Özel Haber

Özel Haber Haberleri

Ankara’nın tarihe açılan kapısı...

01.05.2018 10:15
Ankara’nın tarihe açılan kapısı...

Makbule AKGÜL AKKUŞ
Hamamönü Yakup Kadri'nin Ankara’sını anımsatır. En önemli özelliği, henüz mahalle havasının yitirilmemesidir. Bir süre de olsa beton yığınlarından kurtulup, Kızılay’ın sıkışıklığından kaçabileceğiniz farklı bir havada güzel vakit geçirebileceğiniz mahalledir. Hamamönü’nün Arnavut kaldırımlı dar sokaklarında cumbalı evleri arasında yürürken tarihe tanıklık edersiniz. Ayrıca, Hamamönü Ankara’nın eski kabadayı mahallesidir de. Hamamönü adını Tarihi Karacabey Hamamı’ndan alıyor. Burası Ankara’nın ilk yerleşim yerleri arasında… Eskiden harabe ve virane diyebileceğimiz bir yerken şimdilerde restore olmuş evleri ile eski Ankara'da dolaşıyormuş hissine kapılacağınız bir mahalle. Mahallenin sokaklarında gezerken Murathan Mungan’ın “Şairin Romanı' kitabında betimlediği Ana-Kara’da’sınızdır tıpkı… Hamamönü’nde görülebilecek yerler arasında eski evlerin yanı sıra restore edilen tarihi camiler (Sarıkadı Camii, Karacabey Camii, Hacı Musa Camii) ve Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı’nı yazdığı ve müze haline getirilen Tacettin Dergahı ve yanındaki camii bulunuyor.

DİNGİNLİĞİN YAŞANDIĞI YER…

Hamamönü, 2006 yılına kadar terkedilmiş ve izbe bir halde dururken restorasyon çalışmaları sonucunda Eski Ana-Kara’ya ışınlanabileceğiniz turistik bir alana dönüştü. Etraftaki camiler, hanlar, çarşılar, konaklar bunun göstergesi. Hatta birkaç yüz metre ilerideki Hacı Bayram Veli Camii bütün heybetiyle ayakta. Burada… Burası evleriyle, dergâhıyla, dinlenme mekânlarıyla, mahalle sakinleriyle, camileriyle klasik bir mahalle… Osmanlı mimarisini ve tarihi yapısını gözler önüne seren Ankara Hamamönü, Osmanlı ve Cumhuriyet tarihine de tanıklık etmiş. Hamamönü, Kale’nin güney doğu yamaçlarından eskilerin tabiriyle Cebeci çayırına ve demiryoluna doğru sarkan bir aks üzerinde. Batı yanında Hacettepe vardır ki, bir kısmı efsaneleşen kendine özgü kültürüyle 1960’lı yıllarda üniversite kurulana kadar insanların yaşadığı bir Ankara mahallesidir. Hamamönü gibi...

İLK YERLEŞİM ALANLARINDANDIR

Semte ve mahalleye adını veren Karacabey Hamamı esas olarak bir külliyedir. Hamam külliyenin vakfıyelerindendir ve külliyeden günümüze ulaşan tek yapı. Ankara kenti zaman zaman genişleyip daralsa da 1930’lu yıllara kadar kalenin etrafında şekillenmiştir. Hamamönü ve çevresi de camilerin, dergahların ve diğer kalıntıların da gösterdiği gibi kentin Müslüman sakinlerinin yerleştiği alanlardan. Karacabey Külliyesinin yapıldığı 1440 yılından itibaren sürekli bir yerleşime sahne olan semtten günümüze, 19’uncu yüzyıl öncesinden bir kaç mütevazi cami ve bir kaç mescitten başka bir de Taceddin Dergahı kalmıştır. 19’uncu yüzyıl öncesinin azlığına karşın 19’uncu yüzyıl sivil mimari örnekleri açısından Hamamönü çok az yere nasip olan bir zenginliğe sahip. Binaların nitelikleri semtin refah düzeyinin hiç de azımsanamayacak bir noktada olduğunu gösteriyor. Cumhuriyet kurulduktan sonra planlı kentleşme sürecine girilmiş, yapılan ilk plandan sonra kentin kale civarına sığmayacağı anlaşılmış bunun üzerine 1930’lu yıllarda kentin güney ve güney batı/batı yönlerinde gelişmesi gündeme gelmiş, eski kent alanları gerilemeye başlamış. Uzun savaşlardan ve kıtlıklardan dolayı zaten gerilemekte olan eski kent alanları neredeyse kaderine terk edilmiş, yirminci yüzyıl biterken Hamamönü dahil pekçok alan kentsel çöküntü alanı haline gelmiş. 2000’li yıllara kentsel çöküntü alanı olarak giren Hamamönü, Altındağ Belediyesi tarafından planlanarak yürütülen tarihi mekanların yenilenmesi çalışmaları sonrasında yeniden parlak bir döneme girmiştir. İshak Ağa Konağı, Kamil Paşa Konağı, Beynamlızade Konağı, Kabakçı Konağı gibi sivil mimari örnekleri, Taceddin Sultan Camii, Hacı İlyas Camii, Hacı Musa Camii, Sarıkadı Camii, Mehmet Çelebi Camii gibi tarihi dinsel mekanları, Taceddin Dergahı, Mehmet Akif Müze evi gibi yapılarıyla ve sessiz sakin sokaklarıyla huzurun nabzının attığı bir yer haline gelmiştir.

MÜZE GİBİ…

Osmanlı devletinin tarihi eserlerine ev sahipliği yapan Ankara Hamamönü, günümüzde açıkhava müzesi niteliği taşıyor. Ankara Hamamönü, Ankara evleri ve konakları müze haline getirilmiştir. Yazın gelmesi ile daracık sokakları ve tarihe ışık tutan evleri ile daha da hareketlenen Hamamönü, koruma altına alındı. Hamamönü’ne özel hanlar, hamamlar, çarşılar ve parklar dahil olmak üzere pek çok tarihi yapı 2011 yılında başlatılan projelerle restore edildi. Düzenlenen çalışmalarda tarihi evlerin içerisine girebilen ziyaretçileri dönemin eşyaları ve dekorasyonu karşılıyor. Şark köşeleri, bakır eşyalar, gaz lambaları, tarihi yazıtlar ve döneme eşlik eden diğer eşyalar balmumu heykelleri ile karşılaşırsınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Magazin

Ondan kalan şarkılara muhteşem final

Magazin

Zeytinyağı Festivali'nde Tuğba Yurt coşkusu 

Genel

Ara Güler'e veda

Magazin

Oyuncu Türkan Şoray: Hayatımı sinema filmleri içerisinde yaşadım

Magazin

Aleyna Tilki, “shuffle party” konseptli onlıne konser verecek

Magazin

"Oyunculuk kaşının gözünün güzel olması değil" 

Magazin

 Nicole Kidman: "Tom Cruise ile evliliğim beni tacizden korudu" 

Magazin

Simge: Beni kısa zannediyorlar ama..

Genel

''Mimikleriyle cümle kuran son meddah: Erol Günaydın''

Magazin

 MilyonFest'e geri sayım başladı 

Sağlık

Cilt bakımınızı ihmal etmeyin 

Magazin

 Müjde Ar annesi Aysel Gürel'i anlattı