İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

Mamak'tan 65 yaş üstüne gıda ve hijyen paketi

Genel

İspanya ve İtalya'ya tıbbi yardım taşıyan uçak Ankara'dan havalandı

Politika

CHP'li Kaya: "Her okula en az bir bilişim öğretmeni atanmalı"

Genel

5 litre dezenfektan bin kişiyi dezenfekte ediyor 

Genel

Evde kalanlara kitap sürprizi

Kültür-Sanat

''Evin Caz Hali'' konserleri ile devam ediyor

Genel

Şehir dışından gelenlere dezenfektanlı önlem

Genel

Başkent'te ilk espor kulübü kuruldu

Genel

Sokak hayvanları unutulmuyor

Genel

Hayvan nakil araç filosu genişliyor

Genel

Çankaya Belediyesi menekşe dağıtacak

Genel

Sağlık çalışanlarına konaklama desteği

Sağlık

Sağlık Haberleri

Sağlık Vadisi ''teknoloji gelişim bölgesi'' olacak

AA 24.01.2020 14:52

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Sağlık Vadisi'ni daha çok serbest bölge içinde 'teknoloji gelişim bölgesi' olarak planlıyoruz. Özellikle birinci etabını, temel araştırma laboratuvarları ve üretim merkezlerinin olduğu, daha çok tıbbi cihaz ve ürünlerin ön planda hedeflendiği etap olarak planladık. 3 bin dönüme yakın bir alanda planladığımız ikinci etap söz konusu olacak. Dolayısıyla özellikle 2020'yi yerlileşme anlamında önemli bir yıl olarak görüyoruz"dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Ankara'da kurulması planlanan Sağlık Vadisi ve Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) bünyesinde oluşturulan Yapay Zeka Enstitüsüne yönelik çalışmalar hakkında bilgi verdi. Sağlık Vadisi'nin, Bilkent'teki Ankara Şehir Hastanesi'nin yanında bir endüstri bölgesi olarak planlandığını ve bu çalışmayı çok önemsediklerini anlatan Koca, "Biz Sağlık Vadisi'ni daha çok serbest bölge içinde 'Teknoloji Gelişim Bölgesi' olarak planlıyoruz. Özellikle birinci etabını, temel araştırma laboratuvarları ve üretim merkezlerinin olduğu, daha çok tıbbi cihaz ve ürünlerin ön planda hedeflendiği etap olarak planladık." ifadelerini kullandı.

İKİNCİ ETAP HAVAALANINA YAKIN

Koca, ikinci etapta ise tıbbi cihaz, ilaç ve kimyasal esaslı büyük tesislerin kurulacağı serbest bölgeyi planladıklarını bildirerek, "Havaalanına yakın bir çalışma içindeyiz. 3 bin dönüme yakın bir alanda planladığımız ikinci etap söz konusu olacak. Dolayısıyla özellikle 2020'yi yerlileşme anlamında önemli bir yıl olarak görüyoruz. Sağlık Vadisi'nin de buna ciddi katkı sağlayacağını düşünüyoruz." diye konuştu. Bu kapsamda ABD ile serbest ticaret anlaşması (FTA-Free Trade Agreement) bulunan bir serbest bölge ile iş birliği yapılmasının öngörüldüğünü aktaran Koca, "FTA belgesi olan bölgeyle ürettiğimiz malzemenin yurt dışına, özellikle Amerika'ya gümrüksüz ihracının kolaylaştığı bir yaklaşımdan bahsediyoruz." dedi.

 "ÜRÜN ODAKLI ARAŞTIRMALARI FONLAYAN YAKLAŞIM"

Sağlık Bakanı Koca, Sağlık Vadisi, serbest bölge gibi organizasyonların TUSEB şemsiyesiyle şekillendirileceğini belirterek, ürün odaklı, daha çok araştırmaları, çalışmaları fonlayan bir yaklaşım sergilediklerini söyledi. Bu anlamda 8 çağrı yapıldığını ve 700'e yakın katılım olduğunu ifade eden Koca, "Bununla ilgili önümüzdeki dönemde de hangi projelerin fonlanacağını daha net söylemiş olacağız." dedi. Koca, Veri Araştırmaları ve Yapay Zeka Uygulamaları Enstitüsünün, TUSEB'in 8. enstitüsü olduğunu dile getirerek, Yapay Zeka Enstitüsü bünyesinde Veri Simülasyon Merkezinin de kurulacağını aktardı.

ÖZEL GEREKSİNİMLİ ÇOCUKLAR İÇİN HER AİLEYE BİR DANIŞMAN

Bakan Koca, otizmin 59 çocuktan birinde görülebilecek kadar yaygınlaştığına dikkati çekerek, Bakanlık bünyesinde Otizm, Zihinsel Özel Gereksinimler ve Nadir Hastalıklar Daire Başkanlığı kurulduğunu anımsattı. Bu durumdaki hastalar için bilgi alma konusunda duyulan ihtiyaca daire başkanlığının yanıt vereceğini vurgulayan Koca, şöyle konuştu: "Şu an bu hastalık grubuna yönelik danışmanlık statüsünün oluşturulmasını planlıyoruz. Her 25-30 kişiye bir danışmanın, özellikle psikolog olmasını önemsiyoruz, yer aldığı bir yaklaşımı devreye sokuyoruz."  Daire Başkanlığı görevine Doç. Dr. Onur Burak Dursun'un atandığını belirten Koca, nadir hastalıklarla ilgili derneklerle de iletişim içerisinde yapılabilecekleri daha net bir şekilde planlayarak kamuoyuna duyurmak istediklerini bildirdi.