İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

Başkentli kadınlardan "kadına şiddete hayır” dansı

Magazin

Ankara, müziğin ritmini doyasıya yaşadı

Kültür-Sanat

Perde "ikinci bir şans" için açılacak

Genel

Başkentin en büyük mesire alanı yaza hazırlanıyor

Genel

 Kelaynaklar turistlerin ilgi odağı oldu

Genel

Çankaya'nın meslek kurslarına büyük ilgi

Genel

Her okula can dost

Kültür-Sanat

Ankara Anadolu Medeniyetler Müzesi'nde sergilenecekler

Genel

Çubuk'ta yaban hayvanları için doğaya yem bırakıldı

Genel

Turizmin dijital rotası 'Altınrota'

Genel

 Altındağ'a istihdam noktası

Genel

Görme engelli çocukların film heyecanı

Genel

Genel Haberleri

kore Gazisi anılarını anlattı

AA 22.01.2020 15:00
kore Gazisi anılarını anlattı

Kore gazisi 93 yaşındaki Ahmet İlgün, "Bizden ve Kore askerlerinden yaralananlar, şehit düşenler oluyordu. Ben sıhhiye olduğumu için bunları yakından görüyor ve ilgileniyordum" dedi.

Ankara'nın Nallıhan ilçesinde 93 yaşındaki Kore gazisi Ahmet İlgün, Kore'de geçirdiği günlerini ilk günkü gibi hatırlıyor. İlgin, gazetecilere yaptığı açıklamada, eşini yıllar önce kaybettiğini, kendi sağlığının yerinde olduğunu söyledi. Askerliğini Ayaş ilçesinde yaptığını anlatan İlgin, şöyle devam etti: "Bir gece akşamdan bize haber verdiler ve herkes sırt çantasını hazırladı. Ben de hazırladım. Bizi buradan araçlara bindirdiler ve Mersin Limanı'na götürdüler. Biz Kore'ye gitmek üzere yola çıkan ilk kafileydik. Bir ay gibi bir sürede Kore'ye vardık. Kısa süre içinde cephede yerimiz aldık. Bizden ve Kore askerlerinden yaralananlar, şehit düşenler oluyordu. Ben sıhhiye olduğumu için bunları yakından görüyor ve ilgileniyordum. Yaralıların yaralarını sarıyordum. Kocaman bir çadırın içinde. Kore'de bizim birliğimiz 15 ay kaldı. Sayısız yaralı askere müdahale ettim.15 ay sonra Türkiye'ye birliğimize döndük. Askere gitmeden evlenmiştim ve bir çocuğum olmuştu. O burnumda tütüyordu. Çok ama çok özlemiştim."

Türkiye'ye döndükten bir müddet sonra teskere aldığını anlatan İlgün, "Memleketim Nallıhan'na geldim ve çiftçilikle hayatımızı sürdürdük. 3 çocuk babasıyım. Torunlarım bile artık ileri yaşa geldiler. Onları gördüğümde ve ziyaretime geldiklerinde dünyalar benim oluyor." dedi.