İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

Dink suikastı davası 12. yılında

Spor

Sharapova, son şampiyon Wozniacki'yi eledi

Çevre

Longoz ormanı ve Acarlar Gölü bölgesi korunmalı

Genel

Hitit Federasyonu kaynak geliştirme toplantısı yaptı

Genel

Aybüke öğretmenin şehit edilmesi davasında karar

Genel

 Nesibe Aydın Özel Eğitim Kurumları'nın acı günü 

Genel

Sigarayı bırakmak isteyene ücretsiz sağlık hizmeti

Spor

Şahika Ercümen Antarktika'da dalış yapacak

Sağlık

"Gripli hasta sayısındaki artış olağan"

Politika

"Gönül belediyeciliğine başlıyoruz"

Sağlık

Kalp krizi riski kışın 4 kat artıyor 

Genel

Muhterem Nur savcılığa başvurdu

Genel

Genel Haberleri

“Zamlar yoksulluğu artıracak!”

Tolga ALCA 03.09.2018 10:00
“Zamlar yoksulluğu artıracak!”

Elektrik ve doğalgaza 1 Eylül 2018’de yapılan son zamlara dair görüşlerini bildiren Tüketici Hakları Derneği (THD) Genel Başkanı Turhan Çakar, “Elektrik ve doğal gaz zamlarının otomatiğe bağlanması her şeyin fiyatını artıracak ve tüketicinin satın alma gücünü düşürecektir” dedi.

Yapılan zamlara “Elektrik ve doğal gaz zamları freni patlamış otomobil gibi yoluna devam ediyor” diyerek itiraz eden THD Genel Başkanı Turhan Çakar, “Eylül 2017’de konutlarda 0.4118 TL/Kilowatt saat olan elektriğin tüketiciye satış fiyatı 1 Eylül 2018’de 0.5479 TL/ Kilowatt saat olmuştur. Yani, son bir yılda elektriğin konutlarda tüketiciye satış fiyatı yüzde 33 oranında artmıştır. 4 kişilik bir ailenin bir aylık elektrik tüketimi ortalama 230 Kilowatt saat olup, aylık elektrik gideri 126 TL olmuştur” diye konuştu.

“ZAMLAR DAHA DA ARTACAKTIR”

Turhan Çakar şöyle konuştu: “Son bir yılda elektriğin konutlarda tüketiciye satış fiyatı yüzde 33 oranında artmıştır. 4 kişilik bir ailenin bir aylık elektrik tüketimi ortalama 230 Kilowatt saat olup, aylık elektrik gideri 126 TL olmuştur. Eylül 2017’de konutlarda 1 metreküp doğal gazın fiyatı 1.1293 TL iken, 1 Eylül 2018’de son zamla birlikte ortalama 1.4003 TL olmuştur. Yani, son bir yılda doğal gazın konutlarda tüketiciye satış fiyatı yüzde 24 oranında artmıştır. 4 kişilik bir ailenin bir aylık doğal gaz tüketimi ortalama 125 metreküp olup, aylık doğal gaz gideri ise 175TL olmuştur. Bu duruma göre, 4 kişilik bir ailenin bir aylık elektrik ve doğal gaz gideri ortalama 301 TL olmuştur. Eşi çalışmayan 2 çocuklu asgari ücretlinin eline geçen paranın yüzde 17.93’ü elektrik ve doğal gaz tüketimine gidecektir. Tabi ki, bundan sonraki zamlarla bu oran daha da artacaktır”

“YENİLENEBİLİR ENERJİYE AĞIRLIK VERİLMELİ”

“Son zamlarla birlikte elektrik ve doğal gaz giderleri maaş artışlarını katlamıştır. Fireni patlayan elektrik ve doğal gaz zamları yoksulluğu artıracaktır” görüşlerine yer veren Çakar, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Elektrik ve doğal gaz zamlarının otomatiğe bağlanması her şeyin fiyatına yansıyacak olup, tüketicinin satın alma gücünü düşürecektir. Sürekli ve otomatik zam uygulaması tüketici haklarını ayaklar altına almıştır. Bu zam uygulaması, aynı zamanda, kamu yararı ve sosyal devlet anlayışına tamamen aykırıdır. Enerjide yüzde 74 dolayında dışa bağımlı durumdayız. Elektriğin ise yüzde 55’i ithal kaynaklara dayalı olarak üretilmektedir. Türkiye’de tüketilen doğal gazın ise yüzde 99.7’si ithal edilmektedir. Elektriğin yüzde 80’den fazlasının üretimi ile dağıtımının tamamı özel sektör tarafından yapılmaktadır. İstanbul hariç, doğal gazın Türkiye’deki dağıtımının tamamı ise özel firmalar tarafından yapılmaktadır. Dışa bağımlı yanlış enerji politikalarının hazin sonucu yukarıda ortaya konulmuştur. Bir an önce, güneş enerjisi başta olmak üzere yerli ve yenilenebilir enerji politikalarına ağırlık ve hız verilmelidir.”