"Türkiye'yi kadınlar yönetsin"

KAİSDER Başkanı Göknur Atalay

KAİSDER Başkanı Göknur AtalayOkunma 09 Eylül 2017, 08:04

Kadın İşveren ve Sanayiciler Derneği (KAİSDER) Başkanı Göknur Atalay, Türkiye’yi kadınların yöneterek farklı bir boyuta taşıyacağı görüşünde. "Kadınlar olarak bir işi yaparken o arada birkaç işi de yapabiliyor ya da yönetebiliyoruz" diye ifade ediyor Atalay. 30 kadınla yola çıkarak KAİSDER’i kurduklarını anlatıyor ve hedeflerinin Anadolu’daki iş kadınlarına ulaşmak olduğunu vurguluyor. "Türkiye genelinde bir mıknatıs gibi bütün kadınları çekeceğini düşünüyorum KAİSDER'in. Bütün başarılı sanayici, iş hayatına gönül vermiş kadınları bünyemize taşıyacağımızı görüyorum… Harç olacağız bu anlamda" diyor Göknur Atalay. Kadınlar ile birlikte hedef kitlelerini gençlerin oluşturduğunu dile getiren işkadını Atalay, girişimci kadın ve gençlerin uluslar arası finans kaynaklarına erişimlerinde de bir ara yüz olma çalışmalarının sürdüğüne değiniyor. Atalay ile KAİSDER’in çalışmalarını ve hedeflerini Başkent Gazetesi için görüştük.

Başkent girişimcileri Röportaj: Aysel KANBER

Var olanların dışında neden ihtiyaç duyuldu yeni bir iş kadını derneğine?

Türkiye’deki iş kadını olan her kadına dokunabilmek, kadın istihdamını büyük ölçüde arttırmak ve sanayiciliğe özendirmek için kurulmuş bir dernek KAİSDER. Biz feminist bir dernek değiliz. Erkeklerle de işbirliği yapacağız. Bu anlamda en çok kadın istihdamı sağlayan işveren de bizim yanımızdadır, karşımızda olması mümkün değil.

Çok yeni bir derneğiz. İlk Olağan Genel Kurulumuz 8 Haziran’da gerçekleşti. Oluşumumuzun yaklaşık 9 aylık bir geçmişi var. KAİSDER’in ilk resmi başkanıyım.Daha önce geçici yöneticilerimiz oldu. Hızlı bir çalışma başlattık, projelerimizi ortaya koyduk. Ve Anadolu işkadınları ile işbirliği yapma ve kadın istihdamını bütün Anadolu’da artırmaya yönelik ilk projemizin startını verdik.

Projenin hedefi ve detayları konusunda bilgi verir misiniz?

Türkiye’deki kadın STK’lar ile işbirliği yaparak, onların başkanlarını da davet ederek Ankara’da bir çalıştay yapacağız. Bu çalıştayda birlikte nasıl projeler üretebileceğimizi tartışacağız. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, sivil toplum kuruluşları, akademisyenler de çalıştaya katılacak. Çalıştaydan tabi ki bir sonuç raporu çıkacak. Birlikte Anadolu’da nasıl bir proje başlatacağımızın temellerini atmış olacağız.

İlk Ankara’nın ilçeleri ile başlamak istedik. Nallıhan Belediye Başkanının eşi bizleri ağırlamak istedi. 13 Temmuz’da Nallıhan’a gittik. Projemiz ilk filizini Nallıhan’da vermiş oldu. Nallıhan iğne oyası ile geçinir. Her ilçemizde öne çıkan ekonomik değerler mutlaka var . Çalışmalarımız ile bu değerlere dikkat çekeceğiz. 

Ankara’nın ilçelerini bitirdikten sonra Anadolu’nun diğer illerine geçeceğiz. Ankara özelinde ilçeler bazında çalışma yapacağız. Onun dışındaki çalışmaların tamamı iller bazında olacak. Belediyeler ve illerdeki kadın sivil toplum kuruluşları ile işbirliğimiz olacak. Kadın STK’ların da girişimci olanları bizi ilgilendiriyor.

Şu anda kaç üyeniz var?

