İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

Simon Bolivar Parkı yenilendi

Genel

Mamak'ta kurban pazarı için kuralar çekildi

Genel

Gölbaşı akıllı kent sistemine geçiyor

Genel

Altındağ'da spor dolu yaz tatili başladı

Genel

Renkli Kent Ankara: “Kent Gezileri” başladı

Genel

Geleneksel oyunlar canlandı

Genel

Altındağ'a bir pazar daha

Genel

Keçiören Belediye Başkanı Altınok çocuklarla kurabiye yaptı

Genel

Çankaya'ya 9 yeni park müjdesi

Genel

Sporseverler Atatürk Botanik Bahçesi'ne akın ediyor

Genel

Mamak'ta yaz konserleri devam ediyor

Genel

Çankaya'ya yeni kent tarım evi

Genel

Genel Haberleri

“Modern tarım laboratuvarı” büyüyor

İHA 05.05.2021 11:59
“Modern tarım laboratuvarı” büyüyor

Bir “modern tarım laboratuvarı” olarak da hizmet verecek bahçede yetiştirilecek meyveler ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak.

Kahramankazan Belediyesince yoğun bir tarım ve hayvancılık potansiyeline sahip olan ilçedeki çiftçilere yönelik eğitimler düzenlenerek, modern tarım tekniklerinin yaygınlaştırılması ve tarımsal üretimin zenginleştirilmesi amacıyla kurulan meyve bahçesinde 3 bin 500 fidan daha toprakla buluşturuldu. Bir “modern tarım laboratuvarı” olarak da hizmet verecek bahçede yetiştirilecek meyveler ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak.
Tarım ve hayvancılık alanında yaptığı çalışmalar ile çiftçi ve üreticilere yaptığı desteklemelerle dikkati çeken Kahramankazan Belediyesince geçtiğimiz günlerde ilçede iklime uygun her türlü meyvenin yetiştirileceği bir meyve bahçesi kuruldu. İlk etapta yaklaşık 150 bin metrekare alan üzerinde oluşturulan bahçeye farklı meyvelerden oluşan yaklaşık 5 bin fidan dikildi. “Modern tarım laboratuvarı” olarak da adlandırılan bahçede son olarak 3 bin 500 meyve fidanı daha toprakla buluşturuldu. Fidanlarla yeni doğmuş bir bebek hassasiyetiyle ilgilenen belediye ekipleri, fidanların meyve veren birer ağaca dönüşmesi için yoğun çaba harcıyor. Önümüzdeki günlerde de bahçeye binlerce fidanının daha dikilmesi hedefleniyor.
Kahramankazan Belediyesi, meyve bahçesinde ilçede modern tarımın geliştirilmesine katkı sunacak eğitimler de düzenleyecek. Bir “modern tarım laboratuvarı” olarak da hizmet verecek olan bahçede budama, aşılama ve meyve yetiştiriciliği başta olmak üzere çeşitli kurs ve eğitimler gerçekleştirilecek. Böylece ilçede modern tarım tekniklerinin yaygınlaştırılmasına ve tarımsal üretimin zenginleştirilmesine katkı sunulmuş olacak. Aynı zamanda bir uygulama sahası olma özelliğini taşıyacak bahçeden elde edilecek meyveler ise belediye tarafından ihtiyaç sahiplerine ücretsiz olarak ikram edilecek.

TARIMSAL ÜRETİME BÜYÜK KATKI
Kahramankazan Belediye Başkanı Serhat Oğuz, pandemi süreciyle birlikte özellikle tarım ve hayvancılığın ne kadar önemli olduğunun bir kez daha tüm dünyada kanıtlandığını belirterek, oluşturdukları bu bahçe ile ilçelerinde tarımsal üretime önemli katkılar sunmayı hedeflediklerini söyledi. Hem uygulama sahası hem de bir üretim alanı olarak kullanılacak bahçe ile önemli kazanımlar elde edileceğini ifade eden Oğuz, “Böylelikle hem modern tarım teknikleri ilçemizdeki çiftçi ve üreticilerimize anlatılacak hem de buradan elde edilecek meyvelerimizi ihtiyaç sahiplerimize dağıtmış olacağız. Bu uygulama ile ilçemizde meyve üretimi alanındaki zenginliği de artırmış olacağız. Kahramankazan Belediyesi olarak, her zaman yanlarında olduğumuz çiftçi ve üreticilerimize yönelik desteklemelerimizi ve bu alandaki uygulamalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz” diye konuştu.