa olsa bunları zamanı geldiğinde kullanılacak bir koz diye saklar. Faili meçhullerin aydınlanması için ilkin Türkiye'nin bu kirli yönetimden arınması gerekir. CHP iktidarında faili meçhuller mutlaka aydınlatılacaktır."

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bir yayında önce “seçildiğimde eleştiriye açık olacağım” dedi. Arkasından ise “CHP’nin adayı yok açıklamasında” bulundu. CHP’nin Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusundaki son durumu nedir? Sorusuna ise Öztrak, ‘Sayın Genel Başkanımızın katıldığı programda bu soru üzerine yaptığı açıklama son derece net. Sayın Genel Başkanımız “CHP iktidar olduktan sonra gençler için yapacaklarımızı, uygulayacağımız programı açıkladım.’ dedi. Benim Parti Sözcüsü olarak buna ilave edeceğim başka bir husus olamaz.” şeklinde yanıtladı.