Özel Haber

Özel Haber Haberleri

Zamanda yolculuğun adresi

10.05.2018 11:15
Zamanda yolculuğun adresi

Makbule AKGÜL AKKUŞ
Bardaktan boşalırcasına yağan yağmur eşliğinde soluğu Ayrancı Antika Pazarı'nda alıyorum... Her ayın ilk Pazar günü koleksiyonerler ve antika meraklıları Ayrancı Antika Pazarı'nda buluşuyor. Kimi geçmişe duyduğu özlemi gideriyor, kimiyse pazarda koleksiyonuna spesifik ürünlerden bir parça daha arıyor. Tezgahların arasında en eski ve benzersiz ürünlerin içinde zamanın kokusunu içine çekiyorsunuz... Burada zaman anlamını yitiriyor. Birden Aklıma Marcel Proust düşüyor... “Kayıp Zamanın İzinde' yi çağrıştırıyor buranın dokusu… Eskiyle yeninin buluştuğu bir mekân gibi... Burada olmak zamanın peşi sıra sürdürülen yolculuğun düşü gibi... “Kayıp ve Yakalanan Zaman' bir arada... Burası zamanın izinde, geçmişin izleri ile geleceğin düşleri arasında mekik dokuyan bir mekân... Geçmiş bitmemiş!.. Zaman; şarkıların, plakların, resimlerin, kitapların ve umutların içinde sonsuz bir nehir gibi yenilenerek akıyor.

GAZ LAMBALARI

 Pazarda dolaşırken gözlerim ve ruhum gaz lambalarına takılıyor… Babaannem ve çocukluğum bir anda tüm benliğimi dolduruyor... Çocukluğumun kokusu eşliğinde tezgahları gezmeye başlıyorum... Yağmur, gaz lambaları, köstekli saatler ve çocukluğum... Tezgahlarda eski plaklardan siyah beyaz fotoğraflara, gramofonlardan pipolara, köstekli saatlerden deri çantalara kadar onlarca yıllık kapı kilitlerinden sandık işine kadar her şeyi bulmak mümkün. Binlerce çeşit ürün, zamana meydan okuyor…

KULAĞIMDA NEŞE KARABÖCEK...

İlk durağım antika pazarlarının vazgeçilmezlerinden olan gramofonlar. Renk renk gramofonların fiyatları el yakıyor. Sorduğum bir gramofonun fiyatı Bin 500 TL… Bir sonraki durağım plaklar oluyor... Neşe Karaböcek’in muhteşem sesinin tınısı kulaklarımda… Bu arada pazarda farklı dokulardaki sanatçıların plaklarını bir arada bulmak mümkün. Bob Marley, Elvis Presley, Bergen, Barış Manço, Müslüm Gürses ve Erkin Koray aynı sahnede buluşmuş gibi... Plaklardaki analog ses kayıtları zamana meydan okuyor... Analog müziğin her anlamda dijital müzikten daha ileride ve gerçekçi olduğunu düşünenlerdenim… Çünkü analog, bence gerçeğin ta kendisi... Antika Pazarı, müzik sevenler için bulunmaz bir yer. 33’lük-45’lik kasetler, plak ve kasetçalarla dolu pek çok tezgah var.
TOPLUMSAL BELLEK…

Öyle görünüyor ki, Ankara’nın toplumsal belleğinden parçalar bu pazara saçılmış durumda. Ayrancı Pazarı zaman-üstü bir yer sanki. On yıllar birbirine girmiş. Yolum, Aladdin Kalkan’ın tezgahına evriliyor. Kalkan, 25 yıldır antikacılık yapıyor. Kalkan’ın tezgahındaki silahlar, dürbünler, eski okul zilleri, tespihler ve şallar göz kamaştırıyor. Ne kadar süredir buradasınız? diye soruyorum Kalkan’a “4 senedir buradayım' diyor. Kalkan, antika ürünler için memleket memleket gezdiğini; Eskişehir, Kırıkkale, Çorum, Turhal, Tokat ve Amasya’dan spesifik ürünler getirdiğini söylüyor. “İnsanların ilgisi nasıl?' diye soruyorum Kalkan’a... Kalkan, insanların antikaya özel ilgi duyduğunu belirterek, “Antikacılıkta çok özel dostlar edindim' diye bitiriyor cümlesini… O naif gülümsemesiyle uğurluyor bizi…

DERİ ÇANTALAR...