Derneğin kuruluşunu 30 kadın ile yaptık. KAİSDER üyeliği sadece Ankara ile sınırlı bir yapıya sahip olmayacak. Henüz üyelik anlamında kapsamlı bir çalışmamız olmadı. Ama çok yeni olmamıza karşın 40 üyemiz söz konusu. Önce projelerimizi tanıtmamız gerektiğine inanıyoruz. Ardından bir yol haritası belirleyeceğiz. Yaz dönemine denk gelmesine karşın çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyoruz. 

Projelerinizde hedef kitle sadece kadınlar mı olacak?

Gençlere yönelik projelerimiz de olacak. Genç, hayata atılmak üzere olan girişimcilere hayallerini gerçekleştirmelerini destekleme anlamında bir projemiz var. Aslında projelerimizin isimleri ve detayları çok net ancak bunları şimdiden çok fazla dile getirmek istemiyoruz. Mesela en çok kadın istihdam eden erkek işverene ödül vereceğiz. Çok büyük bir projemiz var adını veremediğim, bu bir fon olacak. Kadın ve genç girişimcilere fon oluşturmaya yönelik bir proje. Girişimciliğe adım atan her kim olursa olsun ilk karşılaşacağı durum finans kaynağı… Biz de olabildiğince buna yönelik kısa ve doğrudan çözümler üretmeyi hedefliyoruz. Uluslar arası birçok ülke ile finans kaynaklarına ulaşmaya yönelik girişimlerimiz sürüyor. Bizim bu noktada görevimiz kaynaklara ulaşımda aracı olmak. Çünkü biz doğrudan finans sağlayamayız, bir banka değiliz.

Buradaki amaç kendi alanında ayakları yere basan, başarılı işlere imza atmış cesur ve girişimci kadınların birada olacağı yapıyı sağlamak. Biz yaptıkları işler ile kendini kanıtlamış bir ekibiz. KAİSDER böyle bir oluşum. Projeleriyle ödüller almış, pek çok yerde kendini ispatlamış bir iş kadını grubu. İş dünyasında çok sayıda kadın var ve kendi kabuklarına çekilmiş durumdalar. Biz onlara ulaşmak ve güç birliği oluşturmak istiyoruz. Sadece Türkiye sınırları içerisinde de kalmak istemiyoruz. Bu nedenle de uluslar arası projeler ile de ilgileniyoruz. Dolayısıyla dünya kadınları ile de ne yapabileceğimize bakıyoruz. Sadece Ankara içerisindeki iş kadınları olarak kalmak, Anadolu iş kadınları olarak kalmak değil hedefimiz… Uluslar arası, dünya iş kadınları ile birlikte nasıl el ele verebiliriz? Hem kendi çizgimizi korumak, hem de dünya iş kadınlarını Türkiye içerisinde nasıl yoğurabiliriz? Böyle bir sentez yapmak istiyoruz. Mesela her hangi bir ülkenin iş kadını potansiyeli ile Türk işkadını potansiyelini birleştirip ortaya büyük bir proje çıkartmayı düşünüyoruz. Bununla ilgili girişimlerimiz var. Avrupa, Asya ve Amerika iş kadınları ulaşmak istediğimiz potansiyel… Dünya ile irtibat kurma konusunda sıkıntımız yok. Yeni bir dernek olabiliriz ancak her üyemizin ciddi potansiyeli ve birikimi söz konusu. Çok yoğun bir programımız var. 2017 ve 2018’de gözümüzü açamayacağız. Ciddi bir şekilde, gece gündüz organize olmamız lazım. Bir şekilde bu projeleri hayata geçirmemiz çok önemli. Türkiye genelinde bir mıknatıs gibi bütün kadınları çekeceğini düşünüyorum KAİSDER’in. Bütün başarılı sanayici, iş hayatına gönül vermiş kadınları bünyemize taşıyacağımızı görüyorum… Harç olacağız bu anlamda.

Kadın yönetici konusunda ne düşünüyor sunuz? Hangi farkındalığı oluşturabileceğini öngörüyor sunuz kadınların?

