İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

Kitapseverlere metro durağında “İstasyon Kütüphane”

Genel

Çankaya'da Melek Mosso rüzgarı esti

Genel

BELMEK, ‘Yıl Sonu Karma Sergisi'ni açtı

Genel

Pursaklar Endemik Vadi'de gençlik buluşması

Genel

Altındağ Belediyesi Aile Sağlığı Merkezi açılışı gerçekleştirdi

Kültür-Sanat

Başkent'te müzikli yaz akşamları başlıyor

Genel

Gölbaşı'nda hayvan yetiştiricilerine büyük destek

Politika

ALES başvuruları başladı

Kültür-Sanat

Kadın Emeği Festivali başlıyor

Genel

Çankaya'da kurban bayramı hazırlıkları başladı

Genel

Yenimahalle'de kurban satış alanında çadırlar kurulmaya başlandı

Genel

Lavantalar hasat zamanını bekliyor

Sağlık

Sağlık Haberleri

Change.org’dan ‘İklim İçin Birlikte’ kampanyası

Makbule AKGÜL AKKUŞ 18.05.2022 10:21
Change.org’dan ‘İklim İçin Birlikte’ kampanyası

Change.org Türkiyeli yurttaşları iklim krizi konusunda açılan imza kampanyalarına destek vermeye çağırıyor. change.org tarafından yapılan açıklamada yaptıkları kampanyalarla amaçlarının iklim mücadelesini güçlendirmek ve farkındalık yaratmak olduğu ifade edildi.

Change.org Türkiye, iklim krizinin nedeninin insan faaliyetleri olduğuna dikkat çekmek ve buna yönelik bir farkındalık yaratmak amacıyla her yıl küresel çapta kutlanan “Dünya İklim Günü”nde yurttaşların ve kurumların başlattığı iklim kampanyalarını bir araya getirdi.İklim kriziyle mücadele için öne çıkan 70 imza kampanyasına 700 binden fazla kişi destek oldu.  Bilimsel raporların Türkiye’nin aşırı hava olaylarına karşı Avrupa’nın en kırılgan ülkesi konumunda olduğunu belirten change.org Türkiye İklim Programı Yöneticisi Yaz Güvendi iklim krizinin etkilerinin Türkiye’de gün geçtikçe daha fazla hissedildiğini ifade etti.  Atmosferdeki karbondioksit seviyesinin insanlık tarihinde ilk defa aylık ortalama milyonda 420 parçanın (ppm) üzerine çıkarak rekor kırdığını aktaran Güvendi, yaşananlarla birlikte iklim krizi ile ilgili basılı ve dijital medyada çıkan haberlerin sayısının giderek arttığını belirterek şöyle konuştu: “Türkiye’de 2021’de özellikle de orman yangınlarının ve sel felaketlerinin artmasıyla aşırı hava olaylarına yönelik dijital içeriklerin sayısı 2,2 milyona, iklim ve enerjiye yönelik içeriklerin sayısı 454 bine, Yeşil Mutabakat ve iklim müzakerelerine yönelik içeriklerin sayısı 264 bine, iklim ve çevre hareketine yönelik içeriklerin sayısı ise 104 bine ulaştı.”

İklim krizine yönelik farkındalığın ve endişesinin  bir önceki seneye göre arttığını ifade eden Güvendi, “İklim Haber ve KONDA Araştırma tarafından gerçekleştirilen ‘Türkiye’de İklim Değişikliği ve Çevre Sorunları Algısı 2021’ sonuçlarına göre Türkiye’deki her dört kişiden üçü iklim krizinin insan faaliyetlerinin sonucu olduğunu düşünürken, toplumun dörtte üçü iklim değişikliği için endişeli olduğunu belirtti. Her üç kişiden ikisi iklim krizinin koronavirüsten daha büyük bir sorun olduğunu ifade etti.” dedi.

“İKLİM KAMPANYALARINDAKİ ARTIŞ DEVAM EDİYOR”

Güvendi şöyle konuştu: “Araştırma, iklim değişikliğine karşı harekete geçme talebinin de arttığını gösteriyor. Change.org'da iklim krizi konusunda başlatılan kampanyalar 2021'de artarak toplam 191'e ulaştı. 2022'in ilk yarısında da bu artış devam etti. Change.org Türkiye'nin 2021'deki iklim kampanyalarına toplam 465 bini aşkın imza atıldı. En çok imzalanan 5 kampanyadan ikisi -Paris Anlaşması Onaylasın ve İklim Krizi Müfredata Eklensin- başarıya ulaştı.”

“AMAÇ FARKINDALIK YARATMAK”

Güvendi, bu nedenlerle İklim Günü’nde Change.org Türkiye olarak, iklim kriziyle mücadelede bireyler ve sivil toplum kurumları tarafından başlatılan kampanyalar arasından en fazla imzalanan iklim kampanyalarını Change.org/iklim adresinde bir araya getirdiklerini belirterek Türkiye’nin iklim mücadelesini güçlendirmeye ve farkındalık yaratmaya çalıştıklarını anlattı.

Kampanyalar arasından İklim Acil Durumu İlan Edilsin, Türkiye 2030’a Kadar Kömürden Çıksın, Akbelen Ormanı Kömür Madeni İçin Kesilmesin, ZeytinimeDokunma, Yeni Bir Orman Kanunu Düzenlensin, Kuraklık Doğal Afet Sayılsın, Sıcak Havayla Mücadele Birimleri Kurulsun, Üniversiteler Karbon Nötr Olsun gibi taleplerin dile getirildiği listeler öne çıkıyor.