İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

Ankara'da üreticilere tohum desteği

Genel

Ankara'ya 3 yılda 16 adet köprülü kavşak yapıldı

Genel

Yenimahalle'de yaz akşamlarına “Bergen” damga vurdu

Genel

Çankaya'ya “27 Aralık Kızılca Gün” parkı

Genel

"Pati dostları Yenimahalle'de bir araya geldi”

Kültür-Sanat

Gordion Antik Kenti'nin isminin geçtiği ilk yazıt bulundu

Genel

Çocuk Trafik Eğitim Parklarında 254 bin çocuğa trafik bilinci aşılandı

Genel

Kahramankazan “1. Grup Belediye” statüsüne yükseldi

Genel

Kadınlar işaret dili öğreniyor

Genel

Minik işçiler çevre ve ağaç sevgisiyle sahaya indi

Kültür-Sanat

Operanın "rockçı" tenorundan yeni albüm

Genel

Başkan Taşdelen: Halk Kart'ı bin lira yaptık

Politika

Politika Haberleri

“Bu ülkeyi bu hale tek adam rejimi getirdi”

Zehra ŞAHİNDOKUYUCU 23.06.2022 10:00
“Bu ülkeyi bu hale tek adam rejimi getirdi”

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Örgütü ve Örgüt Yönetimi’nden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, “Biz buğday ithal eden bir ülkeyiz. Kendi kendimize yetiyorduk, ne yediğimizi biliyorduk. Burası Mezopotamya. Tarım bu topraklarda icat oldu. Tarımın icat olduğu topraklarda vatandaşımız Rusya’dan buğday gelecek diye, Çin’den sarımsak gelecek diye bekliyor. Bu ülkeyi bu hale tek adam rejimi getirdi” dedi.

aralarında AKP ve MHP’den istifa ederek Cumhuriyet Halk Partisi’ne katılan 2 bin kişiye rozetlerinin takıldığı törene, CHP Genel Başkan Yardımcısı Salıcı değerlendirmelerde bulundu. Törene Salıcı’nın yanı sıra, Parti Meclisi üyeleri Devrim Barış Çelik, Nevaf Bilek ile Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun Başdanışmanı Abdurrahman Yargucı’da katıldı. Törende konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, Türkiye’de iyiye giden bir şeyin olmadığını belirterek şunları söyledi: “Biz buğday ithal eden bir ülkeyiz. Kendi kendimize yetiyorduk, ne yediğimizi biliyorduk. Burası Mezopotamya. Tarım bu topraklarda icat oldu. Tarımın icat olduğu topraklarda vatandaşımız Rusya’dan buğday gelecek diye, Çin’den sarımsak gelecek diye bekliyor. Bu ülkeyi bu hale tek adam rejimi getirdi. Bu sistem Türkiye’ye yaramaz. Elinizi vicdanınıza koyun, Başkanlık sistemine geçildiğinde beri Türkiye’de iyiye giden ne var? Başkanlık sistemine geçildiğinden beri Türkiye’de iyiye giden hiçbir şey yok. Ama hamaset diz boyu. Vatan, millet, Sakarya edebiyatı diz boyu. Sen bir dönem açılım süreci yürüttün Adalet ve Kalkınma Partisi olarak. Biz o dönem açılım sürecini bir noktadan eleştirdik. Dedik ki, ‘Senin amacın Kürt sorunun çözmekse bu yöntemle çözemezsin. Kürt sorununu çözmek istiyorsan meseleyi parlamentoya getireceksin. Parlamentoda herkesin içinde bulunduğu bir ortamda… Bütün siyasi partiler… Vatandaş oy vermiş, bütün siyasi partilerin milletvekilleri parlamentoda. Oturulsun hep beraber konuşulsun. Bu konuyu çözmek için parlamento zeminini kullanalım. Demokratik yollar ile çözelim. Onlar bunu tercih etmedi. Onlar kapalı kapılar ardından görüşmeler ve pazarlıklar yapmayı tercih etti. Biz o süreci, Çözüm Sürecini bu çerçeveden eleştirdik. Ama biz “Türkiye’de Kürt sorunu yoktur, çözülmemelidir” demedik. Bizim siyasi geleneğimiz, Cumhuriyet Halk Partisi ve SHP geleneği, birileri ağzına Kürt lafını almazken, Kürt sorunun nasıl çözüleceği üzerine raporlar hazırladı ve çözüm önerileri sundu. Bizim Kürt meselesini çözmeye ihtiyacımız var. Nasıl? Türkiye’nin birlik bütünlüğü içinde, üniter yapı içinde, demokratik yollardan ve parlamento zemininde bizim Kürt sorununu çözmeye ihtiyacımız var. 2022 Türkiye’sinde bizim artık inancı, mezhebi, kökeni tartışıyor olmamız doğru bir şey değil. Bu ülkede hiç kimse inancından, kökeninden dolayı eziyet görmemeli, eziyet görmeyecek. 84 milyon bu ülkenin, birinci sınıf eşit yurttaşı olacak ki biz güçlenelim, büyüyelim ve bu zenginliği hakça paylaşalım.”