 Kalkan’ın yanından ayrılırken gözlerim deri çantalara ilişiyor... Hemen yolumu değiştirip soluğu Burak Tunay’ın yanında alıyorum... Tunay’ın tezgahında birbirinden şık ikinci el deri çantalardan tutun da tespihlere kadar her şeyi bulmak mümkün. Tezgahta anahtarlıktan tespihe, gözlükten pipolara kadar her şeyi bulabiliyorsunuz. 12 yıldır bu işi yaptığını ve Ankaralıların antikaya ilgisinin arttığını belirten Tunay, “İnsanlar ikinci ele dönüş yapıyor. Eski ürünler daha çok sevilmeye başlandı. İnternetin etkisi çok büyük... İnsanlar artık eskinin daha kaliteli olduğunu fark etti' diyor. Yeni ürünlerin genelde Çin Pazarı’ndan temin edildiğini ve sağlığı olumsuz anlamda etkilediğini belirterek “Eski ürünlere o yüzden rağbet çok' diyor.

30 SENELİK YOLCULUK…

Dijital makinelerle herkes fotoğraf çeker ama analog makine ile herkes fotoğraf çekemez diyen Açıkgöz, şöyle devam ediyor: “İşin sanatsal boyutu farklı, sanat cihazlarla olmaz. Dijital makineler daha çok ticari amaçlı... Anolog daha çok insan yeteneklerini ortaya çıkaran sistemdir. Dijital de makine çekiyor ama analogta siz çekiyorsunuz' deyip gülümsüyor... Fotoğrafa ilgisinin çok küçük yaşlarda başladığını belirten Açıkgöz, 30 senedir hurda makinelerle uğraştığını ifade ediyor. Açıkgöz, “Ben teknisyenim aynı zamanda. Hem çekim hem makine sisteminden anlıyorum. Elimde malzeme birikiyor. Kimini sevdiğim için kendime ayırıyorum. Özel bir koleksiyonum da var. Küçük çapta. Kartpostal koleksiyonum da var, fotoğraf koleksiyonuyla da uğraşıyorum. Bunlar insanların ilgisiyle ilgili. İlgi duymayan bir insan bu işlere 5 kuruş harcamaz. Biz yeri geliyoruz bu koleksiyonlar için harçlığımızı veriyoruz. Eve parasız bile gittiğim oluyor sevdiğim bir şeyi alırsam.' diyor. Başka bir durağım da Savaş Şekerbay’ın tezgahı. Yaklaşık 10 senedir bu işi yaptığını belirten Şekerbay, “Ankara Mamak’ta bir gramofon dükkanı oldu- ğunu belirterek, “Dükkanda restorasyon işi de yapıyorum.' diyor. Şekerbay konuşmasını şöyle sürdürüyor: “Bu gramafonları ben restore ettim. Merakla başladı. Hobby amaçlı başladım. 3 senedir de antika pazarında antikaseverlerle buluşuyorum. Eskiye bir dönüş var. İnsanlar artık anolog çekimle müzik dinlemek istiyor. Yeni üretilen ürünlerin tamamen kalitesi düştü. Kullanım süresi azaldı ama eski cihazlarda öyle değil. Mesala bu gramofon 1890 yılına ait bir makina ve hala çalışır vaziyette. Ama şimdi yeni üretilmiş Çin malı bir müzik setini 3 seneden fazla kullanamazsınız.' diyerek sözlerini bitiriyor. Bu sefer de sandık işi satan bir standttayım. Motif motif danteller, işlemeler.. Sararmışlar… Motif motif dantellerin sahibi Yasemin Babacan’ın dantel ve işlemeli el ürünlerine ilgisi varmış... Sonra kendini antika pazarında bulmuş. Sandık işinin meraklıları çok fazla diyen Babacan, “5 yıldır pazarda olduğunu belirterek, “Sandık işi her kitleye hitap etmiyor aslında ama meraklısı gelip alıyor. Çoğunu kendim yapıyorum' diyor. Ayrancı Antika Pazarı'nda hemen her koleksiyoner eski ve antika ürünlerini size uzun uzun anlatmaktan mutluluk duyuyor. Pazarda ürünlerin fiyatlarına ilişkin sıkı pazarlıklar da dönüyor. Antika pazarı eskiye dair aradığın her şeyi bulabileceğin bir açık hava müzesi gibi… Antika Pazarı, Anadolu Antikacılar Derneği’nin öncülüğünde, her ayın ilk pazar günü Ayrancı’da; üçüncü pazar günü de Çayyolu’nda kuruluyor.

