İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

Ankara'da üreticilere tohum desteği

Genel

Ankara'ya 3 yılda 16 adet köprülü kavşak yapıldı

Genel

Yenimahalle'de yaz akşamlarına “Bergen” damga vurdu

Genel

Çankaya'ya “27 Aralık Kızılca Gün” parkı

Genel

"Pati dostları Yenimahalle'de bir araya geldi”

Kültür-Sanat

Gordion Antik Kenti'nin isminin geçtiği ilk yazıt bulundu

Genel

Çocuk Trafik Eğitim Parklarında 254 bin çocuğa trafik bilinci aşılandı

Genel

Kahramankazan “1. Grup Belediye” statüsüne yükseldi

Genel

Kadınlar işaret dili öğreniyor

Genel

Minik işçiler çevre ve ağaç sevgisiyle sahaya indi

Kültür-Sanat

Operanın "rockçı" tenorundan yeni albüm

Genel

Başkan Taşdelen: Halk Kart'ı bin lira yaptık

Çevre

Çevre Haberleri

“Ormancımızın DNA’sında ormanı korumak var”

Zehra ŞAHİNDOKUYUCU 27.03.2019 11:01
“Ormancımızın DNA’sında ormanı korumak var”

“Türkiye’de Ormancılık Politikalarının Ormancı Çalışanlar Üzerindeki Etkileri” üzerine sunum yapan İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Cihan Erdönmez, “Türkiye’de ormancılık konusunda bilimsel amaçlı geziler yapıyoruz ve birçok sorunla karşılaşıyoruz. Bu sorunların aşılması için de ormancıların çalışma koşullarının iyileştirilmesi çok önemlidir. Türk ormancısının DNA’sında halen ormanları korumak yatıyor ancak bu daha ne kadar devam eder bilmiyorum. ” dedi.

Türkiye Ormancılar Derneği ve Tarım Ormanı İş Sendikası tarafından düzenlenen Ormancılık Panelinde, “Türkiye’de Ormancılık Politikalarının Ormancı Çalışanlar Üzerindeki Etkileri” üzerine bir sunum yapan İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Cihan Erdönmez, “Ormancılık teşkilatında çalışanların çalışma koşullarıyla motive oranlarının doğru orantılı olduğu aşikardır. O nedenle ormancıların çalışma koşullarının iyileştirilmesi çok önemlidir. Bu kadar az personelle bu kadar çok işin yapılması bir yerde patlar. Ayrıca bu noktada bu konuyla ilgili araştırmalar da yetersiz, bu nedenle araştırmacılara da büyük rol düşüyor.” diye konuştu. Ormancılık kanunlarının değişimine vurgu yapan Erdönmez, şunları anlattı: “1982-2002’ de yeni dünya düzeni küreselleşmenin ormancılık üzerindeki etkileri de büyük oranda hissedildi ve dolayısıyla ormancılık kanunları da değişti. Bu dönelde ormancılık kanunlarında özelleştirme kendini gösterdi. Bu sorunlar genellikle ormanlarla ilgili olarak 1982-2002 yılları arasında çıkarılan kanunlarla ormanların özelleştirilmesinin önü açılmıştır. Bu değişiklik çok büyük değişikliklerdir. 2002’den sonraki dönemde ise ormancılık kanunlarında artık sık sık değişiklik yapıldı.”

