Eğitim

Eğitim Haberleri

YÖK’ten “Engelsiz Üniversite Ödülleri'

16.05.2018 11:54
YÖK’ten “Engelsiz Üniversite Ödülleri'

Tolga ALCA
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı’nda, YÖK Engelsiz Eğitim Çalıştayı ve Engelsiz Üniversiteler Ödül Töreni düzenlendi. Törene, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, TBMM Sağ- lık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Necdet Ünüvar, Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Mehmet Karabay, ödül alan üniversitelerin rektörleri ve öğretim üyeleri katıldı. YÖK YENİDEN ŞEKİLLENDİ YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç, törende yaptığı konuşmada, dünyada birçok ülkede yükseköğretime erişimin yüzde 50 oranında arttığını belirten Saraç, Türkiye’de de yükseköğretime erişimin artık bir sorun olmadığının en önemli göstergesinin, 2017 yılı Dünya Ekonomi Forumu’nun Türkiye raporu olduğunu aktardı. Rekabet ve ihtisaslaşmanın nitelikli bilgi ve nitelikli insan gücü kavramlarıyla YÖK’ü yeniden şekillendirdiğini belirten Saraç, üniversitelerin toplumun şartlarına, ihtiyaçlarına, fırsat eşitliği çerçevesinde yükseköğretime erişim taleplerine de duyarlı olması gerektiğine işaret etti.

39 BİN 229 ENGELLİ ÖĞRENCİ VAR YÖK

Başkanı Saraç, yükseköğretim sisteminde yaklaşık 7 milyon 600 bin öğrenci olduğunu belirterek, bu öğrencilerden 39 bin 229’unu engelli öğrencilerin oluşturduğunu belirtti. Engelli olduğunu saklama ihtiyacı hisseden öğrenciler bulunduğunu dile getiren Saraç, öğretim üyelerinden bu öğrencilere erişilerek ihtiyaçlarının tespit edilmesini ve sorunlarına çözüm bulmalarını istedi.

ENGELLİLERE ENGELSİZ EĞİTİM

Saraç, düzenlenen çalıştayda, “Öğrenci dostu yeni YÖK olarak, tüm öğrencilerimizin yükseköğretime erişimini önemsiyoruz. Engelli öğrencilerimize engelsiz bir eğitim öğretim ortamı sağlamak, sosyal ve kültürel faaliyetlere daha fazla katılımlarını sağlamak için teşvik edici çalışmalar ve projeler geliştiriyoruz. Yükseköğretim sistemimizde yaklaşık 7 milyon 600 bin öğrencimiz var. Yükseköğretim sistemimizdeki öğrencilerin yüzde 0,5’ini engelli öğrencilerimiz oluşturuyor' şeklinde konuştu. Saraç, sözlerine şöyle devam etti: “Engelli öğrencilerimize engelsiz bir eğitim öğretim ortamı sağlamak, sosyal ve kültürel faaliyetlere daha fazla katılımlarını sağlamak için teşvik edici çalışmalar ve projeler geliştiriyoruz. Bu kapsamda, yükseköğretim kurumlarına girişte özel yetenek sınavına başvuracak engelli adaylarımız için kararlar aldık. Sadece özel yetenek sınavında geçerli olmak üzere kullanılacak baraj puanının sınavın yapıldığı yıl dahil olmak üzere 2 yıl süreyle geçerli olmasına karar verildi. Özel yetenek sınavına girmek için baraj puanını geçen öğrencilerimiz bu puanı iki yıl süreyle kullanabilecek. Uzun süredir tartışılan bir konuyu çözüme kavuşturduk ve yeni bir yaklaşım getirerek özel yetenek sınavında engelli öğrenci kontenjanı ayırdık.

