İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

Başkan Yavaş imzalı çevreci projeler hayata geçiyor 

Genel

Can dostlara sıcak yuva 

Magazin

İngiltere güzeli Muğla'ya hayran kaldı 

Genel

Dev Projeye miniklerden büyük destek 

Kültür-Sanat

Piyanist İdil Biret'ten "19 Mayıs" konseri

Genel

Europa-Orient/Doğu-Batı Dostluk Ve Barış Ralli'si Ankara'dan yola çıktı

Genel

19 Mayıs'ı başkentin zirvesinde kutladılar

Spor

Engelleri bocceyle aştılar 

Genel

 Lüks otomobilini 1 milyon adet taşla kapladı 

Kültür-Sanat

Çankaya'da Fınal Four heyecanı yaşanacak 

Genel

Ankara 19 Mayıs'ta tek yürek olacak 

Genel

 Engelsiz Çankaya için el ele 

Ekonomi

Ekonomi Haberleri

Sebzede enflasyon rekor üstüne rekorda!

04.04.2019 15:03
Sebzede enflasyon rekor üstüne rekorda!

Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, TÜİK’in Mart ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdi. Sebzede enflasyon rekor üstüne rekor kırıyor diyen Çakar, “Artık, yoksulun mutfağına yeterli sebze girmez oldu.” ifadelerini kullandı.

“Sebzede enflasyon, Türkiye’de bugüne kadar görülmedik şekilde rekor üstüne rekor kırıyor!” açıklaması yapan Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar,  “TÜİK istatistiklerine göre, Mart 2018 – Mart 2019 dönemine ilişkin 22 kalem sebzede son bir yıllık enflasyon görüleceği gibi, yüzde 102 oldu. Sebze enflasyonu, Ocak 2018–Ocak 2019 döneminde yüzde 94.72, Şubat 2018–Şubat 2019 döneminde ise yüzde 95.25 olmuştu. Sebzede yıllık enflasyon artışının ne zamana kadar yükselmeye devam edeceği bilinmiyor. TÜİK istatistiklerine göre, 22 kalemden oluşan sebzedeki ortalama yıllık fiyat artışı ( yıllık enflasyon) son bir yıllık maaş artışlarının 5 katı, yıllık enflasyonun ise 5.18 katı oldu. Artık, yoksulun mutfağına yeterli sebze girmez oldu. Tüketiciler, yüksek sebze fiyatları karşısında gerçekten de çaresiz durumda görünüyorlar.” dedi.

Tüketiciler olarak, ülke yönetiminden ve belediyelerden beklenilen acil çözüm önerilerini sıralayan Çakar şunları söyledi:  “Tarımdaki olumsuz ve belirsiz gidişin nedeni olan yanlış tarım ve gıda politikaları ivedilikle terk edilerek, halk ve kırsal kalkınma için doğru tarım ve gıda politikaları uygulamaya konulsun. Tarımsal üretim ve tüketim kooperatifçiliği ön plana alınsın ve desteklensin. Yerli üretim ve küçük çiftçiler her yönden desteklensin. Tarımsal KİT’ler ivedilikle kurulsun, Tarımsal ürünlerde aracılığa ve ithalata son verilsin. Kentlerde yaşayan tüketicilerin ucuz ve sağlıklı tarımsal ürünlere ve sebzeye erişimi için belediyeler küçük çiftçiler ile ilişkiye geçsin ve işbirliği yapsın.”