ESKİYE DÖNÜŞ

Bir diğer adresim Abdullah Karakoç... Karakoç’un tezgahında gümüş bileklikler, kolyeler, kalem, çakmak, anahtarlık aklınıza ne geliyorsa her şeyi bulabilirsiniz… İnsanların eskiye dönüş yaptığını belirten Karakoç konuşmasında antikaların insanları nasıl cezp ettiğini anlatıyor. Hemen Karakoç’un yanındaki tezgaha takılıyor gözlerim. Tezgahta onlarca fotoğraf makinesi ve objektif çeşitleri… Okuldayken ilk fotoğraf çekme tutkum Zenit’le başlamıştı… Zenit makineleri görünce Ramazan Açıkgöz’e “Antikaya ilginiz nasıl başladı?' diye soruyorum… Açıkgöz, öfkeli ve kendinden emin bir sesle “Bunlar antika değil, eski!' diyor. Açıkgöz konuşmasını şöyle sürdürüyor: “Zenit eski değil. Zenit’in mazisi 20-25 senelik. 80’li yılların makinesi... Antika dediğinizde bir ürünün kullanım süresi 100 sene olmalı. “Yıl mı belirliyor ürünlerin kalitesini?' diye soruyorum Açıkgöz şöyle devam ediyor: “Sadece sene olarak bakmıyoruz teknoloji olarak da düşünüyoruz. Mesela 35 milimetrelik refleksli makineler 60 yıllardan sonra gelişmeye başladı. Zenit ise 80’li yıllarda gelişti. Bu tezgahtaki makinelerin hepsi dijital makinelerin bir önceki evresi. Dijital çıkalı 15 sene oldu.' Dijitalin gelişmesiyle anolog fotoğraf makinelerinin pek kullanılmadığını belirten Açıkgöz, “Anolog makineler devre dışı kaldı. Sanki bunlar antika gibi algılanıyor. Bu yanlış, böyle düşünmemek gerekiyor. Halbuki antika değil bunlar analog makineler. Sadece dijitalin piyasayı ele geçirmesinden dolayı kullanımdan çıktı. Sadece meraklı kişiler, filmlerle uğraşmayı sevenler analog makine tercih ediyor. İnsanların özel yeteneklerini daha çok analog makineler ortaya çıkarıyor' diyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Magazin

Ondan kalan şarkılara muhteşem final

Magazin

Zeytinyağı Festivali'nde Tuğba Yurt coşkusu 

Genel

Ara Güler'e veda

Magazin

Oyuncu Türkan Şoray: Hayatımı sinema filmleri içerisinde yaşadım

Magazin

Aleyna Tilki, “shuffle party” konseptli onlıne konser verecek

Magazin

"Oyunculuk kaşının gözünün güzel olması değil" 

Magazin

 Nicole Kidman: "Tom Cruise ile evliliğim beni tacizden korudu" 

Magazin

Simge: Beni kısa zannediyorlar ama..

Genel

''Mimikleriyle cümle kuran son meddah: Erol Günaydın''

Magazin

 MilyonFest'e geri sayım başladı 

Sağlık

Cilt bakımınızı ihmal etmeyin 

Magazin

 Müjde Ar annesi Aysel Gürel'i anlattı