Özel Haber

Özel Haber Haberleri

“Eksik Parça'nızı tamamlama fırsatı

04.05.2018 10:30
“Eksik Parça'nızı tamamlama fırsatı

Makbule AKGÜL AKKUŞ
Gözde Şenel, Küçükesat'ta sihirli parmaklarıyla küçük bir atölyeye hayat veriyor. Atölyenin hikayesi de can alıcı… Şenel'in yaptığı ürünlerde eksik parçaları siz tamamlıyorsunuz. Şenel, kendi yaşamından sıkılıp hayatına anlam katmak isteyen kadınlardan… Markanın adı Misingpiece... (Eksik parça) Ürünlerde puzzle şeklinde bir parça eksik. Şenel, diyor ki siz tamamlayın o eksik parçayı… Şenel, yaptığı tasarımlarla oldukça farklı bir dünyanın kapılarını aralıyor… Renk renk birbirinden güzel keçeler ile şahaserler yaratan Şenel'in marifetli parmakları inanılmaz ayrıntılarla görsel bir şölen yaşatıyor. Şenel, biraz keçe, biraz kumaş ve biraz da el becerisi ile insanlarda ve evlerde farklı dokunuşlara imza atıyor… Şenel, “Eksik Parça'larını tamamlama sürecini Başkent Gazetesi’ne anlattı.

? Kendinizden biraz bahseder misiniz?

37 yaşındayım. Başkent Üniversitesi Sağlık İşletmesi Bölümü mezunuyum. Eğitimimi sağlık işletmesi üzerine yaptım. Mastır da yaptım. 15 senedir de sağlık sektöründe çalışıyordum. Son iki senedir tasarım işleri yapıyorum.

? 15 yıldır sağlık sektöründesiniz sağlık sektöründen neden koptunuz?

Aslında ben seviyorum sağlık sektörünü. Fakat, bu işi daha çok seviyorum. Bu işi zaman zaman yapıyordum. Baktım sonra tüm zamanımı bu işe ayırmaya başladım. Tasarım işini ek iş olarak yapıyordum. Yaptığım ürünleri internet üzerinden satıyordum. Ek işi para için değil üretimin bir parçası olmak için yapı yordum.

? Neler üretiyorsunuz?

Küçük bir atölyemiz var. Üretimde bir sınırımız yok. Hayal ettiğimiz her şeyi üretiyoruz. Eksik olduğunu düşündüğümüz parçaları üretiyoruz. Markamızın adı Misingpiece. (Eksik Parça)

? “Eksik olduğunu düşündüğümüz parçalar' derken neyi kast ediyorsunuz?

Yani yapılması gerektiğini düşündüğümüz parçalar. İnsanların kullanmasını istediğimiz parçaları yapıyoruz. Ne mesala çanta, çantada sınırımız yok. Keçeden, deriden, kumaştan yapıyoruz.

ÜRETİKÇE MUTLU OLUYORUM…

Kişiye özel hediyeler, çanta, pasaportluk, papyon, amerikan servis, bardak altlığı, rozet, tablo, makyaj çantası, tablet kılıfı... Modelini tasarlıyoruz. Ben ve eşim beraber çalışıyoruz. Lazer makinamız var kesiyoruz. Bir ustamız var, o dikiyor. Eşim çizim ve tasarım konusunda bana destek oluyor.

? Üretim size neyi ifade ediyor?

Ürettikçe mutlu oluyorum. Hayalimdekileri gerçeğe dönüştürmek istiyorum. Hayalimdeki bir ürünü gerçeğe dönüştürebildiğim zaman bu beni çok mutlu ediyor. Ürünlerimi insanların beğenisine sunup onların da o ürünü beğenip kullanması mucizevi bir şeye dönüşüyor. Üretimin bir parçası olmayı böyle algılıyorum. İnsanların benim tasarladığım bir ürünü beğenmesi ve aynı zamanda kullanması mutluluk verici. Benim hayatımın amacı bu bir anlamda.

BİR TOP KEÇE İLE BAŞLADIM

? Hikâyeniz nedir?

Hem hastanelerde hem de farklı sağlık sektörlerinde çalıştım. En son çalıştığım yer bir ilaç firmasıydı. Çalışma şartları ve imkanları olarak bir sıkıntım yoktu. Fakat o işin bana göre olmadığını artık anlamaya başladım. Kendime bir hedef koymuştum. Ankara'da kurumsal bir firmada yapabileceğimin en iyisini yapacağım demiştim. Ve yaptım. Belki farklı pozisyonlarda bir şey yapabilirdim ama artık çok bunalmıştım ve benim limitim buydu.

Tasarım sürecine nasıl başladınız?

