İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

Bilişim sektörünün devleri Büyükşehirde 

Genel

Çankaya'da Barış Manço şarkıları

Genel

 Başkentte el sanatları şöleni 

Kültür-Sanat

Devlet Tiyatroları 1 Ekim'de perdelerini açacak 

Genel

 Altındağ'da metruk seferberliği 

Genel

Başkentli kadınlar en çok kreş ve bebek bakım odası istiyor 

Genel

 Çankaya'da kışlık çiçek için üretim başladı 

Genel

 Akyurt'a diyaliz müjdesi 

Genel

Ustalar Altınköy'de buluşuyor 

Genel

Akyurt Yaşamevi'ne fizik tedavi merkezi 

Genel

Başkent'te dijital dönüşüm başlıyor 

Genel

Ankara Büyükşehirden karada ve suda Sıfır Atık Projesi'ne destek 

Ekonomi

Ekonomi Haberleri

Sebzede enflasyon rekor üstüne rekorda!

04.04.2019 15:03
Sebzede enflasyon rekor üstüne rekorda!

Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, TÜİK’in Mart ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdi. Sebzede enflasyon rekor üstüne rekor kırıyor diyen Çakar, “Artık, yoksulun mutfağına yeterli sebze girmez oldu.” ifadelerini kullandı.

“Sebzede enflasyon, Türkiye’de bugüne kadar görülmedik şekilde rekor üstüne rekor kırıyor!” açıklaması yapan Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar,  “TÜİK istatistiklerine göre, Mart 2018 – Mart 2019 dönemine ilişkin 22 kalem sebzede son bir yıllık enflasyon görüleceği gibi, yüzde 102 oldu. Sebze enflasyonu, Ocak 2018–Ocak 2019 döneminde yüzde 94.72, Şubat 2018–Şubat 2019 döneminde ise yüzde 95.25 olmuştu. Sebzede yıllık enflasyon artışının ne zamana kadar yükselmeye devam edeceği bilinmiyor. TÜİK istatistiklerine göre, 22 kalemden oluşan sebzedeki ortalama yıllık fiyat artışı ( yıllık enflasyon) son bir yıllık maaş artışlarının 5 katı, yıllık enflasyonun ise 5.18 katı oldu. Artık, yoksulun mutfağına yeterli sebze girmez oldu. Tüketiciler, yüksek sebze fiyatları karşısında gerçekten de çaresiz durumda görünüyorlar.” dedi.

Tüketiciler olarak, ülke yönetiminden ve belediyelerden beklenilen acil çözüm önerilerini sıralayan Çakar şunları söyledi:  “Tarımdaki olumsuz ve belirsiz gidişin nedeni olan yanlış tarım ve gıda politikaları ivedilikle terk edilerek, halk ve kırsal kalkınma için doğru tarım ve gıda politikaları uygulamaya konulsun. Tarımsal üretim ve tüketim kooperatifçiliği ön plana alınsın ve desteklensin. Yerli üretim ve küçük çiftçiler her yönden desteklensin. Tarımsal KİT’ler ivedilikle kurulsun, Tarımsal ürünlerde aracılığa ve ithalata son verilsin. Kentlerde yaşayan tüketicilerin ucuz ve sağlıklı tarımsal ürünlere ve sebzeye erişimi için belediyeler küçük çiftçiler ile ilişkiye geçsin ve işbirliği yapsın.”