İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

Çankaya açıkhava sanat galerisine dönüşüyor

Genel

Kuğulupark'ta saz ve caz buluştu

Genel

KKTC Parkı ve Kıbrıs Şehitleri Hatıra Ormanı açıldı

Genel

Sincan Belediyesi'nden çölyak hastalarına destek

Genel

Mamak'ta gönüllere dokunan çarşı

Genel

Kahramankazan Belediyesi 2022 bütçesi, oy birliğiyle onaylandı

Genel

Keçiören Belediyesinden yeni sağlık yatırımı

Genel

Gersan Sanayi Sitesi'nde 25 yıllık altyapı sorunu tarihe karıştı

Genel

Çankaya'nın bütçesi kabul edildi

Genel

Çankaya'dan yeni bir hizmet daha

Genel

Ankara'nın başkent oluşunun yıl dönümü Mamak'ta kutlandı

Genel

Ankara'nın başkent oluşunun yıl dönümü Çankaya'da kutlandı

Genel

Genel Haberleri

Yenimahalle’nin Yerel eşitlik eylem planı dünyaya açılıyor

19.09.2021 16:14
Yenimahalle’nin Yerel eşitlik eylem planı dünyaya açılıyor

Yenimahalle Belediyesi, İnsanca Yaşam ve Demokratik Toplum Derneği’nin (İYADER) önderliğinde başlatılan “Yerel Eşitlik Eylem Planlarını Dijital İzleme Platformu Projesi’ne” tam destek veriyor.

Türkiye’de ve dünyada ilk kez “Yerel Eşitlik Eylem Planı Dijital İzleme Platformu’nun ve kılavuzun oluşturulması amacıyla yazılan proje; online olarak gerçekleştirilen açılış toplantısı ile uygulanmaya başlandı. Türkiye’de Belediyeler tarafından hazırlanan ve uygulanan Yerel Eşitlik Eylem Planlarının Sivil Toplum Kuruluşları aracılığıyla Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Hak Temelli İzleme ve Değerlendirme perspektifinden uygulanmasına katkı sağlamak amacıyla hayata geçirilen proje, 8 il ve Yenimahalle’nin de içinde bulunduğu 10 belediyede aktif hale getirildi.

İçerdiği tema ile birçok belediye üzerinde katma değer yaratacak olan proje sayesinde eylem planı olan belediyelerin planları izlenebilecek, dünyada ve Türkiye’de ilk defa dijital bir platform kurulacak. Bu sayede Ankara Büyükşehir, Yenimahalle, Çankaya, İzmir Büyükşehir, Samsun Atakum, Eskişehir Büyükşehir, Bursa Nilüfer ve Tunceli Belediyelerine ait Yerel Eşitlik Eylem Planlarının hak temelli göstergeye dayalı, sürdürülebilir, erişilebilir bir şekilde izlenmesi sağlanacak, belediyeler ile STK’lar arasında dayanışma kültürü oluşturulacak. Böylelikle belediyeler ve STK’lar birlikte hareket edecek ve vatandaşların daha iyi şartlarda yaşama olanağı sunulabilecek.