“TÜRKİYE’DE ADALETTEN BAHSETMEK MÜMKÜN DEĞİL”

 “İnançlı dirayetli bir kadınla uğraşıyorlar” diyen Salıcı sözlerini şöyle sürdürdü: “Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, uzun bir yürüyüş gerçekleştirdi, dünyada olmayan bir yürüyüş gerçekleştirdi. Ankara’dan İstanbul’la 400 kilometreden fazla bir yolu kimse katılmasın tek başıma yürüyeceğim dedi ama halkımız, bizler, sizler onunla beraber yürüdük. Ne için yürüdük? Bu ülkede hak, hukuk ve adalet olsun diye yürüdük. Adaletsiz olan bir devlet diktatörlük olur, zorbalık olur, zulüm yapar. Bugün Türkiye’de adaletten bahsetmek mümkün değil. Bir il başkanımız, İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Adalet ve Kalkınma Partisi’ne 31 Mart seçimlerinde sandığa demokratik yollardan sandığa gömdüğü için uğraşıyorlar. Bir kadın ile uğraşıyorlar. İnançlı, dirayetli Cumhuriyet Halk Partili bir kadınla uğraşıyor, ona siyaset yasağı getirdiler. Ama onlar şunu bilmiyor. Cumhuriyet Halk Partisi’nde bir tane Canan yok. Binlerce, on binlerce Canan var. Cumhuriyet Halk Partisi’nin gidemediği, Cumhuriyet Halk Partisi’nin giremediği hiçbir yer yok. Biz şunu görüyoruz. AKP’den seçilen milletvekillerini siz sokakta görüyor musunuz? Gelip size hal hatır soruyorlar mı? Türkiye ağır bir ekonomik kriz ile karşı karşıya. Krizi aşacak güçlü kadrolar, güçlü politikalar Cumhuriyet Halk Partisi’nde var. Cumhuriyet Halk Partisi önümüzdeki dönemin iktidarını kurmaya hazır. Politikalarıyla, kadrolarıyla, genel başkan yardımcıları ile hazır. Hepsinden daha önemlisi Kemal Kılıçdaroğlu ile hazır.”

Türkiye’yi tek adam rejiminden kurtaracaklarını ifade eden Salıcı şunları aktardı: “İttifak siyaseti yürütüyoruz. Bu ittifak siyasetinde 6 farklı siyasi gelenekten gelen parti bir araya geldi. Türkiye’nin normalleşmeye ihtiyacı var. “Koalisyon dönemleri çok kötüydü, Türkiye buradan çok çekti” diye anlatıyorlar ya. 20 yıldan beni tek başına iktidardasın. Bu ülke koalisyonlardan, senden çektiği kadar çok çekmedi. 20 yıldır senden çektiğini kimseden çekmedi. Dolayısıyla bu Altılı Masayı korumaya devam edeceğiz. Bu ittifakla beraber Türkiye’yi Güçlendirilmiş Demokratik Parlamenter Sistemle buluşturacağız, bu tek adam rejiminden Türkiye’yi kurtaracağız. Daha dün yargıda kararname çıktı. Onların beğenmediği kararların altına imza atanları sürdüler. Hakimleri sürüyorlar. Hani bu ülkede adalet vardı. Bu ülkede Adalet Bakanlığı, adalet sarayları var ama içinde adalet yok. Şimdi dönmüşler tekrardan yetki istiyorlar. Önümüz seçim. Kasımda mı olur, Haziranda mı olur bilmem. O seçim ne zaman olursa olsun ben vatandaşın Adalet ve Kalkınma Partisi’ne kırmızı kart göstereceğinden eminim. 20 senedir yapamadıkları için yetki istiyorlar. 20 senedir yapamayacak ne var? Gençlerin yurt meselesi 20 yılda çözülmez mi? GAP Projesi 20 senede bitmez mi? Bu ülkenin verimli toprakları su ile buluşturulamaz mı?”

Demokrasi sorununa değinen Salıcı şunları kaydetti: “Devlet ne zaman vatandaşa hizmet eden bir aygıta dönüşür, o zaman Türkiye demokratikleşmiştir. Sen ne zaman polis ve askeri gördüğünde ürkmezsin o zaman Türkiye demokratikleşmiştir. Bütün bunları sizlerle beraber yapacağız. Sizin seçip parlamentoya gönderdiğiniz temsilcileriniz ile beraber yapacağız. Onlarla birlikte Türkiye’yi zenginleştirecek adımları atacağız. Urfa’da da Diyarbakır’da da, Mardin’de de, Edirne’de de, Tekirdağ’da da hepimiz gururla, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktan, ay yıldızlı bayrağın altında yaşıyor olmaktan mutlu olacağız, gurur duyacağız. Türkiye’nin böyle bir geleceğe ihtiyacı var. Sadece ekonomik kalkınmaya ihtiyacı yok aynı zamanda demokratikleşmeye ihtiyacı var. Bu süreci el birliği ile yürütmeye hazırız. Biz hazırız. Baskılar var. İlk kez baskı görüyor değiliz. Yanlış işler yapılıyor. Türkiye’de ilk defa yanlış işler yapılmıyor. Bu kadar baskı, bu kadar yanlış iş Türkiye’de belki ilk defa oluyor. Ama bunu demokratik yollarla aşacak, sandıkta Tayyip Erdoğan’a kırmızı kartı gösterip, onu torunlarını sevmek için evine gönderecek irade bu ülkede var. Türkiye’nin önünü aşalım, huzur içinde bir düzen yaratalım.”