İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

Engelsiz resimler sergisi açıldı

Genel

“Zamanın Hazinesi” sergisi açıldı

Genel

Kütüphanede "kitap kahve günü"

Kültür-Sanat

Ankyra Barok konseri İş Sanat'ın sosyal medya kanalında

Kültür-Sanat

Devlet Tiyatroları Tunus'ta perde açacak

Genel

ABB'den ağaç seferberliği

Genel

Çankaya Evlerine ilgi büyük

Genel

 Barınakta kış hazırlıkları tamam

Genel

Mamak'ta özel güne özel konser

Genel

Dikmen Teknoloji Köprüsü yakında açılıyor

Genel

Mamak'ta miniklerden çim adam etkinliği

Genel

Kahramankazan'da fırsatçılığa geçit yok

Siyaset

Siyaset Haberleri

“Destek tutarları yetersiz”

Makbule AKGÜL AKKUŞ 18.09.2021 10:58

CHP'li Milletvekili Levent Gök, kuraklık nedeniyle zarara uğrayan çiftçilere 30 ila 100 TL arasında verilecek destek tutarının yetersiz olduğunu belirterek konuyu Meclis gündemine taşıdı.

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, Tarım ve Orman Bakanı Sayın Bekir Pakdemirli'nin yanıtlaması istemiyle verdiği önergede buğday eken bir çiftçinin dekar başına yaptığı harcamanın 400 ila 600 Türk Lirası olarak hesaplandığını ancak, dekar başına hasar oranına göre 30 ila 100 Türk Lirası destek sağlanacağının duyurulduğunu belirterek, "Verilecek desteklerin çiftçilerimizin zararlarını karşılayacağını düşünüyor musunuz?" diye sordu.

Gök, “Çiftçimizin aylardır beklediği devlet desteğinin üreticilerimizin yarasına merhem olması mümkün olmamakla birlikte kuraklık hasar tespiti işlemlerinde yaşanan tutarsızlıklar mağduriyetleri artırmaktadır. Hasar tespiti için yetkilendirilen TARSİM ve il/ilçe hasar tespit komisyonlarının birbirine komşu tarım arazilerinde yaptıkları kuraklık incelemelerinin sonuçları birbirleriyle büyük farklılıklar içermektedir. Kuraklıktan aynı oranda zarar görmüş arazilerin bazılarında hasar olmadığına ilişkin tespit yapılırken bazılarında yüksek oranda verim kaybı olduğuna yönelik tespitlerde bulunulmaktadır. Kuraklık hasar tespitlerinin daha sağlıklı ve karşılaştırmalı olarak yapılması, çiftçimizin acilen ihtiyaç duyduğu desteklerin yerine ulaştırılması talep edilmektedir.” dedi.

Gök şu soruların yanıtlanmasını istedi:

  • Çiftçilerimize verilecek olan kuraklık destekleri hangi kriterlere göre belirlenmiştir?
  • Dekar başına 400 ila 600 Türk Lirası maliyet ile ekim yapan çiftçimize kuraklık desteği olarak dekar başına 30 ila 100 Türk Lirası destek verilmesinin sebeplerini açıklar mısınız?
  • Dekar başına 30 ila 100 Türk Lirası olarak verilecek desteklerin çiftçilerimizin zararlarını karşılayacağını düşünüyor musunuz?
  • Kuraklık desteklerinin çiftçilerimizin ihtiyaçlarına uygun olarak yeniden düzenlenmesi düşünülmekte midir?
  • TARSİM ve il/ilçe hasar tespit komisyonlarının verim kaybı tespitlerinde oluşan farklılıkların sebeplerini açıklar mısınız?