İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

Karagöl Tabiat Parkı karla kaplandı

Kültür-Sanat

Beş asırlık kitaplarıyla "tarih kokan kütüphane"

Genel

Başkan Demirbaş, üniversite öğrencileriyle kahvaltıda bir araya geldi

Genel

Mamak Belediyesinden kadınlara trafik eğitim faaliyeti

Genel

“İyi Ki Doğdun Nazım”

Genel

Kızılca Mahalle Konağı açıldı

Genel

Kahramankazan'da çiftçilere 1 milyon 300 bin sebze fidesi dağıtılacak

Genel

Altındağ'da kütüphanelere yoğun ilgi

Genel

Gölbaşı'nda 15 kırsal mahalle doğalgaza kavuştu

Genel

Ahmet Çalık'ın ismi Ankara'da yaşatılacak

Genel

Keçiören'de 35 yeni spor tesis açıldı

Genel

Büyükşehir Belediyesi başkentli muhtarlarla ‘ortak akıl'da buluşacak

Eğitim

Eğitim Haberleri

MEB, Başkent'te Aziz Sancar Eğitim Kampüsü kurdu

İHA 08.12.2021 12:16

Milli Eğitim Bakanlığı, Ankara'da Aziz Sancar Eğitim Kampüsü kurdu. DNA onarımı mekanizmaları konusundaki çığır açıcı çalışmaları ile 2015'te Nobel ödülü kazanan Prof. Dr. Aziz Sancar'ın adını taşıyan kampüste fen lisesi, BİLSEM ve anaokulu birimleri yer alıyor.

Başkent'te yapımı tamamlanan eğitim kampüsüne, DNA onarımı mekanizmaları konusundaki çığır açıcı çalışmaları ile 2015'te Nobel ödülü kazanan Prof. Dr. Aziz Sancar'ın adı verildi. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, dünya çapında büyük bilimsel çalışmalara imza atan Aziz Sancar'ın adını taşıyan kampüsün BİLSEM, anaokulu, fen lisesi ve 5 yıldızlı otel konforunda öğrenci pansiyonundan oluştuğunu belirtti. Özer, kampüste internet erişimi, televizyon, dinlenme ve etüt odaları, kahvaltı, sağlık odası, yemekhane, çamaşırhane gibi öğrencilerin ihtiyaçlarının bulunacağı alanlar olduğunu söyledi. Aziz Sancar Eğitim Kampüsü'nde sadece eğitim verilmeyeceğini, aynı zamanda üniversitelerle iş birlikleri yapılarak yeni bilimsel çalışmalar için uygun laboratuvar ortamlarının ve eğitim altyapısının hazırlanacağını bildiren Özer, şunları kaydetti:
"Kampüsümüzdeki eğitim ortamından sadece burada eğitim gören öğrencilerimiz yararlanmayacak. Ar-Ge merkezi olarak tasarlayacağımız kampüste lise düzeyindeki tüm öğrencilerimizin de bilimsel yaşama adım atarak, araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde bulunabilmelerini sağlayacağız. Daha nice Aziz Sancarlar yetişsin, hem bizim hem de
dünyanın gururu olsun diye bu okulumuza hocamızın ismini verdik. Aziz Sancar hocamızla telefonda görüştüm, çok memnun olduğunu belirtti. İnşallah lisemizin açılışına da katılacak. Gelecek eğitim öğretim yılı itibarıyla da bu okulumuza öğrenci alacağız.”