Türkiye’yi kadınların yöneterek farklı bir boyuta taşıyacağını düşünüyorum. Çünkü bir işin kadının elinden kurtulması çok zor. Kadın, bir işi yaparken o arada birkaç işi de yapıyor ya da yönetiyor. Onun için eğer kadınlar yönetimi ele alırlarsa, çok daha değişik bir bakış açısıyla yöneteceklerini öngörüyorum. Ancak şöyle de bir gerçek var; bir kadının yönetime gelmesi yetmez, çünkü ekibiyle gelmeli ki başarılı olsun. Bugün kabinede iki kadın bakanın olması yetmez. Düşünün ki; 20 kişinin 18’i kadın, 2’si erkek olsun… Böyle bir yönetimden acaba nasıl bir Türkiye çıkar? Bugüne kadar hep çiçek gibi birkaç kadın kabineye serpiştirildi. Ben bu durumun tersi olsun diyorum; kadınlar yönetsin, erkekler de yönetimin içinde yer alsın. Bir kadın bakış açısıyla yönetimi görelim ülkemizde… Çok sayıda kendini yetiştirmiş kadınlarımız var. Bir de sözünü ettiğim ekibin içerisinde sanatçı kadınlarımız da olmalı.

Kadınlar birbirini çok daha iyi anlar. Birbirlerine bir bakış ile çok şey anlatırlar… Bir kadın partisi kurulabilir. Kesinlikle erkekleri dışlamıyoruz, sadece çoğunluğun kadınlar olmasını öneriyoruz, çalışma ve üretme rahatlığı olacağını düşündüğümüz için. Denenebilir, hiçbir şey kaybetmeyiz. KAİSDER’de küçük bir Türkiye örneğini veriyoruz… Bir kriter oluşturuyoruz.

Kendi firmalarınızda personel alımında özellikle kadın tercihiniz oluyor mu?

Yüzde 35-40 kadın çalışanım söz konusu. Ama enerji sektörü erkek egemen bir çalışma alanı. Buna karşın kadın çalışanımız sayısal olarak çok. Kadınların daha disiplinli çalıştığı bir gerçek. Ancak aynı işi yapan kişilerde kadını tercih edebilirim ama öncelikle işimizde kalifiye olması gerekiyor.

Oldukça yoğun bir iş temponuz var bunun üzerine bir de iddialı bir derneğin de yönetim sorumluluğunu almış bulunuyorsunuz…

Günümüzde artık şöyle bir noktaya gelinmiş; insanlar sorumluluk alıyorsa bir konuda, bu işten ne kazancım olur diye bakıyor maalesef. Oysa her şey menfaate dayanmamalı. STK’lar gönüllü ve maddi olarak cebinizden katkıda bulunduğunuz oluşumlar. Karşılığında topluma küçük de olsa bir katkınız olsun diye. Devletin STK’lara proje bazlı finans desteği olmalı. Her şeyi ben yaparım değil de, biz yaparız derseniz sorun olmuyor. İşinizde de öyledir, riskleri paylaşırsanız başarılı olursunuz.

Milyonlarca girişimci kadın var, hepsinden destek alabiliriz. Hep beraber yapmalıyız. Oyunu kuran da oynayanlarla aynı zamanı kullanacaktır. Yeter ki iyi kurgulayalım. KAİSDER olarak şansımızın iyi gittiğini düşünüyorum. Bir özel şirket yönetiyor gibi hareket ediyoruz. Kârımız maddi değil manevi…

İş alanlarımızda sınırlarımız var. STK’larda hayallerimizi gerçekleştireceğimiz ortamlar gibi geliyor bana. Bir mutfak hayallerimizi yoğurduğumuz… İşimden bunaldığımda içine kendimi attığım bir terapi yeri gibi. Paranın konuşulmadığı bir yer iyi geliyor işveren için… Kaygı az olduğu için ve de sizin gibi düşünen çok sayıda, ortak dili konuşan işverenler olduğunu için rahatlatan ve güç birliği kurduğunuz bir ortam KAİSDER… Projelerimiz ile sesimizi duyuracağız. Girişimci olan kadınlarımız gelsin bize katılsın.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.