İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

Ankara'da üreticilere tohum desteği

Genel

Ankara'ya 3 yılda 16 adet köprülü kavşak yapıldı

Genel

Yenimahalle'de yaz akşamlarına “Bergen” damga vurdu

Genel

Çankaya'ya “27 Aralık Kızılca Gün” parkı

Genel

"Pati dostları Yenimahalle'de bir araya geldi”

Kültür-Sanat

Gordion Antik Kenti'nin isminin geçtiği ilk yazıt bulundu

Genel

Çocuk Trafik Eğitim Parklarında 254 bin çocuğa trafik bilinci aşılandı

Genel

Kahramankazan “1. Grup Belediye” statüsüne yükseldi

Genel

Kadınlar işaret dili öğreniyor

Genel

Minik işçiler çevre ve ağaç sevgisiyle sahaya indi

Kültür-Sanat

Operanın "rockçı" tenorundan yeni albüm

Genel

Başkan Taşdelen: Halk Kart'ı bin lira yaptık

Siyaset

Siyaset Haberleri

“Destek tutarları yetersiz”

Makbule AKGÜL AKKUŞ 18.09.2021 10:58

CHP'li Milletvekili Levent Gök, kuraklık nedeniyle zarara uğrayan çiftçilere 30 ila 100 TL arasında verilecek destek tutarının yetersiz olduğunu belirterek konuyu Meclis gündemine taşıdı.

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir Pakdemirli'nin yanıtlaması istemiyle verdiği önergede buğday eken bir çiftçinin dekar başına yaptığı harcamanın 400 ila 600 Türk Lirası olarak hesaplandığını ancak, dekar başına hasar oranına göre 30 ila 100 Türk Lirası destek sağlanacağının duyurulduğunu belirterek, "Verilecek desteklerin çiftçilerimizin zararlarını karşılayacağını düşünüyor musunuz?" diye sordu.

Gök, “Çiftçimizin aylardır beklediği devlet desteğinin üreticilerimizin yarasına merhem olması mümkün olmamakla birlikte kuraklık hasar tespiti işlemlerinde yaşanan tutarsızlıklar mağduriyetleri artırmaktadır. Hasar tespiti için yetkilendirilen TARSİM ve il/ilçe hasar tespit komisyonlarının birbirine komşu tarım arazilerinde yaptıkları kuraklık incelemelerinin sonuçları birbirleriyle büyük farklılıklar içermektedir. Kuraklıktan aynı oranda zarar görmüş arazilerin bazılarında hasar olmadığına ilişkin tespit yapılırken bazılarında yüksek oranda verim kaybı olduğuna yönelik tespitlerde bulunulmaktadır. Kuraklık hasar tespitlerinin daha sağlıklı ve karşılaştırmalı olarak yapılması, çiftçimizin acilen ihtiyaç duyduğu desteklerin yerine ulaştırılması talep edilmektedir.” dedi.

Gök şu soruların yanıtlanmasını istedi:

  • Çiftçilerimize verilecek olan kuraklık destekleri hangi kriterlere göre belirlenmiştir?
  • Dekar başına 400 ila 600 Türk Lirası maliyet ile ekim yapan çiftçimize kuraklık desteği olarak dekar başına 30 ila 100 Türk Lirası destek verilmesinin sebeplerini açıklar mısınız?
  • Dekar başına 30 ila 100 Türk Lirası olarak verilecek desteklerin çiftçilerimizin zararlarını karşılayacağını düşünüyor musunuz?
  • Kuraklık desteklerinin çiftçilerimizin ihtiyaçlarına uygun olarak yeniden düzenlenmesi düşünülmekte midir?
  • TARSİM ve il/ilçe hasar tespit komisyonlarının verim kaybı tespitlerinde oluşan farklılıkların sebeplerini açıklar mısınız?