İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Genel

Başkan Yavaş imzalı çevreci projeler hayata geçiyor 

Genel

Can dostlara sıcak yuva 

Magazin

İngiltere güzeli Muğla'ya hayran kaldı 

Genel

Dev Projeye miniklerden büyük destek 

Kültür-Sanat

Piyanist İdil Biret'ten "19 Mayıs" konseri

Genel

Europa-Orient/Doğu-Batı Dostluk Ve Barış Ralli'si Ankara'dan yola çıktı

Genel

19 Mayıs'ı başkentin zirvesinde kutladılar

Spor

Engelleri bocceyle aştılar 

Genel

 Lüks otomobilini 1 milyon adet taşla kapladı 

Kültür-Sanat

Çankaya'da Fınal Four heyecanı yaşanacak 

Genel

Ankara 19 Mayıs'ta tek yürek olacak 

Genel

 Engelsiz Çankaya için el ele 

Gündem

Gündem Haberleri

Ankara'da tüketiciye sayaç dayatması

30.11.2017 09:49
Ankara'da tüketiciye sayaç dayatması

Uğur DUYAN/Baskentgazete.com.tr

Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turhan Çakar, Başkent Doğal Gazın Ankaralı tüketicilere, 20 yılını doldurmuş kartlı sayaçların mekanik sayaç ile 406 TL güvence bedeli karşılığında değiştirilmesi için dayatmada bulunulduğunu söyledi. Başkent Doğal Gazın bu uygulamasının usulsüz olduğunu savunan Çakar, usulsüzlüğe EPDK'nın da göz yumduğunu iddia etti.

Turhan Çakar, Başkent Doğal Gazın Ankara'daki abonelerinden ön ödeme ya da mekanik sayaç bedeli alarak usulsüzlük yaptığını iddia etti. Çakar, EPDK'nın konuya ilişkin kararında kartlı-ön ödemeli sayaçların mekanik sayaçla değiştirilmesi zorlaması olmamasına karşın Başkent Doğal Gaz Dağıtım AŞ'nin Ankaralılara 406 TL güvence bedeli karşılığında mekanik sayaç dayatmasında bulunduğunu ifade etti.

Tüketici Hakları Derneği'nden yapılan açıklamada, abonenin isteği dışında kartlı ön ödemeli sayaçların da mekanik sayaçla değiştirilemeyeceği vurgulanarak, Doğal Gaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği'nin bu konuda, 'Dağıtım şirketi, mevcut mekanik sayacın ön ödemeli sayaç ile değişimi hususunda müşterilerine hiçbir şekilde zorlamada bulunamaz' hükmünün yer aldığı vurgulandı. Dernekten yapılan açıklamada,'EPDK tarafından Tüketici Hakları Derneğine verilmiş olan 08.08.2014 tarih ve 47425 sayılı cevap yazısının son paragrafında ise, 'abonelerin mevzuat çerçevesince sahip oldukları yükümlülükleri yerine getirmiş olmaları şartıyla kullanmakta oldukları ön ödemeli sayaçların, abonelerin talepleri olmadan mekanik sayaçlarla değiştirilmesi mevzuat çerçevesince mümkün değildir.' denilmiştir.

Yönetmeliğe aykırı

Başkent Doğal Gazın uygulamasının, 'Ölçü ve Ölçü Aletleri Muayene Yönetmeliği'ne aykırı olduğunun vurgulandığı açıklamada şu ifadeler yer verildi:

'Ölçü ve Ölçü Aletleri Muayene Yönetmeliği'nin 'Periyodik Muayene' başlıklı 9. maddesinin (b) şıkkında ise 'elektrik, su ve gaz sayaçlarının periyodik muayenelerinin on yılda bir yaptırılması zorunludur' denilmektedir. Söz konusu bu hüküm gereğince sayaçların yaşından ve kullanım süresinden bahsedilmemektedir. Yani, 40-50 yaşında bile olsa her on yılda bir periyodik muayene yapılması gerekmektedir. Ayrıca,  sayaçların arızalanması ve ölçümünde bir sorun olması durumunda ise 3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunun hükümlerine göre muayeneleri tamirleri ve ayarları yapılmaktadır.'

Tüketici Hakları Derneği'nden yapılan açıklamada, Başkent Doğal Gazın uygulamasının ve EPDK'nın aldığı kararın mevzuatla çeliştiği savunuldu. 6807 Sayılı EPDK kurul kararıyla, 20 yılını doldurmuş sayaçların sökülebileceği hükmünün, Doğal Gaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği'nin sayaçlara ilişkim hükmü ile çeliştiğinin savunulduğu açıklamada,  sayaçlara ilişkin hükmün, 'Dağıtım şirketi, mevcut mekanik sayacın ön ödemeli sayaç ile değişimi hususunda müşterilerine hiçbir şekilde zorlamada bulunamaz' şeklinde olduğu vurgulandı. Tüketici Hakları Derneği, uygulamanın Ölçü ve Ölçü Aletleri Muayene Yönetmeliği'nde yer alan elektrik, su ve gaz sayaçlarının periyodik muayenelerinin on yılda bir yaptırılması zorunludur hükmü ile çeliştiğini de savundu.

Cumhurbaşkanı'na şikâyet ettik

Açıklamada bu konuyla ilgili olarak şu ifadelere yer verildi:

"Tüm bu hükümlerden hareketle, abonelerin kartlı sayaçlarının 20 yılını doldurmuş olsa bile, çok yüksek bir güvence bedeli (406TL) karşılığında ille de mekanik sayaçla değiştirilmesi konusunda bir dayatma yapılması tüketici haklarına, kamu yararına, hukuk ve adalet anlayışına, ticari ahlaka aykırıdır. Tüketici Hakları Derneği olarak, Ankaralıların mağduriyetinin giderilmesi ve yasal haklarının korunması için Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanına yazı yazacağız ve konunun takipçisi olacağız. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığını ve EPDK’yı Başkent Doğal Gaz Dağıtım A.Ş.’nin bu usulsüzlüğünü durdurmak üzere acilen göreve çağırıyoruz."

Hükümde ne deniyor?

EPDK'nın 26.12.2016 tarih 6807 sayılı 'Doğal Gaz Dağıtım Sektörü Bağlantı ve Hizmet Bedellerine İlişkin Usul ve Esaslar'ında kurul kararının sayaçların değişimi konusundaki hükmü şöyle: "Dağıtım şirketi tarafından müşteri talebi olmaksızın, teknik arıza sebebiyle kullanılamaz durumda olan sayaçlar için 14 (ondört) yılını doldurmuş olmak, diğer hallerde ise 20 (yirmi) yılını doldurmuş olmak kaydıyla; mekanik sayaç ön ödemeli veya mekanik sayaçla ya da ön ödemeli sayaç mekanik veya ön ödemeli sayaçla değiştirilebilir. Bu kapsamda dağıtım şirketi tarafından ilgili müşterilerden sayaç ve sayaç değişim bedeli alınmaz."