İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

Bekir Coşkun'un adı Çankaya'da yaşayacak

Genel

Muhtarlarla bir arada

Genel

Öveçler Çankaya Evi'nde çalışmalar tam gaz

Genel

 Haymana'da şeffaf kabin ve hijyen paketi mesaisi

Genel

Mamak Belediyesi'nin 2021 bütçesi onaylandı

Genel

Çankaya'nın yeni hizmet binası yükseliyor

Genel

 Karagöl'de renk cümbüşü

Kültür-Sanat

"Selvi Boylum Al Yazmalım" Devlet Tiyatroları sahnesinde

Genel

‘Sakin Kent'te yaz bitmedi 

Genel

Başkent'te minibüs devrildi 

Sağlık

Kovid-19 sürecinde "soğuk hava" uyarısı

Spor

Razgatlıoğlu birinciliğe alışıyor

Sağlık

Sağlık Haberleri

Geç yumurtlamaya dikkat!

Zehra ŞAHİNDOKUYUCU 26.09.2020 12:31
Geç yumurtlamaya dikkat!

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Kalay, kadınlarda geç yumurtalamanın nedenlerini anlatırken, “Her kadında ara sıra geç yumurtlama meydana gelebilir. Seyrek geç yumurtlama, tipik olarak bir endişe nedeni olarak kabul edilmemelidir. Ancak, düzenli olarak meydana gelen geç yumurtlama, bir kişinin doğurganlığını azaltabilir ve ağır regl dönemlerine neden olabilir. Tedavi, genellikle normal yumurtlamayı geri getirebilir ve kişinin gebe kalma şansını artırabilir.” diye konuştu.

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Kalay, kadınlarda geç yumurtalamanın nedenleri hakkında çeşitli bilgiler verdi. “Polikistik Over Sendromu (PKOS), kadın kısırlığının en yaygın nedenlerinden biridir.” diyen Kalay, PKOS'un belirtileri ve semptomları ile ilgili şu bilgileri verdi: “Düzensiz veya eksik regl dönemleri, yüz kıllarına veya şiddetli sivilceye neden olabilen yüksek düzeyde erkeklik hormonu, yumurtlamayı etkileyebilecek yumurtalık kistleri, aşırı kilo veya obezite. Tedavi seçenekleri arasında ilaç tedavisi, kilo verilmesi ve diğer yaşam tarzı değişiklikleri bulunur.”

HİPOTİROİDİZM

Kalay, vücutta yeterli tiroid hormonu üretilemediğinde de yumurtlama sorunu yaşandığını anlatarak, “Amerikan Ulusal Diyabet Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsü'ne (National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases - NIDDK) göre, vücut yeterli tiroid hormonu üretmediğinde hipotiroidizm yani yetersiz tiroid oluşur. Hipotiroidizm menstrüasyonu (kadınların üreme hormonlarının aylık hormonal döngüleri) etkileyebilir, hatta yumurtlamayı engelleyebilir. Kadınların hipotirodizmi geliştirme olasılığı erkeklerden çok daha fazladır. İlaçlar, tiroid hormonlarını normal seviyelere getirerek yumurtlamayı düzenleyebilir ve doğurganlığı artırabilir. ” değerlendirmelerinde bulundu. Aşırı stresin de yumurtlamaya etki edeceğini belirten Kalay , “Aşırı derecede fiziksel veya duygusal stres yaşayan kişilerin yumurtlaması durabilir veya başka regl dönemi değişiklikleri yaşayabilir. Aşırı stres kaynağı olabilecek örnekler; ev içi veya cinsel şiddet, kanser gibi kronik veya ölümcül hastalık, sevilen birinin ölümü, savaş ortamında yaşamak, doğal bir felaket atlatmak.” diye konuştu. Kalay sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir kişi yalnızca emzirdiğinde, vücut doğal olarak regl döneminin gerçekleşmesini ve yumurtlamayı durdurur. Bebek emzirmek yumurtlamayı durdurduğundan, bazı kadınlar bunu bir doğum kontrol yöntemi olarak kullanır. Ancak bu aslında tam anlamıyla etkili değildir. Bu yöntemi izleyenlerin yaklaşık yüzde 2'si doğumdan sonraki 6 ay içinde hamile kalmaktadır. Normal regl kanaması ve yumurtlama genellikle, kişi emzirmeyi bitirdiğinde veya bebekleri katı yiyeceklere başladığında ve emzirmeye daha az sıklıkla başladığında devam edecektir.”

HİPERPROLAKTİNEMİ

Hiperprolaktinemiye değinen Kalay, “Kadın vücudunda anne sütü üretimini uyaran bir hormon olan prolaktinin normalden daha yüksek seviyelerde üretildiği zaman ortaya çıkar. Hiperprolaktinemi ayrıca iyi huylu bir beyin tümöründen veya bazı ilaçların kullanımından da kaynaklanabilir.” dedi. Bazı ilaçlar ve uyuşturucuların da yumurtlamayı önleyebileceğini aktaran Kalay, şunları söyledi: “Bununla birlikte, belirli ilaçların ve maddelerin yumurtlama üzerindeki etkisine yönelik araştırmalar devam etmektedir ve araştırmacıların herhangi bir bağlantıyı doğrulamak için daha fazla araştırma yapmaları gerekmektedir. Bu maddelerin kullanımını durdurmak veya alternatif bir ilaca geçmek yumurtlamayı düzenlemeye yardımcı olabilir. Ancak bireyler, doktorları ile görüşmeden ilaçları bırakmamalı veya değiştirmemelidir. Uzun veya düzensiz döngüleri olan kadınlar, ne zaman yumurtladıklarını bilmek için çabalayabilir ve bir mücadele verebilir. Bu durum, hamile kalmayı zorlaştırır çünkü bu kişiler ne zaman cinsel ilişkiye gireceklerini bilmezler. Ancak geç yumurtlama, hamile kalmayı imkansız hale getirmez. Düzensiz yumurtlaması olan birçok kadın, başarılı bir şekilde hamile kalabilir. Yumurtlama tahmin kitleri, bireylerin ne zaman yumurtlayacaklarını belirlemelerine yardımcı olarak cinsel ilişkiyi daha doğru bir şekilde zamanlamalarını sağlamaktadır. PKOS, hiperprolaktinemi veya hipotiroidizm gibi yumurtlamayı etkileyen tıbbi bir rahatsızlığı olanların genellikle tedaviden sonra gebe kaldıkları gözlenmiştir.” Doktora görünme zamanlarını aktaran Kalay, “Bireyler regl döngüleri, yumurtlama yetenekleri veya doğurganlıkları hakkında endişeleri varsa hemen doktora görünmelidir. Genel olarak, kişi ne kadar erken tedaviye başlarsa sonuç o kadar iyi olur.” ifadelerine yer verdi.