İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

Şiddetle mücadele günleri başlıyor 

Genel

Hastalarıyla ''Doğu Ekspresi'' yolculuğunda

Genel

İlginç sanatıyla ilgi çekiyor

Çevre

Nadir rastlanan 'beyaz ağaç serçesi' başkentte görüldü

Magazin

Aras Bulut İynemli ile Aslı Enver ikinci kez kamera karşısında 

Sağlık

Antibiyotik direnci konusunda ilk sıradayız 

Genel

ODTÜ Dans Sporu Şampiyonası'na 334 dansçı katıldı 

Kültür-Sanat

Yaşamın izleri bu sergide

Magazin

Yeni albümü Nisan'da 

Magazin

Gülşen," Şarkı söylemeseydim sinirden herkesi öldürürdüm" 

Magazin

Ünlü oyuncu Ahmet Kural savcılığa çağrıldı

Magazin

Çukur'un İdris babası Ercan Kesal'dan eleştirilere yanıt 

Gündem

Gündem Haberleri

Atak: Tüketici u-mutsuz

16.03.2018 10:10
Atak: Tüketici u-mutsuz

Halil ÜNAL
Türkiye’nin en büyük tüketici çatı örgütü olan Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Baş- kanı Hasan Atak, 15 Mart Dünya Tüketici Hakları Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, “Tüketici gıda güvenliği, genetik yapısı değiştirilmiş ürünler başta olmak üzere tüketiciyi koruyan yasalarda  yapılan değişiklikler, tüketici şikayetlerini çözümleyen tüketici hakem heyetlerinin sayısının üçte iki oranında azaltılabilecek olması nedeniyle u-mutsuzdur ve giderek umudunu yitirmektedir' dedi. 

Atak, gıda güvenliği konusunun giderek kötüleştiğini söyleyerek, şöyle devam etti: “Özellikle süt ve süt ürünlerinde yapılan gıda tağşişleri, et ve tavuk ürünlerinde görülen hastalık yapıcı bakteriler nedeniyle yüzlerce tüketicinin hastanelik olması; genetiği değiştirilmiş yemlerin gıdalara bulaşma riskinin devam etmesi ve nihayet son aylarda yaşanan tüm paketlenmiş gıda ürünlerinde ve bir çok içecekte kullanılan nişasta bazlı şekerlerin yarattığı sağlık sorunları ve bunlara ek olarak temel gıdalarda insafsız bir enflasyon süreci yaşanmaktadır. Son olarak Tüketici Hakem Heyetlerinin sayısın üçte iki oranında düşürebilecek olduğunu duymakla tüketici mutsuz ve umutsuz hale getirilmiştir. Bugün Türkiye’de tüketici haklarının durumu ne diye baktığımızda öncelikle nimet ve külfet ölçeğinden hareket etmek gerekir. Burada, önce yediğimiz ekmekten, içtiğimiz sudan, kullandığımız elektriğe kadar tükettiğimiz her şeyden KDV, ÖTV, İletişim Vergisi, TRT Payı vb.  adlarla dolaylı vergiler ile 2018 bütçesine koyulan ve tüketiciye ödettirilecek Dolaylı Vergilerin toplam vergiler içerisindeki payı yüzde 68,10 olduğunu belirtmek gerekir.'

“MUTFAKTAKİ YANGIN BACAYI SARMIŞTIR'

Tüketilen sebze ve meyvenin tarladaki fiyatı pazara geldiğinde üç, beş kat arttığını ve aynı durumun, et, ekmek ve sütte de yaşanmakta olduğunun altını çizen Hasan Atak, “Mutfaktaki yangın bacayı sarmıştır.  Gıda güvenliğinde Nişasta Bazlı Şekerin, Pancar Şekerini ezeceği bir özelleştirme sürecinde  tüketici, obeziteden, kansere, kısırlığa doğru hızla koşturulmaktadır. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yaklaşık dokuz aydır tüketici sağlığıyla oynayan firmaları açıklamamaktadır. Neleri yediğimizi, içtiğimizi bilemiyoruz.

Gıda da hile ve tağşiş yapan firmaların açıklanmamış olması hilekarları cesaretlendirerek haksız bir rekabete neden olmakta. Elektrikte 'hırsılama’yı, 'kayıp-kaçağı’  biz ödüyoruz. Suda, doğalgazda, benzin fiyatlarında dünya şampiyonluğunu biz Türk Tüketicileri olarak hiç kimseye kaptırmıyoruz (!)... Müşteri olarak bankamatiğe kartımızı soktuğumuzda; öğrenci olarak ilk, orta öğretim, üniversite sınavlarına girdiğimizde; hastanede muyane olduğumuzda; eczaneden ilaç aldığımızda ücret ve farkları biz ödüyoruz. Hatta Deli Dumrul’u bile kıskandıracak şekilde, değil geçmediğimiz; duymadığımız, görmediğimiz köprülerin bile geçiş ücretini biz ödüyoruz! Son olarak hazırlanan bir tebliğ ile tüketicinin hak arama yolları da kısıtlanmaktadır. 1011 Tüketici Hakem Heyeti’nin sayısın 311’ e kadar indirilmesine olanak sağlayan çalışmalar son aşamasındadır. İşte Türkiye’ de Tüketici Haklarının durumu' diye konuştu.