İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

Mamak Standına yoğun ilgi

Genel

Altın Eller Kooperatifine büyük ilgi

Politika

Başkan Ertuğrul Çetin: İsraf etmiyoruz

Genel

Sonbahar çiçekleri Başkentlileri bekliyor

Genel

Başkentliler sıfır emisyon için pedal çevirdi

Genel

Çankayalı kadınlar çocuklar için üretti

Genel

En büyük hedefi olimpiyatlara katılmak

Genel

Geleceğin yıldızları yetişecek

Genel

Çankayalı'nın tercihi yine “Mustafa Kemal Atatürk” oldu

Genel

Mamak'ta pedallar sıfır karbon için çevrildi

Genel

Pursaklar'da okullar dezenfekte edildi

Genel

Altındağ'da okullar 21 Eylül'e hazır hale getirildi

Genel

Genel Haberleri

kore Gazisi anılarını anlattı

AA 22.01.2020 15:00
kore Gazisi anılarını anlattı

Kore gazisi 93 yaşındaki Ahmet İlgün, "Bizden ve Kore askerlerinden yaralananlar, şehit düşenler oluyordu. Ben sıhhiye olduğumu için bunları yakından görüyor ve ilgileniyordum" dedi.

Ankara'nın Nallıhan ilçesinde 93 yaşındaki Kore gazisi Ahmet İlgün, Kore'de geçirdiği günlerini ilk günkü gibi hatırlıyor. İlgin, gazetecilere yaptığı açıklamada, eşini yıllar önce kaybettiğini, kendi sağlığının yerinde olduğunu söyledi. Askerliğini Ayaş ilçesinde yaptığını anlatan İlgin, şöyle devam etti: "Bir gece akşamdan bize haber verdiler ve herkes sırt çantasını hazırladı. Ben de hazırladım. Bizi buradan araçlara bindirdiler ve Mersin Limanı'na götürdüler. Biz Kore'ye gitmek üzere yola çıkan ilk kafileydik. Bir ay gibi bir sürede Kore'ye vardık. Kısa süre içinde cephede yerimiz aldık. Bizden ve Kore askerlerinden yaralananlar, şehit düşenler oluyordu. Ben sıhhiye olduğumu için bunları yakından görüyor ve ilgileniyordum. Yaralıların yaralarını sarıyordum. Kocaman bir çadırın içinde. Kore'de bizim birliğimiz 15 ay kaldı. Sayısız yaralı askere müdahale ettim.15 ay sonra Türkiye'ye birliğimize döndük. Askere gitmeden evlenmiştim ve bir çocuğum olmuştu. O burnumda tütüyordu. Çok ama çok özlemiştim."

Türkiye'ye döndükten bir müddet sonra teskere aldığını anlatan İlgün, "Memleketim Nallıhan'na geldim ve çiftçilikle hayatımızı sürdürdük. 3 çocuk babasıyım. Torunlarım bile artık ileri yaşa geldiler. Onları gördüğümde ve ziyaretime geldiklerinde dünyalar benim oluyor." dedi.