Bir şeyler üretmem gerekiyordu. Dolayısıyla internetten çalıştığım ofise bir top keçe ısmarladım. Sonra, eşime dedim ki 'Böyle bir şey yapmak istiyorum.' 'Ne yapmak istiyorsun' dedi. Kağıtlardan kestim, çizdim 'Böyle bir şey dedim.' 'Tamam' dedi 'Ben modelini bilgisayarda çizerim' dedi. Öyle başladık bir gece. Ondan sonra o çantayı yaptıracak imalatçı bulduk. Tabi bunun bir sürü aşaması var. İlk gittiğimiz kişi ile çalışmadık. Arada, başarısızlıklarımız da oluyordu. Bir sürü şey yaşadık. Aslında bir ürünün üretilmesi, hani biz para verip satın alıyoruz ya oraya gelene kadar neler neler oluyor. Bir çanta yaparken materyal seçimi tasarlanması bu materyale uygun fermuar seçimi bile bir olay. Yanlış renk fermuar seçerseniz ürün ölüyor. Bütün bunlar o kadar zahmetli ki. İşte üretmek o yüzden mucizevi bir şey. Bütün süreçler akılda bir araya geliyor. Siz bu üretim sürecini bir araya getiriyorsunuz ve ortaya bir ürün çıkıyor. Üstelik bu ürünü herkes beğeniyor ve alıyor.

? Bir ürünün ortaya çıkması ne kadar zamanınızı alıyor?

Emek süreci çok yoğun öyle gözüküyor… Çok emek isteyen bir süreç. Ama aklımızda oturduysa ürünü üretmek çok kolay. Matematiksel olarak oturduysa hiç bir sıkıntı yok ürünü hemen ortaya koyabiliyoruz. Butik olmanın avantajı da bu.

? Tasarım sürecinde asıl belirleyen sizsiniz değil mi?

Bana kalsa ben sadece hayal edeyim tasarlayayım ekip yapsın. Benim en büyük hedefim o. Şu an her şeyi biz yapıyoruz. Kargoyu da biz yapıyoruz, en önemli toplantıya da biz gidiyoruz. Bu sürecin avantajları da var dezavantajları da. Çıktık bir yola bakalım…

EKSİK PARÇAMI TAMAMLADIM...

? Bize Misingpiece'den bahseder misiniz?

Markanın adı Misingpiece. Ürünlerde o yüzden puzzle şeklinde bir parça eksik. Yani ürünlerde boşluklar var puzzle şeklinde. Ve o eksik parçayı siz tamamlıyorsunuz. Biraz Ankara'da da bu tasarım pazarlarından dolayı markayı tanıtmaya başladık. İnsanlar, üründe bir parçanın eksik olduğunu gördüğü zaman 'Aaaaa Misingpiece' diyebiliyor. Ürünlerde o kimliği oturtmak önemli. Bir kimlik oluşturmaya çalışıyoruz. Markanın ortaya çıkması şöyle oldu. “Bu hayatta bir şeylerim eksik dedim' benim eksik parçamı tamamlamam lazım. Ben bu işle eksik parçamı tamamladım. İstiyorum ki bu ürünlerle herkes eksiğini tamamlasın. O yüzden benim sınırım yok. Eksik olan şeyler var mesela pro çantası ürün yelpazesi dar. Eksik olan ürünler üzerinde yoğunlaş- maya çalışıyorum. O alanda da bir şeyler yapmaya çalışıyorum.

KÜÇÜK GÜLÜMSEMELER...

Bu yoğun tempoda koştururken hepimiz belki de rutinlerimizin birer piyonu haline geliyoruz. Şöyle bir soluklanıp da etrafımıza baktığımızda bazen nasıl da iyi hissediyoruz kendimizi. Hayatın hengamesinde yüzlerimize ufak bir gülümseme kondurabilecek her şey aslında o kadar değerli ki... Yaratıcılığın ucu bucağı yok; en güzel tarafı da bu, her an karşımıza yeni bir şey çıkabilir ve biz bu yeni tasarımlar sayesinde yüzlerimize konan küçük gülümsemelerin tadını doyasıya çıkartabiliriz. İşte bu ürünler, benim eksik parçalarımı tamamlı- yor, beni gülümsetiyor. Hayatı kolaylaştırabileceğini düşündüğüm eksik parçalar da yolda. Tüm ürünlerimde, bu süreci temsilen eksik bir parça oluyor. Hayatta bizi gülümseten o minicik şeylerden biri, bir eksik parça işte, tamamlanmaya yüz tutmuş. Düşünsenize, çok severek kullandığınız çantanın ya da tablet kılıfının bir parçasını sevgiliniz kendi cüzdanında saklıyor, mesafeler bile olsa kalpler bir, bir anda eksik bir parçanız tamamlanıyor. İşte tam da bu yüzden Misingpiece ile karşınızdayım, üstelik isminde bile bir s’si eksik….

ANTATO'DA DİRSEK DİRSEĞEYİZ

? Hedefiniz nedir?

