İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

29. Çankaya Evi'nin Temeli Öveçler'de atıldı

Genel

Mamaklı kadınlardan sosyal mesafeli spor

Genel

Pursaklar Belediyesi projelerine devam ediyor

Genel

 Başkan Ayık bir günde iki temel attı

Genel

Mamak Belediyesinden HES Kodu Uygulaması

Genel

İhtiyaç sahiplerine meyve desteği

Genel

Mevsimlik işçilere hijyen desteği

Genel

Başkent'te itfaiye haftası

Genel

Yarım asırlık ekmek tecrübesiyle kendi işini kurdu

Genel

Mamak Standına yoğun ilgi

Genel

Altın Eller Kooperatifine büyük ilgi

Politika

Başkan Ertuğrul Çetin: İsraf etmiyoruz

Genel

Genel Haberleri

"Yardımcı Köpekler" konulu anma pulu tanıtıldı

AA 04.03.2020 14:43

Rehber Köpekler Derneği ve PTT AŞ iş birliğiyle, "görev köpekleri", "arama köpekleri" ve "rehber köpekler" ile ilgili farkındalık oluşturmak amacıyla "Yardımcı Köpekler" konulu anma pulları tedavüle sunuldu.

PTT AŞ Değerli Kağıtlar Daire Başkanı Mehmet Orhon, Sheraton Ankara Otel'de düzenlenen "Yardımcı Köpekler" konulu anma pulunun tanıtım toplantısında, bayrak ve milli marş gibi pulların bağımsızlık sembollerinden biri olarak kabul edildiğini söyledi. Pul basma yetkisinin PTT'de bulunduğunu anımsatan Orhon, kültürel tanıtım materyali olan pulların, koleksiyonerler sayesinde nesilden nesle aktarıldığını ifade etti. 

Orhon, rehber köpeklerin insanların en yakın dostu olduğuna ve yaşamlarını kolaylaştırdığına dikkati çekerek, bu hayvanlara pullarında yer vermekten mutluluk duyduklarını dile getirdi. Bugün tedavüle sunulan ilk gün zarfında Braille alfabesinin de kullanıldığına işaret eden Orhon, böylece farkındalığı artırmayı amaçladıklarını bildirdi. 

Deprem ve çığda imdada yetiştiler

AFAD Başkanlığı Ankara Birlik Müdürü Kartal Muhçı, arama köpeklerinin depremlerden arazide kaybolmalara kadar her alanda kullanıldığını belirterek, köpeklerin enkaz altı cihazlarla dahi işaret alınamadığı durumlarda yol gösterici olduklarını anlattı. Elazığ depreminde enkaz altından en son çıkarılan yaralının arama köpekleri sayesinde kurtarıldığını dile getiren Muhçı, enkaz altında kişilerin baygın olup olmaması durumuna ve bulundukları pozisyona bağlı olarak bazen elektronik cihazlarla bilgi alamadıklarını, bu tür durumlarda arama köpeklerini kullandıklarını söyledi. 

Muhçı, Elazığ depreminin yanı sıra Van'daki çığ olayında da arama köpekleri sayesinde 6 kişiyi kurtardıklarını belirterek, merkezlerinde 5 arama kurtarma köpeği bulunduğunu ve bunlara değişik senaryolara göre sürekli eğitim verildiğini anlattı.

Pullar satışa sunuldu

Rehber Köpekler Derneği Başkanı Nurdeniz Tuncer de anma pulunun kendileri için önemli olduğunu ifade etti.  Etkinlikte kendilerini anlatma fırsatı bulduklarını dile getiren Tuncer, binlerce başvuru içinden anma pulu basılması konusunda kendilerinin seçilmesinden dolayı yetkililere teşekkür etti.

PTT AŞ tarafından hazırlanan "Yardımcı Köpekler" konulu anma pulları, 3 seri halinde her biri 2,40 lira, söz konusu pula ait ilk gün zarfı ise 9,50 lira bedelle satışa sunuldu. Bugün ayrıca PTT Pul Müzesi'nde "Yardımcı Köpekler 04.03.2020 ANKARA" ibareli ilk gün damgası kullandırılıyor.