ÇEVRE VE EKOLOJİ

Ağaçlandırmaların fidan sayısı ile ifade edilmesini eleştiren Erdönmez, “Ben son zamanlarda dikilen fidanların sayı ile ifade edildiğini duyuyorum. Bazı yetkililerce çeşitli programlarda ağaç dikme kampanyalarında 500 bin fidan diktik deniliyor. Ancak ormancılar bilir ki ormanlar ağaç sayısı ile değil, hektarla ifade edilir. 500 bin fidan nedir ki?” diye sordu. Devlet orman mülkiyeti ve işletmeciliği konusuna değinen Erdönmez, “Devlet orman ve işletmeciliğinde çevreyi düşünmeden iş yapmanız mümkün değildir, devlet orman ve işletmeciliğinde öncelikle düşünülmesi gereken çevre ve ekolojidir. O nedenle bir tarafta işletmecilik bir yandan da ekolojik kriterleri ön plana çıkıyor. Devlet orman mülkiyeti ve işletmeciliği bugünkü ormancılığı doğrudan belirleyen faktördür.” dedi. Ormancılığın erozyona uğradığını anlatan Erdönmez, “Aşırı derecede hırpalanmasına ve erozyona uğramasına rağmen halen Türk ormancısının DNA’sında ormanı korumak yatıyor. Ancak bu daha ne kadar devam eder bilmiyorum. Çünkü erozyona uğruyor.” dedi.

Ormancılıkla ilgili değerlendirmelerde bulunan Erdönmez, şunları anlattı: “Ormancılık politikalarının genel karakteristiği ile ormancı çalışanların çalışma koşulları ile işten memnuniyet, motivasyon ve iş tatminleri arasında doğrudan ilişkiler bulunmaktadır. Atama, yükselme ve görevlendirmelerde bilgi uzmanlık ve deneyime (liyakata) önem verilmemesi en önemli sorunlar olarak ön plana çıkmaktadır. Personel yetersizliği ve özellikle değişik kademelerdeki mühendis kadrolarında görülen büyük eksiklikler giderilmeden sağlıklı ormancılık yapılması olanaklı görülmemektedir. Ücret yetersizliği (takdir edilmeme, saygı görme yöneticilerin tutumları) göz önünde bulundurulması ve çözülmesi gereken öncelikli sorunlardandır. Daha net ve sağlıklı sonuçlara ulaşmak için bütüncül araştırmaların yapılması bu amaçla gerek üniversitelerin gerekse araştırma müdürlüklerinin çaba göstermesi zorunludur.”

Derlenen araştırmaların sonuçlarını anlatan Erdönmez ormancılık çalışanlarının sorunlarıyla ilgili yapılan araştırmalara değinerek, bu sorunların başlıcalarını şöyle sıraladı: “Çalışma alanlarını büyüklüğü, yetki ve sorumluluğun fazlalığı, iş çeşitliliği, iş yükünün fazla olması iş mesai saatlerinin fazla olması, iş bölümü adaletsizliği, büro yoğun çalışma tarzı, yönetime katılamama, fiziksel koşullar, ödenek yetersizliği, etkili bir denetim mekanizmasının olmaması, personel yetersizliği, lisans, hizmet içi ve hizmet eğitiminin yetersizliği, siyasi baskılar, halkla karşı karşıya gelme, atama ve yükselmelerde tayin terfi sistemindeki adaletsizlikler, ödüllendirme sisteminin olmaması, önemli sorunlar olarak karşımıza çıkıyor.”

YARIŞMA SONUÇLANDI

Türkiye Ormancılar Derneği Ankara ili lise öğrencilerine yönelik düzenlediği resim ve şiir yarışması sonuçlandı. Yarışmada dereceye giren öğrenciler Türkiye Ormancılar Derneği’nde düzenlenen törenle ödüllerini aldı. "Ormanın Gizemi" olan bir şiir ve resim yarışması temalı yarışmalarda dereceye giren öğrenciler ödüllerini Türkiye Ormancılar Derneği Genel Merkezi’ndeki tören ile ödülleri verildi. Yarışmaların amacının gençler arasında çevre, doğa ve ormanlar konusunda bilinç ve farkındalık oluşturmak olduğu belirtildi. Resim yarışmasında 1’inci Dilara Sönmez, 2’nci Tuğba Abur, 3’üncü Zeynep Sude Özdoğan ve M. Emirhan Balcıoğlu oldu. Dereceye giren öğrenciler Şiir yarışmasında ise 1’inci Mehmet Sefa Gülseren ve 2’nci Yasemin Kırker adlı öğrenciler oldu.