İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

Kitapseverlere metro durağında “İstasyon Kütüphane”

Genel

Çankaya'da Melek Mosso rüzgarı esti

Genel

BELMEK, ‘Yıl Sonu Karma Sergisi'ni açtı

Genel

Pursaklar Endemik Vadi'de gençlik buluşması

Genel

Altındağ Belediyesi Aile Sağlığı Merkezi açılışı gerçekleştirdi

Kültür-Sanat

Başkent'te müzikli yaz akşamları başlıyor

Genel

Gölbaşı'nda hayvan yetiştiricilerine büyük destek

Politika

ALES başvuruları başladı

Kültür-Sanat

Kadın Emeği Festivali başlıyor

Genel

Çankaya'da kurban bayramı hazırlıkları başladı

Genel

Yenimahalle'de kurban satış alanında çadırlar kurulmaya başlandı

Genel

Lavantalar hasat zamanını bekliyor

Politika

Politika Haberleri

2021 yılında 8,1 milyon ton buğday ithal edildi

Makbule AKGÜL AKKUŞ 20.05.2022 11:24
2021 yılında 8,1 milyon ton buğday ithal edildi

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Türkiye’nin hem bitkisel hem de hayvansal tarım ürünlerinde dışarıya tam bağımlı olduğunu belirtti. Sarıbal, buğdayda da ülke ihtiyacını karşılayacak üretimin yapılmadığını ifade etti.

CHP Bursa Milletvekili, Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu üyesi Orhan Sarıbal yaptığı açıklamada "Sadece 2021 yılında 8,1 milyon ton buğday ithal edildi. Ürettiğimiz buğdayımız bize yetmiyor” dedi.

Meclis’te düzenlediği basın toplantısında Tarım ve Orman Bakanlığının “Hindistan’dan buğday almıyoruz. Bugüne kadar da almadık”, “Buğdayda yeterlilik oranımız yüzde 102’dir”  açıklamalarını eleştiren Sarıbal, 2021 yılında 8,1 milyon ton buğday ithal edildiğini, karşılığında 2 milyar 440 milyon dolar verildiğini belirterek “Ürettiğimiz buğdayımız bize yetmiyor” dedi.

Sarıbal şöyle konuştu: “Bir taraftan ısrarla ‘biz kendi kendimize yetiyoruz’ algısı yaratmaya çalışıyorlar öbür taraftan TMO ithalat için ihaleye çıkıyor, alamayınca iptal ediyor. TMO bir yandan geçen yıl ekmeklik ve makarnalık buğdayın tonuna 2 bin 250 lira ile 2 bin 500 lira fiyat veriyor ama dışarıdan tonunu 6 bin 6 bin 700 liraya kadar buğday alıyor. Aldığı buğdayı da ekmek fiyatı artmasın diye 2 bin 650 liraya un sanayine satıyor. Bu halk sizin neyinize inansın.Tarım ve Orman Bakanlığı, ‘TÜİK verilerine göre 2020-2022 yıllarında yeterlilik oranlarımız ekmeklik buğdayda yüzde 89,2, makarnalık buğdayda yüzde 259 olup buğdayda yeterlilik oranımız yüzde 102’ diyor. Yani ‘biz yeterliyiz’ diyor. Oysa sadece 2021 yılında 8,1 milyon ton buğday ithal edildi. Karşılığında 2 milyar 440 milyon dolar verildi. Bunun 2,7 milyon tonunu TMO alarak içeride un sanayiine ucuz vererek ekmek fiyatları artmasın diye bir tutum sergiledi. Nasıl oluyor yüzde 102 yeterliliğiniz? Keyfinizden dolayı mı bu buğdayı pahalı alıp un sanayine ucuz verdiniz? Bu aklımızla adeta alay etmek değil midir? Bu rakamlarla topluma yalan söylemek değil midir?”

“TÜRKİYE TAM İTHALATÇI”

Tarım ve Orman Bakanlığının tarım dış ticareti ile ilgili verdiği bilgileri de değerlendiren Sarıbal, Bakanlığın bu konuda da rakamları çarpıttığınısöyledi. Sarıbal, şöyle devam etti:“Türkiye 2002’den 2021’in sonuna kadar toplam tarımsal hammaddelerde 272 milyar dolarlık ithalatı var 278 milyar dolarlık ihracatı var. Yani 6 milyar dolarlık bir fazla var. Bu gıda ve diğer tarım ürünlerinin toplamı. Bunda ne var gazoz, un, bisküvi, çikolata, kösele var. Her türlü ürün var. Biz tarlalarımızda kösele, un, gazoz, çikolata üretmiyoruz. Tarımsal bakıyoruz. Bitkisel ve hayvansal üretim.Tarımsal ithalat ihracata baktığımızda 2002 ile 2021 yılı sonu itibariyle toplam 129 milyar 117 milyon dolarlık ithalatımız var. Buna karşılık 92 milyar 517 milyon dolar ihracatımız var. 36,6 milyar dolar açığımız var. Türkiye hayvansal ve bitkisel ürünlerde çok açık bir şekilde ithalatçıdır. 2002’den 2021 yılı sonuna kadar sadece buğdayda 80 milyon ton ithalat var. Bu ithalat karşılığında verilen para 21 milyar dolar.

Bakanlık örnek verdiği için söylüyorum, 2002’den 2021’in sonuna kadar 216 milyon ton kuru fasulye ihracatımız var. Buna karşı ithalatımız 605 milyon ton. İthalat karşılığında ödenen para 671 milyon dolar. Aynı süreçte yağlık ayçiçeğinde 11 milyon 700 bin ithal ettik karşılığında 6 milyar 53 milyon dolar ödedik. Soya fasulyesinde 32 milyon ton ithalata 14 milyar dolar para ödendi. 15,6 milyon ton pamuk ithalatına 26 milyar 332 milyon dolar ödendi. 17 milyon 979 bin ton kepek ithalatına 3 milyar 159 milyon dolar para ödendi.”

Sarıbal, sözlerinin sonunda “Bu ülke tekrar hakça bölüşen, ithal eden değil gıda egemenliğini ve gıda güvenliğini sağlayan yabancı ülke ve şirketlere bırakan değil, kendi topraklarında ürettiği ile kendi insanının karnını doyuran gıda egemenliğini ve gıda güvenliğini ellerinde tutan bir ülke olacak. Birlikte başaracağız” diyerek, acil erken seçim talebinde bulundu.