İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

Simon Bolivar Parkı yenilendi

Genel

Mamak'ta kurban pazarı için kuralar çekildi

Genel

Gölbaşı akıllı kent sistemine geçiyor

Genel

Altındağ'da spor dolu yaz tatili başladı

Genel

Renkli Kent Ankara: “Kent Gezileri” başladı

Genel

Geleneksel oyunlar canlandı

Genel

Altındağ'a bir pazar daha

Genel

Keçiören Belediye Başkanı Altınok çocuklarla kurabiye yaptı

Genel

Çankaya'ya 9 yeni park müjdesi

Genel

Sporseverler Atatürk Botanik Bahçesi'ne akın ediyor

Genel

Mamak'ta yaz konserleri devam ediyor

Genel

Çankaya'ya yeni kent tarım evi

Gündem

Gündem Haberleri

Kimya sektörüne verilen önem artırılmalı

15.02.2018 09:49
Kimya sektörüne verilen önem artırılmalı

Zehra ŞAHİNDOKUYUCU

9’uncu Kimya Sektörü Platformu (KSP) Kimya Endüstrisi Gelişim Şurası dün başladı. Şurada konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik, "Kimya sektörünü Sanayi 4.0'a giderken ve cari açığın azaltılmasında en önemli sektör olarak görüyoruz." dedi. Çelik, petrokimyanın üzerinde yatırım yapılması gereken en önemli sektör olduğunu belirterek, petrokimya sektöründeki eksikliği gidermek için çalıştıklarını söyledi. Çelik, yerlilik ve milliliğin ne kadar önemli olduğunun terörle mücadele operasyonlarında da görüldüğüne işaret ederek, "Ne kadar dışarıya muhtaç olursanız, o kadar ezik olursunuz. Ham maddede ithalata bağımlıysanız zorluk var demektir." dedi. Sanayi 4.0'ın geleceğin mecburiyetleri arasında olduğunu vurgulayan Çelik, sözlerini şöyle sürdürdü: "Kimya sektörünü, Sanayi 4.0'a giderken ve cari açığın azaltılmasında en önemli sektör olarak görüyoruz. Gerek istihdamın artırılması gerekse cari açığın azaltılması için bu sektöre vermemiz gereken önemi biraz daha artırmamız gerekiyor. O da araştırmaları çoğaltmak, yatırımcıya gerekli şartları hazırlamak, Ar-Ge faaliyetleriyle yatırımcıların desteklenmesini temin etmek ve toplumda bu sektörün farkındalığını artırmaktan geçiyor. Yine dış ticaret açığımızdaki yüksekliğin bir bölümü bu sektörden kaynaklanıyor. Bu sektörün daha fazla desteklenmesi yönünde daha iyi neticeler alınacağını düşünüyorum." Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Baş- kanı Arda Ermut da sektörel önceliklerinin olduğunu belirterek, "Ülkemizde daha fazla istihdam sağlayacak, ihracatımızı artırıp ithalata bağımlılığımızı azaltacak, teknoloji transferine olanak sağlayacak ve Ar-Ge'ye yönelik olacak yatırımlara daha çok yoğunlaşmak istiyoruz." diye konuştu. Ajansın Türkiye'ye daha fazla doğrudan yabancı yatırım çekmek amacıyla kurulduğunu belirterek, uluslararası yatırımcılara Türkiye'ye yapacakları yatırımların her aşamasında destek verdiklerini söyledi.

Ermut şöyle konuştu: "Kurulan her bir tesis aynı zamanda sektördeki dış ticaret açığının azalmasına katkı sağlıyor. Ajans olarak sektör önceliklendirme stratejimiz doğrultusunda yaptığımız bir endekste, ithal ikame, doğrudan yatırım potansiyeli, teknoloji yoğunluğu, istihdam, sermaye, ihracat potansiyeli gibi faktörler bir araya getirildiğinde, kimya, plastik ve kauçuk sektörleri ilk 3 öncelikli sektör arasında yerini alıyor. Bu önceliklendirmenin sonucunda, ajansımızın kurulduğu yıldan bu yana, petrol ve plastik ürün imalatını da dahil ettiğimizde, kimya sektöründe 11 milyar doları aşan bir doğrudan yatırımın ülkemize geldiğini gözlemlemekteyiz."

2006-2017 yıllarında uluslararası şirketlerin Türkiye'de kimya sektörüne 116 adet sıfırdan yatırım ve 62 adet birleşme ve satın alma işlemi gerçekleştirdiğini Ermut, "Dünya genelinde kimya sektöründe her yıl yaklaşık 120 milyar dolar uluslararası doğrudan yatırım gerçekleşiyor. Bu pastadan aldığımız payın da giderek artacağına inanıyoruz." ifadesinde bulundu. KSP Başkanı Reha Gür de kimyanın Türkiye'nin en kritik ve önemli sektörlerinden biri olduğunu kaydederek, "Gelişmekte olan ülkelerin sanayiye, sanayinin de kimyaya ihtiyacı var. Dolayısıyla kimya sektörünü her anlamda desteklemek zorunda olduğumuz bir dönemden geçmekteyiz." dedi. Türkiye'nin petrokimyaya ihtiyacının her geçen gün arttığının altını çizen Gür, "Türkiye'nin bir petrol ülkesi olmamasından hareketle petrokimyanın olmasının çok mantıklı gelmediği söylenir fakat bugün Güney Kore gibi hiç petrolü olmadığı halde petrokimyada çok kuvvetli hale gelmiş örnekleri görmekteyiz." dedi.