YÜZDE 10 KONTENJAN AYRILDI

Önümüzdeki öğretim yılından itibaren özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programların kontenjanının yüzde 10’u engelli öğrenciler için ayrıldı. ÖSYM tarafından engelli adaylarımız için dezavantajları önleyen, adaylar arasında eşitliği sağlayan sınav uygulamaları yürütüldüğünü de hatırlatmak gerekir. Üniversite kampüs sınırları içerisinde engelli bireylerin tam, etkin ve eşit katılımını sağlamak için ger- çekleştirilen çalışmaların tespiti ve başarılı bulunan yükseköğretim kurumlarının ödüllendirilmesi ile kamuoyunda farkındalık oluşturulması adına Engelsiz Üniversite Ödülleri uygulamasını başlattık. “Engelsiz Üniversite' bayraklarının, Mekanda Erişilebilirlik (Turuncu Bayrak), Eğitimde Erişilebilirlik (Yeşil Bayrak), Sosyokültürel Faaliyetlere Erişilebilirlik (Mavi Bayrak) kategorilerinde verilmesi kararlaştırıldı. Yeni YÖK olarak son yıllarda önemli yeniliklere imza attık. Yükseköğretimde planladığımız, uygulamaya koyduğumuz bütün değişiklikler, devam eden çalışmalarımız ve yeni projelerimiz, kalite merkezli büyüme ve buna bağlı tüm süreç- lerin iyileştirilebilmesi, geliştirilebilmesi içindir.

“ERİŞİM BİZİM İÇİN ÖNEMLİ'

Toplumun genelindeki engelli oranı düşünüldüğünde yükseköğretimde öğrenci oranımız düşük. Tabi bu oranın aslında gerçeği yansıtmadığını düşünüyoruz. Bunun ana sebebi toplumun hala engelli bireyleri her ne kadar söylemde öyle olmasa da eşit bireyler olarak kabul etmemesi. Toplumdaki beyan edilen resmi engelli oranının da bundan dolayı gerçek rakamların altında olduğu söylenilebilir. Doğru verilere erişim bizim için çok önemli. Yükseköğretim kurumlarımızın bu öğrencilerimizle ilgili YÖKSİS sistemine yaptığı veri girişleri, öğrencilerimizle ilgili yapacağımız planlamalarda ve uygulamalarda bizim için çok mühim. Gerçek sayıları bilmediğimiz takdirde engelli öğrencilerimiz için uygun planlamaları yapmak ve önlemler almak mümkün olmayacaktır. Bu konuda hassasiyet göstermek gerektiği hususunu bu vesile ile tekrar ifade etmek isterim. Hatta engelli olduğunu saklama ihtiyacı hisseden öğrencilerimiz olduğunu biliyoruz. Değerli hocalarım, sizler tarafından bu öğrencilerimize de erişilerek ihtiyaçlarını tespit etmenizi, sorunlarına çözüm bulmanızı bekliyoruz. Törende, 18 üniversiteye engelsiz üniversite bayrak ödülleri, üç üniversiteye de nişan ödülü verildi. Programda İstanbul’un Beykoz semtinde yaşayan ve dünyaca ünlü besteci Mozart’la aynı müzik kulağına sahip 19 yaşındaki otizmli Yunus Yazar da piyano çaldı. Daha sonra program, YÖK Engelsiz Eğitim Çalıştayı ile devam etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Magazin

Ondan kalan şarkılara muhteşem final

Magazin

Zeytinyağı Festivali'nde Tuğba Yurt coşkusu 

Genel

Ara Güler'e veda

Magazin

Oyuncu Türkan Şoray: Hayatımı sinema filmleri içerisinde yaşadım

Magazin

Aleyna Tilki, “shuffle party” konseptli onlıne konser verecek

Magazin

"Oyunculuk kaşının gözünün güzel olması değil" 

Magazin

 Nicole Kidman: "Tom Cruise ile evliliğim beni tacizden korudu" 

Magazin

Simge: Beni kısa zannediyorlar ama..

Genel

''Mimikleriyle cümle kuran son meddah: Erol Günaydın''

Magazin

 MilyonFest'e geri sayım başladı 

Sağlık

Cilt bakımınızı ihmal etmeyin 

Magazin

 Müjde Ar annesi Aysel Gürel'i anlattı