İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

Karagöl Tabiat Parkı karla kaplandı

Kültür-Sanat

Beş asırlık kitaplarıyla "tarih kokan kütüphane"

Genel

Başkan Demirbaş, üniversite öğrencileriyle kahvaltıda bir araya geldi

Genel

Mamak Belediyesinden kadınlara trafik eğitim faaliyeti

Genel

“İyi Ki Doğdun Nazım”

Genel

Kızılca Mahalle Konağı açıldı

Genel

Kahramankazan'da çiftçilere 1 milyon 300 bin sebze fidesi dağıtılacak

Genel

Altındağ'da kütüphanelere yoğun ilgi

Genel

Gölbaşı'nda 15 kırsal mahalle doğalgaza kavuştu

Genel

Ahmet Çalık'ın ismi Ankara'da yaşatılacak

Genel

Keçiören'de 35 yeni spor tesis açıldı

Genel

Büyükşehir Belediyesi başkentli muhtarlarla ‘ortak akıl'da buluşacak

Politika

Politika Haberleri

“Gençlerin bütçesi gençler için harcanmalı”

Tolga ALCA 07.12.2021 10:00
“Gençlerin bütçesi gençler için harcanmalı”

DEVA Partisi Gençlik Politikaları Başkanı Doğa Şanlıoğlu, Gençlik ve Spor Bakanlığıʼnın bütçe ve kesin hesap sunumunu değerlendirdi. Gençlerin bütçesinin gençler için harcanması gerektiğine vurgu yapan Şanlıoğlu, ayrıca artan gıda fiyatlarıyla birlikte KYK öğrenci yurtlarındaki beslenme ödeneklerinin yetersiz kaldığına da dikkat çekti.

DEVA Partisi Gençlik Politikaları Başkanı Doğa Şanlıoğlu, “Gençler seslerini duyurabilmek için günlerce parklarda kalarak ‘Barınamıyoruz’ dediler. Ülkemizde örgün öğrenimde bulunan 3 milyon 800 bin öğrenci için Gençlik ve Spor Bakanlığı KYK yurtlarında yalnızca 742 bin 780 yatak bulunuyor. Yine Bakanlığın verilerine göre her 5 öğrenciye yalnızca 1 yatak düşüyor. Gençlerin barınma sorununu çözmek için yeni bütçe planları oluşturulmalı. Öğrencilerimiz parklarda değil yurtlarda uyumalıdır. Acilen yurt sayıları artırılarak öğrencilere konforlu yaşam alanları oluşturulmalı ve gençlerin bütçesi gençler için harcanmalıdır” diye konuştu.

“GERÇEKLERDEN UZAK BİR TABLO ÇİZİLDİ”

Şanlıoğlu, şunları söyledi: “Ülkemizde uygulanan yanlış ekonomi politikaları nedeniyle enflasyon her geçen gün artıyor. Gıda fiyatları da yükseliyor. Gıda fiyatlarındaki artış bütün kurumların belirlemiş olduğu günlük yemek fiyatlarını artırmıştır. Ancak bu artışa rağmen Gençlik ve Spor Bakanlığı 2021 yılı bütçesinde KYK öğrenci yurtlarında sabah kahvaltısı ve akşam yemeği olmak üzere günlük toplam 19 lira beslenme ödeneği ayırmıştır. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın belirlemiş olduğu fitre bedelinden de az olan beslenme ödenekleri artırılmalı, gençlerimizin gıda konforu ve güvenliği sağlanmalıdır.” Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın 2022 yılı bütçesini açıklayan Mehmet Kasapoğlu’nun “Yurtlarımız gençlerimizin barınma ihtiyacını karşıladığı gibi özel durumlarda da bütün vatandaşlarımıza hizmet veriyor” açıklamasını değerlendiren Şanlıoğlu: “Sayın Kasapoğlu, gerçeklerden uzak bir tablo çizmiştir. Sayıştay’ın 2021 yılı raporuna göre pek çok öğrenci yurdu deprem, yangın ve imar mevzuatlarının gerektirdiği teknik asgari koşulları sağlamamaktadır. Bu binaların öğrenci yurdu haline getirilmesi telafi edilemeyecek sonuçlar doğurmaya müsaittir. Bu yönetim sorunu giderilmelidir. Bütün KYK öğrenci yurtları yangın, sel ve imar planının gerektirdiği bütün şartları sağlayacak şekilde güçlendirilmelidir. Bu şartları sağlamayan öğrenci yurtları yerine yenileri yapılmalıdır” ifadelerini kullandı.

“E-SPORA AYRILAN BÜTÇENİN AÇIKLANMALI”

Şanlıoğlu, “Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) verilerine göre ülkemizde 4 milyon genç ne eğitimde ne de istihdamda kendisine yer bulabilmektedir. Bu gençlerin nüfusa oranı bakımından OECD ülkeleri arasında birinci sıradayız. Bütün bu kötü tabloya rağmen Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın bütçe sunumu sırasında Sayın Kasapoğlu 2022 yılında 60 bin gencin istihdama dahil edileceğinden bahsetmektedir. Bu hedef, gençlerimizin içerisinde bulunduğu durum ile uyumlu değildir. Gençler için ülkemiz gerçekleriyle uyumlu projeler üretilmelidir. Bakanlığın 2022 yılı bütçe sunumunda E-Spor ve E-Spor Federasyonuna ayrılan bütçe konusunda herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. E-Spora ayrılan bütçenin açıklanması ve gerekli kanuni düzenlemelerin yapılması gerekmektedir. Gençlere spor konusunda desteklenmelidir” dedi.