İnsanların ihtiyaç duyduğu ve piyasada olmayan ürünler başta olmak üzere bizim hayal ettiğimiz tasarladığımız her şeyi üretip satabilmek. Benim de içinde bulunduğum tasarımcılar topluluğumuz var. Ankara Tasarımcılar Topluluğu.(Antato) Orada başkan olarak görev yapıyorum. Topluluğun içinde yaklaşık 25 tasarımcı yer alıyor. Tasarımın bir ucundan tutmak isteyen, her disiplinden insanın dahil olduğu bir topluluk. Birbirimize dirsek dirseğe temas ettiğimiz, yeri geldiğinde tasarım pazarları düzenlediğimiz bir grup. Bir senedir de beraberiz.

? Nasıl oluşturdunuz bu grubu? Nasıl yan yana geldiniz?

Bir Whatsapp grubuyla başladık. Ondan sonra her ay düzenli olarak yan yana gelmeye ve çalış- maya başladık. Dernek değiliz ama bir platform. Kooperatif olacağız büyük bir ihtimalle. Her ay toplantımız var. Yönetim kurulumuz, Etik kurulumuz, Tüzüğümüz var. Yani biz kendi içimizde sistemli çalışıyoruz. Platformda farklı beyinler farklı çözümler getirebilir şiarıyla yan yanayız.

KALIPLARIN İÇİNE SIKIŞMAYALIM!

? Sizi bu sürece evrilten ne? Yaşamın tek düzeliği mi?

Sadece bir şeylerin üretilmesi gerektiğini düşünüyorum. Çok sıkıldım çalışma hayatının 9-6 olmasından. Mesaili çalışmak hiç akıl kârı bir şey değil. Çünkü verimli bir şey değil. Bence herkes bir süre sonra freelance olarak çalışacak. Artık bu kalıplardan çıkmamız lazım. Herkes 9-6 çalışıyor bunlar çok durağan ve insanın yaratıcılığını engelleyen yaşam kalitesini de düşüren şeyler. Belki biz günde 15 saat çalışıyoruz ama daha verimli geçiyor. Hem daha çok çalışıyoruz hem daha verimli çalışıyoruz. Bence insan esnek olmalı. Gece üçte de kalkıp çalışabilmeli. Eğer o anda çalışmak istiyorsa. İlla 9-6 çalışmamalı. 9-6 insan yaratıcığını engelleyen ve öldüren bir çalışma sistemi. Yeri geliyor 7-24 saat çalışıyoruz, yeri geliyor vardiyalı çalışıyoruz, yeri geliyor 4 saatte işimiz bitiyor. Önemli olan üretmek o yüzden kalıplar içine sıkışmamız lazım. İnsan kendini dinlediği zaman zaten neyin doğru olduğunu bence buluyor. Sadece rahat bırakmak lazım. Ben de kendimi rahat bıraktım.

? Bize kendinizden bahseder misiniz?

Ben Ömer Faruk Şenel. 2004 Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık Bölümü mezunuyum. Mezun olduktan sonra askere gidip geldim. Askerden geldikten sonra da babamdan feyz alarak bir firma kurdum. (Babam inşaat mühendisi ve müteahhitlik işleri yapıyor.) Baktım müteahhit olmuşum. İhalelere girip devlete iş yapmaya başladım. Ondan sonra Gözde ile tanıştık evlendik. Gözde, “Tasarıma merak saldım' deyince teknik kısımlarına elimden geldiğince yardımcı olmaya çalıştım. Tasarımları o yapıyor, ben de işin çizim kısmına yardımcı oluyorum. Çizimlerini yapıyorum daha çok. İşin beyni Gözde…

THE MADECAP...

Aslında tasarım ve müziği birleştirdim.

? Tasarım ve müzik derken..?

Davulcuyum. Bizim bir müzik grubumuz var. Adı The Madecap 80'lerin müziklerini yapıyoruz. Bir tane albümümüz var. Şimdi yoğun bir şekilde de konserlerimiz oluyor yurt içi ve yurt dışında.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Magazin

Ondan kalan şarkılara muhteşem final

Magazin

Zeytinyağı Festivali'nde Tuğba Yurt coşkusu 

Genel

Ara Güler'e veda

Magazin

Oyuncu Türkan Şoray: Hayatımı sinema filmleri içerisinde yaşadım

Magazin

Aleyna Tilki, “shuffle party” konseptli onlıne konser verecek

Magazin

"Oyunculuk kaşının gözünün güzel olması değil" 

Magazin

 Nicole Kidman: "Tom Cruise ile evliliğim beni tacizden korudu" 

Magazin

Simge: Beni kısa zannediyorlar ama..

Genel

''Mimikleriyle cümle kuran son meddah: Erol Günaydın''

Magazin

 MilyonFest'e geri sayım başladı 

Sağlık

Cilt bakımınızı ihmal etmeyin 

Magazin

 Müjde Ar annesi Aysel Gürel'i anlattı