İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

Ankara'da üreticilere tohum desteği

Genel

Ankara'ya 3 yılda 16 adet köprülü kavşak yapıldı

Genel

Yenimahalle'de yaz akşamlarına “Bergen” damga vurdu

Genel

Çankaya'ya “27 Aralık Kızılca Gün” parkı

Genel

"Pati dostları Yenimahalle'de bir araya geldi”

Kültür-Sanat

Gordion Antik Kenti'nin isminin geçtiği ilk yazıt bulundu

Genel

Çocuk Trafik Eğitim Parklarında 254 bin çocuğa trafik bilinci aşılandı

Genel

Kahramankazan “1. Grup Belediye” statüsüne yükseldi

Genel

Kadınlar işaret dili öğreniyor

Genel

Minik işçiler çevre ve ağaç sevgisiyle sahaya indi

Kültür-Sanat

Operanın "rockçı" tenorundan yeni albüm

Genel

Başkan Taşdelen: Halk Kart'ı bin lira yaptık

Sağlık

Sağlık Haberleri

Evde yapılan kozmetik uygulamalarına dikkat!

Zehra ŞAHİNDOKUYUCU 9.02.2022 11:09
Evde yapılan kozmetik uygulamalarına dikkat!

Türk Dermatoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Pelin Kartal, evde amatörce yapılan kozmetik uygulamalar konusunda kamuoyunu uyardı. Kartal, son dönemde, dermatologlar ve uzman hekimler tarafından yapılması gereken kozmetik uygulamaların amatörce evlerde yapıldığını hatırlatarak, evde yapılan bu uygulamaların sağlığı tehdit ettiğini söyledi. Türk Dermatoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Pelin Kartal, evde amatörce yapılan kozmetik uygulamalar konusunda halkı uyardı. Türk Dermatoloji Derneğinde düzenlenen toplantıda konuşan Prof. Kartal, internetten satın alınarak evde amatörce yapılan kozmetik uygulamalarla ilgili bigi verdi. Kartal, Kovid-19 salgınıyla çevrim içi alışverişin yaygınlaştığını, yiyecekten, kozmetiğe çok sayıda ürünün alışverişinin internet sitelerinden yapılmaya başlandığını belirterek, internetten giyim alışverişi yapar gibi dolgu, kimyasal peeling, cilt beyazlatan ürünler, siğil ilaçlarının satın alındığını ve evlerde uygulandığını söyledi.

Kartal, cilt altına yapılan "dolgu" gibi uygulamaların da evlerde amatörce yapıldığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Komplikasyon riskinin en aza indirilmesi için dolgu maddelerini yakından tanımak, klinik deneyim sahibi olmak ve dolguların uygulanma sınırlarını bilmek son derece önemliyken, amatörce yapılan uygulamalar sağlık sorunlarına neden oluyor. Kimyasal peeling yaparak yüzünde yanıklar oluşan ve kliniklere, hastanelere başvuran çok hastamız var. İnternette çok ucuza satılan ancak içinde zararlı pek çok madde barındıran cilt beyazlatma ürünleri de son derece tehlikeli boyuta ulaşmış durumda. Başta cilt tonunu açan bu ürünler bir süre sonra cildin daha da kararmasına neden oluyor. Ancak bundan da öte içlerinde barındırdıkları steroidler, civa, hidrokinon maddeleri, vitiligoya, kansere ve böbrek, karaciğer fonksiyonlarında zehirlenmeye neden olabiliyor. Türk Dermatoloji Derneği olarak dermatolog gözetiminde ve eczanelerde satışı olan ürünlerin kullanılmasını öneriyoruz."

“BU İŞ UZMANLIK GEREKTİRİR”

Prof. Dr. Pelin Kartal, televizyonlarda "güzellik uzmanı" sıfatıyla önerilerde bulunan kişileri dinleyerek ve bitkisel yağ karışımı yaparak yüzüne uygulayan ve zarar görenler olduğunu belirtti. Kartal, "Alerjik reaksiyondan güneş yanığına bir çok komplikasyon görülüyor. Uzmanlığı olmayan kişilerin konuşmalarını veya yazılarını okuyarak bu tip işlemler yapılmasını doğru bulmuyor ve önermiyoruz" diye konuştu. "Evde kozmetik uygulama yapmak ekmek yapmaya benzemez" diyen Kartal, bu işin de insan sağlığıyla ilgili önemli bir konu olduğunu ifade etti. Siğil ilaçları ile yapılan uygulamalarda da kalıcı iz riski bulunan kimyasal yanıkların oluşabildiğini belirten Prof. Dr. Kartal, sözlerini şöyle sürdürdü: "Kozmetik ürünlerden gerçek anlamda faydalanabilmek için kişisel ihtiyaçların bir uzman tarafından belirlenmesi gereklidir. Yanlış kozmetik ürün seçimi ve uygulaması alerjik reaksiyon, akne, egzama, renk değişikliği, doku kaybı, yanık gibi ciddi yan etkilere neden olabilir. Türk Dermatoloji Derneği olarak uyarıyoruz, dermatologlar ve uzman hekimler tarafından yapılması gereken kozmetik uygulamaları amatörce evlerinizde denemeyin. Cildiniz değerlidir ve uzman hekimlere emanet edilmelidir. Evde kozmetik uygulama yapmak ekmek yapmaya benzemez, cildinizde geri dönüşü olmayan tahribat yaratabilir."